IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Възможно ли е режимът в Иран да бъде свален?

Доц. Христо Тутунаров: Европа не играе решаваща роля в Близкия изток

Bulgaria ON AIR

Bulgaria ON AIR

След удара на САЩ по ядрените обекти на Иран и последвалите ответни действия от страна на Техеран срещу американски бази в Катар и Ирак, Доналд Тръмп обяви, че е постигнато примирие между Израел и Иран. Засега информацията не е потвърдена официално от Иран.

Иранската стратегия и ролята на прокситата

"Иран е сравнително мощна държава с ограничени военни възможности на фона на САЩ, но с важна геостратегическа локация - значима за държави като Китай и за глобалния трафик на петрол. Иран е свикнал да действа и чрез проксита, каквито са хутите, "Хизбула" и "Хамас". Затова не е задължително да продължи с директна военна атака - възможно е да използва други средства", коментира експертът по национална сигурност доц. Христо Тутунаров в студиото на "България сутрин".

Той подчерта, че макар да се говори за споразумение между Израел и Иран, това не бива да се разглежда като окончателно решение. Според него настоящият конфликт не е желан нито от САЩ, нито от Иран, а още по-малко от глобалната общност.

"Повечето конфликти на нашата планета не приключват за дни или месеци, понякога дори за години. Те често водят до нови етапи на разгаряне, до разширяване на тероризма и до сериозна нестабилност. Светът е взаимосвързан - един конфликт може да дестабилизира цели региони", отбеляза Тутунаров в ефира на Bulgaria ON AIR.

Той е скептичен към възможността ядрената програма на Иран да е напълно унищожена - по-вероятно е тя да е била забавена. Дори ключови съоръжения да са поразени, е възможно ядрените материали да са били преместени, което прави реалната оценка на щетите трудна.

Според него, въпреки мирната реторика, Иран вероятно няма да приеме дългосрочно атаките срещу ядрените си обекти. Вероятни са нови действия - директни или чрез съюзнически групировки.

Политическата амбиция на Тръмп

По отношение на ролята на Доналд Тръмп, доц. Тутунаров смята, че той демонстрира политическа амбиция и стремеж към контрол над конфликта. Намесата му е директна, включително чрез използване на оръжия от ново поколение.

Това обаче крие рискове - ако не успее да ограничи ескалацията, може да загуби общественото доверие, особено след заявките за мирна политика в началото на втория си мандат.

"Много по-лесно се печели война, отколкото се осигурява траен мир в даден регион. Унищожаването на стратегически обекти е лесно за сила като САЩ, но не е достатъчно", подчерта експертът.

На въпрос дали режимът в Иран може да бъде свален, доц. Тутунаров бе реалист - това е възможно, но на висока цена. Историята показва, че опитите за смяна на режими често водят до още по-голям хаос и създаване на екстремистки групировки - както се е случило в Ирак, Афганистан и при възникването на "Ислямска държава".

В заключение експертът посочи, че в настоящата ситуация в Близкия изток, Европа не играе решаваща роля.

Очаквайте видео с целия разговор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата