Китайската мания за придобивания застигна Германия

До края на октомври инвеститори от Китай и Хонконг са купили 58 германски фирми
28 дек 2016 15:20, Бойчо Попов
9
Китайската мания за придобивания застигна Германия
снимка: Getty Images News

 Китайските фирмени придобивания в Германия достигат нов рекорд – както по отношение на броя на самите придобити компании, така и по отношение на финансовия обем, предава DPA.

От януари до края на октомври 2016 г. инвеститори от Китай и Хонконг са купили общо 58 германски фирми – с 19 повече от цялата 2015 г., става ясно от данни на консултантската компания EY (Ernst & Young).

Още по-впечатляваща е сумата, която китайските инвеститори са похарчили за тези десет месеца за сделки в Германия – 11,6 млрд. евро, около 20 пъти повече от сумата за цялата 2015 г. и над сумите, вложени като цяло през минали години.

Три сделки са генерирали общо вложение от над 7 млрд. евро – придобиването на базирания в Аугсбург производител на индустриални роботи Kuka (4,6 млрд. евро), на намиращия се в Мюнхен производител на машини KraussMaffei (1 млрд. евро) и на EEW (1,6 млрд. евро), производител на съоръжения за изгаряне на боклук от Гьопинген.

„Придобиванията от страна на китайските инвеститори растат през последните години", казва Кай Лукс, експерт по корпоративни придобивания и председател на федералния съвет  Mergers & Acquisitions. „За разлика от това в Китай има едва няколко поглъщания от страна на германски фирми. Ситуацията е асиметрична“.

При това налице бил и голям интерес от страна на германците към китайски компании, казва бившият мениджър на Siemens. „С подобно придобиване се печели огромна платформа за дистрибуция, ръководство и служители". Често има „трудно разбираеми временни забрани или насрещен вятър, което затруднява поглъщанията на германските компании в Китай", казва Лукс. „Политиците трябва да обърнат внимание на симетричността".

Според него чуждите инвеститори са изправени все още пред много високи бариери в Китай. В ревизираните през 2015 г. насоки на китайското правителство за развитие на икономиката са идентифицирани 38 сфери на дейност, в които чуждестранните поглъщания са по принцип забранени. Има много други области, в които чужди фирми трябва да приемат насила китайски партньор в съвместни предприятия, за да предприемат стъпка по придобиване.

В Германия сред икономисти и икономически експерти в министерствата досега доминира доктрината, че един подобен отворен пазар носи ползи - дори ако даден търговски партньор не предоставя подходящия открит достъп до пазара. В същото време обаче има все повече съмнения дали това наистина е полезно в случая на Китай.

Защото властите в Пекин преследват целта до 2050 г. да заемат технологичното лидерство на пазара във всички ключови сектори – като придобиването на високотехнологични компании  обслужва точно тази цел. В допълнение германските компании, които възнамеряват да продават в Китай своите продукти, са постоянно принуждавани да разкриват своята технология. А все повече малки и средни предприятия, не само от Германия, но и от цяла Европа, откриват, че техни продукти са копирани веднага след влизането им на китайския пазар, без властите да се намесят.

Фактът, че зад многото придобивания се крие китайската мечта за създаване на технологична нация, е очевиден. Kuka е водещ производител на роботи за промишленото производство. Купувачът Midea е производител на нискокачествени климатици и домакински уреди, без опит в автоматизацията. В случая няма никакво припокриване на продуктовото портфолио.

Каква е реакцията на властите вижте в продължението на анализа в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
В допълнение германските компании, които възнамеряват да продават в Китай своите продукти, са постоянно принуждавани да разкриват своята технология. А все повече малки и средни предприятия, не само от Германия, но и от цяла Европа, откриват, че техни продукти са копирани веднага след влизането им на китайския пазар, без властите да се намесят..........ЛЮБОПИТНО, НАЛИ. Не влагаш никакви инвестиции за разработване на технологии, вземаш наготово.
7
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
САМО ДЕТО КАТО КУПЯТ ИЛИ ПОСТРОЯТ НЯКОЙ ЗАВОД, САМО ЧИСТАЧКИТЕ И ПОРТИЕРИТЕ СА МЕСТНИ, ДРЕГИТЕ СА КИТАЙЦИ, КОИТО ВЪРВЯТ В КОМПЛЕКТ СЪС ЗАВОДА.
6
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Купиха и солунското пристанище.
5
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
КИТАЙЦИТЕ МАСИРАНО КУПУВАТ АКТИВИ В ЦЯЛ СВЯТ, ЗАЩОТО ИСКАТ ДА ОСРЕБРЯТ КНИЖНИТЕ ДОЛАРИ ПРЕДИ В БРИКС ДА СЕ ПРЕМИНЕ КЪМ ЮАНА
4
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Просто бачкат здравата и си влагат зелените хартийки в нещо стойностно.
3
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Комунизмът побеждава. Китайската комунистическа партия ще съдаде нация техническа.
2
1
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
БГ ще е на този който,строи Белене!Давайте им реакторите,дори и на ниска цена,че после ,няма отърване!
1
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Китайците изкупуват и закъсали фирми в Италия.