Ходът на Анкара да се подобрят в няколко часа отношенията между Турция - Израел и Турция - Русия е много силен. Това коментира бившият посланик на България в Турция Стоян Сталев в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR. Според него извинението за сваления над Сирия руски Су-24 е един смел ход на турската дипломация.
Те намериха сила да започнат нов диалог с Русия, а телефонният разговор е равностоен на една дипломатическа среща между двамата президенти, който донесе и плодове, които ще облекчат отношенията между страните, посочи Сталев.
"Турция е засегната в туристическия сектор, който е много доходоносен. Има спад на германски туристи - с около 50%, а на руски с още повече. Този сектор е много важен. Все пак има и вътрешноикономически причини Турция да побърза за решаването на тези проблеми", обясни Сталев.
"Израел винаги е бил един приоритетен партньор за Турция, а в дипломацията има едно правило: Винаги бъди приятел със съседа на своя съсед. Тази връзка между Турция и Израел е била много силна години. Основен партньор след САЩ. Политически партньор, по-важен и от ЕС. Те имат много общи интереси в региона, в сферата на сигурността, в борбата с тероризма и икономически въпроси", добави Сталев.
И двата хода са много силни, но надали са умишлено съчетани във времето, коментира Сталев. По думите му чрез тях се излъчва едно силно послание за успокояване на външните отношения на Турция.
Преди ЕС за Турция е много важно да стабилизира отношенията с американската администрация, където има известна дисхармония, смята Сталев. Той посочи, че САЩ имат специално отношение с кюрдите в Ирак и в Сирия и това е ключов въпрос - това предстои.
"ЕС е може би най-големият икономически партньор на Турция по износ. Това е много важно, но от друга страна проблемът с бежанците продължава да стои и трябва да видим как Турция ще продължава да изпълнява това споразумение за реадмисия. По отношение искането на Европа за промяна на някои закони, свързани донякъде с Турция и тероризма - въпросът не е да се намали или да се ограничи борбата с терора, а към борбата да не се пришиват и ограничения на свободи - на словото, на печата, когато не се използват те с терористични цели", добави Сталев.
Според бившия посланик "неизбежно Турция трябва да определи отношенията си към Ислямска държава и тази структура трябва да бъде поставена под контрол, а този въпрос в Сирия и Ирак да бъде приключен, защото няма да има стабилизация за Турция".
"Турция гледа на преговорите с ЕС за членство като въпрос на чест и достойнство, а не достатъчно прагматично и не достатъчно по същество на проблема - всичко е борба и престиж", добави още той.
Още новини четете на bgonair.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Растящите дългове на германските доставчици на авточасти хвърлят сянка върху индустрията
Среброто и медта засенчват златото като топ метали с наближаването на 2026 г.
Само благословията на Тръмп няма да помогне на Джей Ди Ванс да стане президент на САЩ
Как западните автомобилни компании промениха стратегията си спрямо Китай
Надзорният съвет на НЗОК одобри проекта за бюджет на касата за 2026 г.
Кадър на деня за 7 декември
Гръцки фермери блокират границите с България, летища, пристанища, магистрали
Посланикът на Турция ще дава обяснения за изоставянето на кораба Kairos в български води
8 декември носи съдбовни знаци - какви са забраните според народните вярвания
Облачно и дъждовно начало на седмицата, но затопляне от четвъртък
Разкриха голямата слабост на ЦСКА
Грандиозна селекция: ЦСКА взима трио звезди от България
Уулвърхямптън – Манчестър Юн
Лудогорец – Славия
Торино – Милан
Лудогорец е опрян до стената срещу Славия
Нумерологична прогноза за 8 декември
Пухкави бадемови палачинки
Дневен хороскоп за 8 декември, понеделник
Седмичен хороскоп за 8 – 14 декември
Коледните сладки на Марая Кери
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Студентите в България отбелязват своя празник
Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната