Над 2000 души души потеглиха за Скопие от Битоля, 3000 от град Прилеп, хиляди потеглиха от Щип, Струмица и други градове. Няколко хиляди тръгнаха и от Охрид. Всички те се обединиха в протеста срещу режима на Никола Груевски.
Днес се събрахме всички: човечета, шиптари, индианци, за да ви кажем да си отидете. Това заяви пред протестиращите в Скопие журналистът Огнен Янески. В записите, които показа опозицията от подслушвани телефонни разговори, се чува бившия вече министър на вътрешните работи Гордана Янкуловска да нарича гласуващите от Пустец човечета, албанците – шиптари, а членовете на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ – индианци, предаде "Фокус".
Протестът бе открит от представители на студентите. От организацията "Студентски пленум" говореха на македонски и албански, изтъквайки техните проблеми като студенти и липсата на диалог с правителството.
Протестиращите развяха македонски, албански и турски знамена. Някои от демонстрантите са издигнали плакати, на които пише "Оставка“ и "Сбогом Никола". В протеста участват различни граждански сдружения, студенти и хора от различни етнически общности.
„Никола, ако ме чуваш, знам, че много искаш да слушаш, искам да ти кажа едно: от много фасадни проекти забрави основният – Македония“, заяви от своя страна Никола Димитров, бившият посланик на Македония в САЩ и дългогодишен преговарящ в спора за името с Гърция. По думите му в сградата на правителството има хора, които вървят по акъла на Груевски и са приватизирали всички институции.
На протеста се появи и председателят на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев. "Хората, които са се събрали тук се борят за демокрация. За мен е удоволствие да бъда тук, от името на всички европейски социалдемократи. Тук сме заедно с моите приятели от Швеция, България, Обединеното Кралство. Тук не съм за да ви уча. Тук съм за да чуя вашия глас“, заяви Станишев.
"Вашето послание е ясно. Вашето послание е, че вие искате мир. Искам да изразя своите съболезнования до семействата на всички, които загинаха в Куманово“, заяви Станишев. По думите му на протеста има хора от различни етнически общности, които искат демокрация.
"Чух, че много години нямаше свобода на словото. Но това повече не е приемливо. Чух много хора, които са провъзгласени за врагове, тъй като имат различно мнение. Това е неприемливо“, изтъкна Станишев.
Македония преживява най-тежката си политическа криза от обявяването на независимостта си през 1991 година. През последните четири месеца бяха направени разкрития за корупционните схеми, за кадруване в съдебната система, контрола над медиите, фалшифицирането на изборните резултати от страна на режима на Груевски и най-приближените му хора.
В края на протеста се очакват над 4500 души да останат на площада пред правителството до окончателното падане от власт на Груевски.