Според мозъчен тръст за сигурност, Европа ще трябва да похарчи един трилион долара през следващия четвърт век, за да замени възможностите и оборудването, предоставяни в момента от Съединените щати на континента, пише Newsweek.
Международният институт за стратегически изследвания (IISS) изчисли в доклад, публикуван в сряда, че замяната на американските военновъздушни сили ще има най-висока цена. Администрацията на Тръмп сигнализира, че иска САЩ да се откажат от десетилетната военна подкрепа, която Вашингтон им предоставя.
Администрацията на Тръмп посочи, че иска да намали присъствието на САЩ в Европа, включително да се откаже от ролята на Върховен главнокомандващ на съюзническите сили на НАТО в Европа, известен още като SACEUR.
Докладът на IISS подчертава високите разходи, пред които са изправени европейските страни, за да запълнят празнината в сигурността, освободена от съкращаването на американския военен състав на континента, както и политическите дилеми, породени от несигурността относно това кои способности САЩ планират да изтеглят.
IISS заяви, че целта на оценката му, публикувана в сряда, е да покаже разходите и изискванията за отбранителна промишленост на НАТО-Европа за защита срещу бъдеща руска заплаха без Съединените щати.
Оценката предполага, че войната в Украйна би приключила до средата на 2025 г. със споразумение за прекратяване на огъня и че правителството на САЩ е посочило, че ще започне процеса на оттегляне от НАТО.
В него се разглежда сценарий, при който САЩ започват да изтеглят персонал, оборудване, запаси и доставки от Европа, като приоритет е Индо-Тихоокеанският театър на военните действия.
Според IISS обаче европейските членове на НАТО биха се изправили пред значителни предизвикателства, ако САЩ прекратят отбранителните си ангажименти към континента, особено след като се има предвид, че според него Русия може да възстанови сухопътните си сили до 2027 г. след прекратяване на огъня в Украйна.
IISS установи, че очакваните разходи за подмяна на американско оборудване и възможности в Европа през следващите 25 години ще възлязат на приблизително 1 трилион долара, около една пета от които ще трябва да бъдат похарчени за 400 допълнителни самолета в цяла Европа - „висока задача“, когато производствените линии са претоварени.
Отключването на това финансиране би било възможно, но би било съпроводено със значителни предизвикателства и би изисквало „радикални подходи към разходите за отбрана, по-близки до нивата от Студената война, където биха били необходими разходи от над 3% от БВП“.
Други 15 процента от тази сума ще бъдат насочени към подмяната на 20 от американските разрушители, добави мозъчният тръст. Подмяната на 128 000 американски войници ще струва повече от 12 милиарда долара.
Възстановяването на европейския отбранителен капацитет в средносрочен план е възможно. Ако всяка европейска държава от НАТО инвестира 2 процента от БВП през 2024 г., допълнителни 62 милиарда долара ще бъдат на разположение за въоръжените ѝ сили, съобщи IISS.
Администрацията на Тръмп ясно заяви , че САЩ искат да се отдалечат от Европа , континент, който подкрепят военно от десетилетия след края на Студената война.
В продължение на години САЩ поемаха скъпоструващи военни задължения в Европа, включително осигуряване на логистика, стратегически транспорт, комуникационни, разузнавателни и разузнавателни способности, както и въздушна електронна война и запаси от боеприпаси.
Но служител от Централна Европа, участващ в планирането на отбраната на континента, заяви пред Newsweek , че САЩ все още не са изготвили пътна карта, очертаваща кои способности Вашингтон планира да изтегли от Европа и какво континентът ще трябва спешно да замени.
САЩ сигнализираха, че може да отнеме до две години, за да оценят кои активи искат да изтеглят от Европа, каза служителят. В идеалния свят планът би бил готов до края на годината.
Европейските политически и военни представители като цяло признават дългогодишната прекомерна зависимост на континента от САЩ, обещавайки да подкрепят отбранителната промишленост чрез увеличаване на инвестициите.
Източници от индустрията съобщават, че е постигнат известен напредък в цяла Европа при подаването на поръчки, но темпото е по-бавно от очакваното. Фокусът е върху запълването на запасите от оборудване, изпратено в Украйна.
Сенатор Роджър Уикър и конгресменът Майк Роджърс , републиканските председатели на комисиите по въоръжените сили на Сената и Камарата на представителите, заявиха в средата на март, че са „силно загрижени“ от слуховете, че Пентагонът иска да направи „значителни съкращения на американските сили, разположени в чужбина“.
В началото на април Роджърс разкритикува „някои бюрократи от средно ниво“ в Пентагона, които имат „погрешни и опасни възгледи“ относно ограничаването на американското присъствие в Европа.
Международният институт за стратегически изследвания (IISS):
„Ако приемем 25-годишен жизнен цикъл, разходите за европейските съюзници за заместване на настоящия принос на САЩ в колективната отбрана на НАТО биха възлизали на приблизително 1 трилион щатски долара.“
През март „Файненшъл таймс“ съобщи, че най-значимите военни сили в Европа изготвят планове за поемане на голяма част от отговорността за защитата на континента. Това включва предложение до Белия дом Европа да поеме юздите в рамките на следващото десетилетие.
Въпреки това, ще са необходими между пет и десет години увеличени разходи за отбрана, преди Европа да разполага със собствен набор от възможности, които да заменят тези, предоставяни в момента от САЩ, с изключение на американските ядрени оръжия, се казва в изданието.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.