Според ново проучване, твърдата политика на президента Доналд Тръмп срещу имиграцията е изострила опасенията от недостиг на работна ръка. Тръмп обеща да проведе най-голямата операция по масово депортиране в историята на Съединените щати. Политиката обаче предизвика опасения относно потенциалните ѝ верижни последици за американската икономика, пише Newsweek.
Проучване на адвокатската кантора Littler, специализирана в трудовото право, установи, че мнозинството от американските бизнес ръководители разглеждат имиграционната политика като ключова област, която буди безпокойство. Седемдесет и пет процента от анкетираните посочват имиграционните политики на настоящата администрация като една от основните си проблеми, на второ място след многообразието, равенството и приобщаването.
„Имиграцията и политиките на DEI не са ми от основно значение“, каза Крейг Ръп, основател и главен изпълнителен директор на Sabantoa, компания за селскостопански технологии. Той добави, че е много по-загрижен за периодичното налагане на мита на президента върху държавите.
Освен това, 70% от ръководителите заявиха, че очакват действията по прилагане на закона от страна на Службата за имиграция и митнически контрол на САЩ ( ICE ) и Министерството на вътрешната сигурност (DHS) да окажат умерено или значително въздействие върху работните им места през следващата година. Повече от половината – 58% – изразиха загриженост, че тези политики биха могли да доведат до затруднения с персонала, като ръководителите в производствения и хотелиерския сектор изразиха повишена тревожност.
Проучването, проведено между края на февруари и средата на март, включва отговори от 349 ръководители на американски компании. Шестдесет процента са били вътрешни юристи, а останалите са били ръководители по човешки ресурси и други ръководители от висшето ръководство. Близо три четвърти от анкетираните са работили във фирми с над 1000 служители.
Премахването на хиляди недокументирани работници може да наруши веригите за доставки, да изостри недостига на работна ръка и да доведе до по-високи цени за потребителите.
Според Американската коалиция за бизнес имиграция (ABIC), селскостопанското производство може да спадне с 30 до 60 милиарда долара, ако политиката на Тръмп за депортиране бъде приложена.
Главният изпълнителен директор на Американската коалиция за бизнес имиграция (ABIC) Ребека Ши заяви пред Newsweek , че американската икономика „се движи от таланти на имигранти“.
Американският имиграционен съвет изчислява, че прилагането на мащабна политика за депортиране може да доведе до еднократни разходи от приблизително 315 милиарда долара. Освен това, депортирането на един милион души годишно може да генерира текущи разходи до 88 милиарда долара годишно.
„Премахването на нелегалните имигранти от пазара на труда не означава, че работните места, които биха заели, ще бъдат заети от работници, родени в САЩ“, каза пред Newsweek адвокатът по имиграционните въпроси Хектор Кирога.
Крейг Ръп, основател и главен изпълнителен директор на Sabantoa, каза пред Newsweek :
„Ние спазваме федерални изисквания, като системата I-9, за да проверим дали отговаряме на условията за заетост, и това е лесно. Най-голямото ми безпокойство са митата. Не става въпрос непременно за самите мита, а за произтичащата от тях несигурност, която те внасят на пазарите и в поведението на инвеститорите. Тази нестабилност има много по-голямо влияние върху начина, по който планираме и развиваме бизнеса си.“
Адвокатът по имиграционните въпроси Хектор Кирога заяви пред Newsweek : „Работниците имигранти са склонни да поемат работа, която е физически взискателна и изисква умения, в работа, която повечето американци не са склонни да поемат.“
Говорителят на Белия дом Куш Десай заяви пред Axios :
„Над един на всеки десет млади хора в Америка не е нито зает, нито във висше образование, нито пък се стреми към някакъв вид професионално обучение. Няма недостиг на американски умове и ръце, които да увеличат работната ни сила, а изпълнителната заповед на президента Тръмп за модернизиране на програмите за обучение на работната сила представлява ангажимента на тази администрация да се възползва от този неизползван потенциал.“
Въпреки че е вероятно някои индустрии и компании да усетят ефектите от по-строгото прилагане на имиграционните правила, по-широкото му въздействие върху растежа на заетостта остава несигурно и може да зависи до голяма степен от цялостното състояние на икономиката. Ако САЩ влязат в рецесия по-късно тази година – както някои икономисти предвиждат – натискът от намалената работна сила може да бъде намален, тъй като ще трябва да се запълнят по-малко работни места.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.