Единственият начин за промяна в политическото устройство са конституционните реформи. Единственият начин за смяна на властта са изборите. Всякакви опити да се използват други инструменти като военна сила и натиск са абсолютно недопустими през XXI век. Видяхме какви последствия претърпя Африка от така наречената Арабска пролет и абсолютното неразумно отношение на Европа и САЩ, а днес сме потърпевши всички."
Така заместник-председателят на АБВ и бивш министър на вътрешните работи Румен Петков коментира в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR събитията Турция.
По думите му ескалирането на напрежението в Турция, чистките, арестите, бруталната разправа с толкова много хора без съд и присъда - най-малкото смущават и така не се прави.
"Няма как за 2 часа да констатираш, че 3000 магистрати едва ли не са планирали, според посланика на Турция, преврат с участие на военните", смята Петков.
Част от европейските ръководители, които вървят след събитията, настояваха за Турция да се направи сериозен компромис за членството й в ЕС, припомни Петков. Според него има един процес, който показва неспособност на европейските институции да анализират определени тенденции, да правят обективен анализ и оценка. Петков даде за пример отношението към медиите в Турция, към определени опоненти, свалянето на имунитети, гражданските протести.
България е най-потърпевша от нестабилността в Турция, посочи Петков. По думите му страната ни е неспособна да приеме огромен бежански поток и затова трябва да гарантира границата си и тази на ЕС.
"Съвсем уместно се поставя на първо място въпросът с бежанците и способността да гарантираме нашата сигурност. Няма как да не възникне въпросът "Колко години ни трябват да направим ограда, която Унгария направи за няколко месеца?" Колко години ще трябват да се приключи този въпрос и да отпадне това напрежение, което го има в Гранична полиция и другите правоохранителни органи", заяви Петков.
Според него българското общество не е обективно запознато дали има посегателства върху тази ограда и какъв е цялостният проблем. По думите му остава впечатлението, че с тази ограда се вършат нередни неща, а Парламентът на няколко пъти облекчи процедурите за изграждането на оградата, от което нищо не последва - това е или неспособност на МВР да изгради оградата, или нежелание, или участие в схеми против националния интерес.
Няма как да не ни безпокоят и сигналите за канали по границата, добави Петков. По думите му изключително важен въпрос е превенцията, а тя трябва да бъде концентрирана в разузнаването и в оценката на риска от засилване на бежанската вълна.
"Антитерористичният закон в тази ситуация, според мен ще бъде подкрепен без уговорки, въпреки че вътре в текстовете има много проблеми. Заложени са мерки, които имат откровено репресивен характер. Той ще бъде подкрепен, защото този, който не го направи, ще бъде сочен като човек, който пречи на България да създаде правната си уредба за борба с тероризма, което не е така", коментира още Петков.
Според него чрез антитерористичният закон се създават едни условия за разчистване на политически и бизнес неудобни лица. Петков определи като добро решение изслушването на спецслужбите днес.
Запитан дали БСП и АБВ ще тръгнат заедно към Дондуков 2, Петков отговори с "фалстарт".
"Не разбираме БСП. От 2 години настояваме да проведем среща за политики, да уточним точни политически параметри и ангажименти. По различни причини тя не се състоя. Какъв е проблемът? БСП очевидно бави президентската си кампания, но по този начин бави кампанията на цялата левица", посочи Петков.
"С цената на много скърцане със зъби ние от АБВ ще изчакаме и процесът на номинации в БСП, защото ако търсиш печеливша кандидатура, подходът е по-различен. БСП влезе в схемата на ГЕРБ", добави Петков.
Румен Петков коментира и темата за АЕЦ "Белене". Според него по-добрият вариант е строеж на Централата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЕС: Meta ще предлага избор за персонализираните реклами във Facebook и Instagram
Военноморските сили получиха първия нов многофункционален модулен патрулен кораб
Работодатели и синдикати одобриха преправения проектобюджет 2026
Германското индустриално производство бележи ръст, подкрепяйки икономическото възстановяване
Pegasus купува най-големия чешки авиопревозвач Smartwings
Продажбите на нови автомобили в Китай се свиват за втори пореден месец през ноември
С 5 млрд. евро повече за здраве и пенсии: Какво предвижда бюджетът за 2026 г.
Бюджет 2026: Майчинството през втората година ще е 460 евро
Националният съвет за тристранно сътрудничество подкрепи проектобюджета за 2026 г.
Най-голямата ледена пързалка в София отвори врати (СНИМКИ)
Живко Тодоров: Разумът победи, ПП-ДБ местят протеста в Стара Загора
Скок в цените на ГТП за колите: КЗП проверява обосновано ли е поскъпването
Трансферна бомба: Ливърпул намери заместник на Салах
Кирил Десподов се закани на Лудогорец
Фенката на Гремио - Майкели Мюл
Грандиозна селекция: ЦСКА взима трио звезди от България
България губи Карлос Насар!
Не му се получи! Ливърпул зачерква Салах с дебелия флумастер
Маникюри за късмет през новата 2026 година (+Снимки)
Задължителни ястия за Света Анна
Поверия за света Анна на 9 декември
Меркурий преминава в Стрелец на 11 декември – време е за разширяване на хоризонтите
Ето кой печели в играта за „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Росен Петров с още 90 истории от българското минало в новата си книга
От Българския лекарски съюз скочиха срещу БЛюджет 2026
Обезщетението за отглеждане на дете до 2 години се повишава на 460 евро
СГС прекрати и изпрати делото срещу Иван Портних на ВКС
Илияна Йотова: Шестият вот на недоверие ще бъде различен
Части от Виница и Каменар остават без вода днес
България пита Турция за навлизането на кораб KAIROS в български води
Компактна и ярка: Hubble снима блестяща синя галактика
SpaceX ще построи две стартови площадки за Starship на Кейп Канаверал
На 9-10 декември се очакват силни магнитни бури
Суперкомпютри създават най-пълния модел на акреция на черни дупки
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес