IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Защо да плащаме данъци, като сме католици?

Италианците намесиха и религията в тежката криза

Снимка: архив Reuters

Снимка: архив Reuters

Причината италианските граждани да не плащат редовно данъците си е, че са католици. Това мнение изрази наскоро Росела Орланди, новият шеф на италианската данъчна агенция. “Ние сме държава, в която хората са научени, че могат да извършват грехове и след това да получават опрощение”, заяви Орланди на среща с представители на бизнеса.

Забележката й предизвика множество усмивки в залата, но Римокатолическата църква не прояви чувство за хумор, посочва сп. “Икономист”. “Католическата доктрина учи, че избягването на плащане на данъци се счита за кражба, смъртен грях и сериозна социална несправедливост. И свещениците много често припомнят това в своите проповеди”, заявиха от Ватикана.

Синьора Орланди, която беше назначена на поста от новия левоцентристки премиер Матео Ренци, понечи да се извини, но думите съвсем не прозвучаха като извинение: “Съжалявам, ако не съм била разбрана или съм наранила нечии чувства. Това, което казах, беше просто шега”.

Но темата е наистина сериозна. В Италия укриването на данъци е много честа практика. Загубите на година за държавата са 130 милиарда евро – повече в сравнение, с която и да е друга развита страна.

Според “Икономист” причината за неплащането на данъци на Ботуша е много проста. Италианците, които не са на държавна служба, а притежават свой малък бизнес считат държавата за враг №1 – корупмирано и паразитно чудовище, независимо коя партия е на власт.

Благодарение на приходите от данъци обаче държавата все пак контролира основната част от икономиката и респективно съдбите на десетки милиони италианци. Малкият бизнес скача срещу управниците, но много крупни бизнесмени имат противоположна позиция, тъй като получават солидни държавни субсидии. Дори голяма част от вестниците се инжектират с държавни пари.

41-годишният Мауро Грациани, който ръководи собствен бизнес, е категоричен, че тази ситуация не може да продължава. “На прага на истинска катастрофа сме. Не може държавата да одира всички с данъци, за да поддържа изкуствено икономиката. Миналата година фирмата ми имаше печалба от 100 хиляди евро. Държавата ми взе 60% от тях. Това си е чист пладнешки обир”, недогува Грациани.

На книга в Италия 53 цента от всяко евро отиват за данъци. В същото време държавният дълг е 2.1 трилиона евро или около 135% от БВП (трето място в света след Япония и Гърция). Безработицата е на рекордно ниво от 12.3%, но сред хората под 25 години границата е 43.7%. А стряскащата реалност е, че тези данни са занижени и в действителност положението е далеч по-тежко.

В същото време Италия отново е в рецесия – за трети път в последните 6 години. Според критиците незавидното положение е пряко следствие на грешни решения, взимани от властта.

Италианците, в голямата си част, са убедени, че данъците са неоправдано високи и събраните пари не са ползват за благото на страната.

Преди 7 години, кардинал Тарцизио Бертоне предизвика сериозна полемика с едно свое изказване: “Всички ние трябва да даваме своя принос и да плащаме данъци, стига те да са налагани възоснова на справедливи закони и парите да се използват за безкористни цели”.

Според мнозина кардиналът индиректно е обвинил властите в злоупотреба с приходите от данъци и е подкрепил неплащането на налози, ако те са несправедливи. Подобна позиция е изразил самият Св. Августин още през 5-ти век. За него не е грях, ако не платиш данък, който считаш за нечестен.

Отец Карло Рускони стига още по-далеч: “Ако премина на червено без да се огледам и рискувам да убия някого, моето поведение е напълно грешно от морална гледна точка, но ако мина на червено, след като съм проверил, че никой няма да пострада, тогава морално съм чист пред съвестта си. Разбира се, може и да бъда глобен, но съм свободен от чувството за вина”.
 
За Рускони данъчната система трябва да е очевидно честна, в противен случай плащането на данъци е явна несправедливост. “Гражданите трябва да имат правото да отказват да плащат”, настоява отецът.
 
На Ботуша освен това считат, че основният проблем не са обикновените хора и малкия бизнес, а едрите риби в икономиката, които от една страна се радват на държавна подкрепа и в същото време продължават да укриват данъци.

Неслучайно един от най-преследваните за това престъпление хора е бившият премиер и медиен магнат Силвио Берлускони. Милиардерът вече получи присъда от 4,5 години затвор, въпреки че продължава да настоява за невинност.

Ролята на Църквата в никакъв случай не трябва да се подценява от италианските политици. Засега от Ватикана настояват, че неплащането на данъци е грях и хората трябва да спазват законите.

Но припомнят, че съществуването на даден закон не значи автоматично, че той е справедлив и морален. Над държавните разпоредби стоят естествените закони, които властта не може да поругава. Държавата няма право да изпива кръвта на собствения си народ, посочват все повече свещеници в своите проповеди.

Както още през 13-ти век е написал именитият теолог Свети Тома Аквински “кражбата не е грях, ако е извършена в резултат от извънредна нужда”.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Ре(д)акция
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата