Работодатели и синдикати на нож за осигурителните прагове

КНСБ към работодателите: Ваша нива, ваша пакост!
20
Работодатели и синдикати на нож за осигурителните прагове
Снимка: Reuters, архив

Работодатели и синдикати се скараха за осигурителните ни доходи на заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество. Въпреки че точките от дневния ред бяха свързани с промени в акцизите и Кодекса на труда, най-много страсти разпали именно темата, по която отдавна липсва диалог между двете страни.

Представителите на правителството – финансовият министър Владислав Горанов и вицепремиерът Томислав Дончев, пък се наложи да влязат в ролята на омиротворители.

"Ако вие не искате да си говорите, какъв избор остава за правителството", попита риторично Горанов, който разясни, че финансовото министерство е направило сметките си, но очаква от социалните партньори все пак да идват с готови решения.

Цветан Симеонов от БТПП обясни, че все повече стават браншовите организации, които са категорични, че "ножът е опрял до кокала". По думите му няма как да се разделят въпросите за минималните осигурителни прагове и за начина на определяне на минималната работна заплата.

Колегата му от АИКБ Васил Велев допълни, че минималната работна заплата за следващата година не е договаряна, а "едностранно обявена под натиска на синдикатите". Велев пресметна, че за 3 години кумулативно ръстът й 35% "при Валутен борд, при 2-3% ръст в икономиката, толкова и в производителността".

"Към това прибавяме и класовете, защото сме единствената страна, която има класове", коментира още Велев. По думите му средната минимална работна заплата за догодина е 515 лева, което е повече от средния осигурителен доход в редица икономически дейности.

Велев каза и че браншовите организации от години призовавали това да спре - някои не можели да надскочат летвата, която административно се вдига, а друга част, защото благодарение на праговете има сив сектор.

"Ако няма прагове, няма да осигуряват на минимална заплата, защото ето в София се проверяват тези, които осигуряват на минимална заплата", даде пример той.

Велев каза още, че няма да има споразумение в нито една икономическа дейност и вече са получени откази от 60 икономически дейности.

"Има такива, на които им е все едно, например Асоциация на българските авиокомпании. Там всичко е на светло, праговете са много под реалните заплати, но те се солидаризират с останалите, защото, ако се договорят, ще кажете: "Има споразумение, разпростираме го административно върху текстила, охраната, хотели и ресторанти, които изобщо не могат да скочат тая летва", разясни той.

Асия Гонева от КНСБ контрира, че няма такова нещо като административно определяне на минимална работна заплата и на минимални осигурителни прагове, а правомощия на изпълнителната власт, която по закон има това право, а е и длъжна.

"Ако слушахме доводите на работодателите от години наред как черният бизнес ще се появи в огромни количества, видите ли ще уволним работниците, безработицата ще стане трицифрено число, щяхме да стоим още на 85 лева минимална работна заплата", настоя тя.

За минималните осигурителни прагове тя се обърна към работодателите с думите: "Ваша нива, ваша пакост".
Гонева посочи, че в закона има такива изисквания, по тях данъчните работят и проверяват фирмите, и попита какви представителни организации са тези, които не желаят да седнат на масата за преговори.

Макар че няма да има промени в данъците догодина, извън изисквания на ЕК за достигане на минимални ставки на акцизи, от 2017 г. с 1 процентен пункт се увеличава осигуровката за пенсия. Същото увеличение е договорено и от 2018 година. Предвижда се минималната работна заплата да стане 460 лв. Разговорът за доходите и осигуровките ни тепърва предстои в НСТС.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


20
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
0
 
1
 
! Отговори
X,Y,Z преди 7 години
До пазара е свободен-да не ревете след някоя годинка че ромите които сте наели не искат да работят,защото само такива ще ви се връзват.И да пазара е свободен можеш да си назначиш французи,германци,холандци и т.н. Дерзайте!
17
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Една нациовална стачка ще ги стресне малко.Сега протестират срещу празничните дни.
16
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"ръстът й 35%" -- какво е това драскаческо недоразумение, какво иска да каже?
15
7
 
5
 
! Отговори
Пазара е свободен, преди 7 години
срещу 200 лв правиш фирма и ставаш работодател,защо сте наемници,ами просто не ви държи ,по лесно е да чешете пръсти по клавиатурата и да сте недоволни.Прочетете по долу/14/,неграмотен и нагъл повечето сте такива,където 'в; там и ;ф;,
14
0
 
2
 
! Отговори
Mrihka преди 7 години
Obstonationalna bg stachka za eu pochasovo plastane v rbg s pomostta na internet i drug kocek ste igraiat! :-)
13
2
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
НАРОДА НИ Е ВРЕД ПРОЧУТ С НАЙ ЕФТИНО ЗАПЛАЩАН ТРУД. За СМЕТКА НА ТОВА НАЧАЛНИКА ХАРЧИ ДВОИНО НА ГЛАВА. Написано ОТ РАДОИ РАЛИН ПРЕДИ 25 годин
12
2
 
15
 
! Отговори
Свищов преди 7 години
Белене за всички така наречени "работодатели"в България!
11
3
 
17
 
! Отговори
Стоян преди 7 години
Работодателите искат да работим много,а да не ни плащат.
10
3
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тези "работодатели" превърнаха България в държавата на работещите бедни. Затова минималната заплата трябва да се увеличи поне до 1000 лева като за начало. Всички феодали, които подхвърлят трохи на хората трябва да фалират.
9
2
 
28
 
! Отговори
BURZUM преди 7 години
Чорбаджии и изедници!
8
1
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ама вие не разбрахте ли че са комбина.Оня от КНСБ Димитров си мисли че е Джими Хофа,а е въздух под налягане.След 5 години да не ревете че няма кадри,те кадърните и можещите се изнасят на запад!!!!!
7
0
 
14
 
! Отговори
Fin преди 7 години
Chasova trufova stavka kato v germany, uk, belgia, france, italy ili bulexit! :-)
6
1
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Заплатите и осигурителните прагове трябва да се повишат. Заплатите са смешни, бизнеса укрива данъци, осигуровки...и т.н. купува си личен лукс. По-скоро трябва са се помисли за стимулиране на малкият бизнес, да се улеснят нещата така че, дори и без счетоводител да можеш да се оправиш с документите. Сега една фирма подава 20 декларации за какво ли не годишно, постоянна бумащина. Това спира хора, кара ги са в сивия сектор. Ако това се улесни, наистина ще излязат на светло и безработицата ще намалее
5
1
 
41
 
! Отговори
ьх преди 7 години
Догодина в България минимална заплата 460 лева(235евро),в Румъния 1450 леи (316 евро),в момента Македония 16000 денара(261 евро),Сърбия 28450 динара(248 евро),Турция 1647 лири(509 евро),у нас 10 % данък за бизнИса ,навсякъде другаде по-висок,тук укриват осигуровки няма никой в затвора при действащ закон от 2015 г.,не искат минимални осигурителни прагове а реват че нямало кадри.Другари и Другарки комунизмът отдавна свърши ,явно още не сте го осъзнали.
4
2
 
23
 
! Отговори
Варна преди 7 години
Трябва да има минимални прагове ,защото иначе нищо няма да плащат работодателите. Тях ги интересува личната им печалба. Шефката на дъщеря ми иска да ги понижи в длъжност за да внася по-малко осигуровки .Никой не се съгласява от подчинените и ,защото самите те се питат ,защо са учили толкова години да завършат и магистратури ,а да работят за 500 лв. а и да ги осигуряват на по нисък праг.
3
1
 
36
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Само театър разиграват пред камерите. После ще отидат и ще се натряскат в първия ресторант. С нашите пари, естествено! Щото ако имаше синдикати у нас, най малката заплата щеше да е 2000 лева. А те са банда мошеници. Взимат членски внос за нищо!
2
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
И работодателите и синдикатите обичат черния бизнес. От него те се издържат. Обикновеният човек е смазан. Затова и не ни върви държавата.Корупция отвсякъде.
1
3
 
29
 
! Отговори
сминдух енд чесън преди 7 години
Много хора ,чакат на шепа хора да ги хранят,поят и обличат.Няма как да стане.

Спонсорирани публикации