IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Тръмп се отправя към Близкия изток с една цел - сделки, сделки, сделки

Принц Мохамед обеща да инвестира 600 милиарда долара в САЩ

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Когато американските президенти посещават Близкия изток, те обикновено пристигат със стратегическа визия за региона, дори тя да изглежда далечна.

Джими Картър накара Египет и Израел да сключат историческо мирно споразумение. Бил Клинтън се опита и се провали с Ясир Арафат, палестинския лидер. Джордж Буш-младши си представяше, че неговата война срещу тероризма в крайна сметка ще доведе до демократизация в региона. Барак Обама отиде в Кайро, „за да търси ново начало между Съединените щати и мюсюлманите по света“.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп ще обиколи Персийския залив тази седмица в търсене на едно нещо преди всичко: бизнес сделки. Самолети. Ядрена енергия. Инвестиции в изкуствен интелект. Оръжия. Всичко, което поставя подпис в края на страницата, пише The New York Times.

Докато планираше първото голямо задгранично пътуване за втория си мандат - четиридневен преход през Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства, Тръмп каза на съветниците си, че иска да обяви сделки, които ще са на стойност над 1 трилион долара.

Като упражнение за създаване на марка това е напълно логично. Заобиколен от богати на ресурси кралски особи и американски бизнес мениджъри, Тръмп, който обича да се хвали с уменията си да сключва сделки, ще надраска с шарпито си срочните листове, и то много. Той ще посещава дворци, ще се разхожда по червени килими и ще бъде третиран като крал в регион, който е все по-важен за финансовите интереси на семейство Тръмп.

Но като стратегическо упражнение целта на пътуването остава неясна. По време на пътуването си в региона през 2017 г. Тръмп направи вълна, като събра десетки лидери от мюсюлмански държави, за да се противопоставят на екстремизма и да го осъдят. Не е ясно какви външнополитически цели, ако изобщо има такива, ще бъдат постигнати по време на това посещение.

По време на администрацията на Байдън преговорите за продажба на Саудитска Арабия на гражданско ядрено оборудване за милиарди долари - и възможността за обогатяване на собствен уран - бяха свързани с дипломатическа цел: убеждаване на Рияд да признае Израел, предвидено от американците като продължение на споразуменията от Абрахам, които Тръмп определи като най-голямото дипломатическо постижение на първия си мандат.

Сега изглежда, че преговорите бавно напредват като самостоятелна бизнес сделка.

Помощниците на г-н Тръмп настояват, че той все още иска да посредничи за нормализиране на сделката между Саудитска Арабия и Израел. Но тъй като войната в Газа все още бушува, престолонаследникът на Саудитска Арабия принц Мохамед бин Салман няма интерес да прегръща публично министър-председателя на Израел Бенямин Нетаняху. А настоящият интерес на Тръмп да се обвърже с Нетаняху не е много по-голям от този на престолонаследника. Затова спирка в Израел не беше включена в маршрута му.

Няма да има среща в Рияд между Тръмп и президента на Русия Владимир В. Путин, както Тръмп се надяваше някога. Екипът на Тръмп е предпазлив по отношение на състоянието на ядрената си дипломация с Иран, тъй като не иска да разстройва преговорите, които се водят при закрити врати в Оман - страна, която Тръмп не посещава по време на това пътуване.

Дневният ред удобно съвпада с разширяващите се бизнес планове на Тръмп. Семейството му има шест висящи сделки с мажоритарно саудитска фирма за недвижими имоти, сделка за криптовалута с филиал на правителството на Обединените арабски емирства и нов проект за голф игрище и луксозна вила, подкрепен от правителството на Катар.

Катарците полагат големи усилия, за да ухажват Тръмп. Администрацията на Тръмп е готова да приеме луксозен самолет Boeing 747-8 като дарение от катарското кралско семейство, който ще бъде модернизиран, за да служи като Air Force One, което е може би най-големият чуждестранен подарък, получаван някога от правителството на САЩ, съобщиха няколко американски служители, запознати с въпроса.

Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Катар управляват активи за трилиони долари по целия свят и все повече се превръщат в дипломатически и финансови сили, с които трябва да се съобразяваме. Но външната им политика се отклони от американската през последните години. Трите страни изградиха тесни връзки с Китай, Русия и Иран, в допълнение към Съединените щати, които остават техен незаменим съюзник в отбраната и управляват военни бази на тяхна територия.

За принц Мохамед решението на президента да направи кралството една от дестинациите на първото си голямо пътуване в чужбина – за втори път – потвърждава убеждението му, че Саудитска Арабия е изгряваща световна сила с гравитационно привличане, което могъщите лидери не могат да игнорират.

Докато Тръмп посещава тези авторитарни държави, той може да бъде уверен, че няма да бъде обект на протести и враждебност, които би очаквал, ако посети някои от съюзниците на Америка в Организацията на Северноатлантическия договор, като Канада или Германия, където е изключително непопулярен.

Кралските семейства от Персийския залив знаят по-добре от всеки друг как да говорят езика на Тръмп.

Той години наред възхваляваше позлатения си прием в Саудитска Арабия през 2017 г., по време на първото си пътуване в чужбина като президент. Те проектираха многоетажно изображение на лицето на Тръмп върху фасадата на хотел „Риц-Карлтън“ в Рияд, където принц Мохамед по-късно затвори опоненти. Американски знамена се развяваха по магистралите, кънтри певецът Тоби Кийт пееше пред пълна зала от саудитски фенове, а Тръмп се присъедини към традиционен танц с мечове. По време на посещение в център за борба с екстремизма президентът постави ръце върху светеща сфера редом до краля на Саудитска Арабия Салман и президента на Египет Абдел Фатах ал-Сиси.

И все пак Тръмп напусна поста си през 2021 г., вярвайки, че престолонаследникът му е длъжен. Той се беше застъпил за принц Мохамед във време, когато западните елити го отбягваха след убийството на колумниста на „Вашингтон пост“ и саудитски дисидент Джамал Хашоги.

Въпреки че принц Мохамед отрече да е знаел за убийството през 2018 г., ЦРУ прецени, че е вероятно той да е одобрил мисията на саудитските убийци, и във Вашингтон имаше двупартийно недоволство.

Но Тръмп, след като заяви, че ще проучи доказателствата и ще предприеме действия срещу убийците на Хашоги, застана зад принц Мохамед и си приписа заслугата за спасяването му.

Никоя част от света не е била по-важна за нарастващото финансово благополучие на семейство Тръмп от Близкия изток, особено след 2021 г., след атаката срещу Капитолия на 6 януари, след която Тръмп и неговите роднини бяха третирани като парии от голяма част от американската корпоративна общност.

Именно в този климат Джаред Кушнер, зетят на Тръмп и негов бивш старши съветник в Белия дом, стартира собствен инвестиционен фонд. Най-големият му финансист стана принц Мохамед. Шест месеца след като Кушнер напусна Белия дом, престолонаследникът надделя над опасенията на своите инвестиционни съветници и се увери, че саудитският суверенен фонд инвестира 2 милиарда долара в компанията на Кушнер, което прави саудитците най-големият инвеститор в страната.

За щастие, през 2021 г. същият суверенен фонд, който беше инвестирал 2 милиарда долара в Кушнер - Публичният инвестиционен фонд - стартира отделящия се LIV Golf. Саудитците похарчиха милиони, за да привлекат най-добрите голфъри от PGA, а новата верига представляваше сериозна заплаха за PGA Tour, преди двете страни да подпишат предварително споразумение за партньорство през 2023 г.

Семейството на Тръмп е подписало и споразумения с мажоритарно саудитска компания за недвижими имоти за изграждане на проекти в Джеда , Дубай и Мускат, Оман , както и на други места.

Във вторник, когато е планирано да пристигне Тръмп, саудитското правителство планира да бъде домакин на инвестиционен форум с крипто царя на Белия дом Дейвид Сакс и други американски бизнес лидери, включително главните изпълнителни директори на IBM, BlackRock, Citigroup, Palantir и Qualcomm, компания за полупроводници.

Принц Мохамед обеща да инвестира 600 милиарда долара в Съединените щати през следващите четири години - сума, която според икономистите е много малко вероятно да се материализира, тъй като кралството се бори с финансова криза. Емирствата са обещали 1,4 трилиона долара инвестиции в САЩ през 10 години.

Шейх Мохамед бин Зайед Ал Нахаян, владетелят на Обединените арабски емирства, все повече поема по собствен път. Нарастващите връзки на страната както с американски съперници като Китай, така и с разрастващи се икономики като Индия, са подготовка за свят, който един ден може би вече няма да бъде доминиран от Съединените щати.

Но лидерите от Персийския залив оценяват транзакционния характер на Тръмп. Те са установили, че американският президент не им поучава за правата на човека.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата