Ангела Меркел, председателката на опозиционния консервативен Християндемократически съюз (ХДС) е на път да спечели предсрочните парламентарни избори в Германия, сочат данните на социологическите агенции, цитирани от Ройтерс.
Управляващата Германската социалдемократическа партия (ГСДП) партия, водена от канцлера Герхард Шрьодер губи набраната инерция и гласовете за нея спадат.
При евентуална победа Меркел ще стане първата жена канцлер в историята на страната.
Предварителните прогнози сочат временно предимство за Християндемократите, според данни на редица германски издания, получени при паралелно интернет гласуване.
Според данните за ГСДП на Герхард Шрьодер са гласували до този момент около 33,08% от избирателите, а за коалицията между Християндемократическия и Християнсоциалния съюз (ХДС/ХСС) – 40,85 на сто от избирателите.
Досегашният коалиционен партньор на Шрьодер, Партията на зелените, е получила до момента 7.55 на сто от гласовете.
61.9 милиона германци имат правото си дадат своя глас на изборите днес. Окончателните резултати ще бъдат обявени след 2 октомври, когато ще се произведе последният кръг от парламентарните избори в провинция Саксония.
Вотът там бе отложен заради смъртта на кандидата на крайно дясната Национална партия на Германия в Дрезден Керстин Лоренц. Резултатите в Саксония обаче не се очаква да променят разделянето на политическото пространство, чието преразпределяне ще стане ясно в края на неделния изборен ден,
51-годишната източногерманка Меркел обеща в предизборната си кампания да стабилизира германската икономика, която е най-мощна в Европа, и да намали значително рекордната 11-процентна безработица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Германската желязна лейди е на път да вземе властта
Източногерманката Ангела Меркел печели днешните избори в Германия и ще замести досегашния канцлер Герхард Шрьодер, сочат предарителните данни
18.09.2005 | 16:53 ч. Обновена: 16.09.2025 | 10:53 ч.
1

Новини
-
Почина звезда от сериала “Октопод”
-
Русия удари жп гара в Сумска облааст
-
Кметът на Несебър: Не мога да кажа дали има незаконно строителство
-
Как арктическите войници тренират за това, от което най-много се страхуват: топло време
-
Кога фастингът може да е вреден за жените?
-
Путин: Русия ще извърши ядрен опит, ако друга ядрена сила го направи
-
bTV прекратява съвместната си дейност с продуцента Георги Тошев
-
Мрачна прогноза: До година-две ще стигнем бюджетната криза на Румъния
-
Руски учен: Западът иска да затрие 90% от населението с ЛГБТИ пропаганда и биологични оръжия
-
Русия заплашва да конфискува активи, ако ЕС използва замразени руски средства за Украйна
-
Борисов: Радев разделя нацията по всички теми през последните четири години
-
Желязков: Война в Европа има и тя е на границата на Русия и Украйна
-
Потопът в Елените взе жертва - поляк е загинал във вилата си
-
Хората си мислят, че знаят какво е война - реалността в Украйна е смесица от ужас и ежедневие
-
Как мечтата на Путин за демилитаризиране на Украйна се превърна в най-лошия му кошмар
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата