Читателите на два от водещите американски вестници сигурно са били озадачени, опитвайки се да открият най-добрите летни четива, препоръчани в секцията с книги.
Списък, публикуван в Chicago Sun-Times и The Philadelphia Inquirer, рекламираше „Повелителите на дъжда“ от носителя на наградата „Пулицър“ Пърсивал Еверет и „Мечти за приливната вода“ от чилийско-американската авторка Изабел Алиенде. Нито една от книгите всъщност не съществува. Те бяха сред десетте измислени за списъка, генериран от изкуствен интелект.
Sun-Times се извини и заяви, че съдържанието е предоставено от синдикираща услуга и не е проверено преди публикуването му във вестника.
Марко Бускалия, създателят на списъка, потвърди пред уебсайта за технологични новини 404 Media, че е използвал изкуствен интелект.
„Понякога използвам изкуствен интелект за фон, но винаги първо проверявам материала. Този път не го направих и не мога да повярвам, че пропуснах всичко това, защото е толкова очевидно. Няма извинения“, каза Бускалия. „Вината е 100% моя и съм напълно засрамен.“
Фалшивите книги бяха публикувани миналата седмица в секциите „Индекс на топлината“ на вестниците, които бяха пълни със съвети за летни дейности. Секцията беше синдикирана от King Features, услуга на Hearst Media, която предоставя пъзели, комикси и друго съдържание на новинарски организации.
От 15-те препоръчани книги само пет бяха истински.
„Tidewater Dreams“, която не съществува, беше описана като „първият роман за климата“ на Алиенде. Междувременно „The Rainmakers“ е описана като роман, чието действие се развива в „близко бъдеще на американския Запад, където изкуствено предизвиканият дъжд се е превърнал в луксозна стока“.
„Неприемливо е всяко съдържание, което предоставяме на нашите читатели, да е неточно. Ние ценим доверието на нашите читатели в нашите репортажи и приемаме това много сериозно", гласи позиция на Виктор Лим, старши директор за развитие на аудиторията в Chicago Public Media.
The Inquirer също се извини. Лиза Хюз, издател и главен изпълнителен директор на вестника, заяви, че разделът е премахнат от електронното издание, след като грешката е била открита.
„Използването на изкуствен интелект за създаване на съдържание, както очевидно се случи с някои от материалите на Heat Index, е нарушение на нашите собствени вътрешни политики“, каза тя в изявление пред The Washington Post.
Грешките подчертават рисковете от разчитането на изкуствен интелект във време, когато технологията става все по-присъща в живота на работниците. Адвокати са санкционирани за включване на небрежно генерирани от изкуствен интелект материали в резюмета.
Във време на масови съкращения на работни места, новинарските организации все по-често експериментират с изкуствен интелект, което би могло да направи редакциите по-ефективни, но носи риск от появата на грешки.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.