Антъни Блинкън, държавен секретар на САЩ, пристигна в египетския град Ел Аламейн в рамките на обиколка, която има за цел да убеди страните в конфликта в ивицата Газа да приемат спиране на бойните действия, придружено от размяна на израелски заложници срещу палестински затворници, предаде Франс прес.
Ръководителят на американската дипломация пристигна директно от Тел Авив, където разговаря с израелския премиер Бенямин Нетаняху. Според Блинкън Нетаняху е потвърдил, че "Израел приема на компромисния план" за примирие, представен миналата седмица от Вашингтон. Държавният секретар на САЩ призова палестинското ислямистко движение "Хамас" "да направи същото".
Очаква се Блинкън да се срещне с египетския президент Абдел Фатах ас Сиси и с министъра на външните работи Бадр Абделати, съобщава БТА.
Паралелно с това от “Хамас” коментираха, че изказването на Блинкън поражда неприятности, защото, според преговарящите от страна на радикалната палестинска групировка, представеният документ е различен от този, с който те са се съгласили. Блинкен обяви, че Тел Авив е съгласен с обновеното предложение след срещи израелските лидери. Все пак той уточни, че става дума за поетапно спиране на въоръжените действия.
Ще се започне с шестседмично примирие, по време на което ще се освобождават заложници и ще се разменят затворници. След което трябва да започнат преговори за постигане на траен мир. Следват разговори с Египет и Катар, които също посредничат в разговорите между Израел и Хамас. От израелската армия съобщиха, че са открити телата на още шестима запожници в района на Хан Юнис.
"В много конструктивна среща с премиера Нетаняху той потвърди, че Израел приема предложението, подкрепя го. Сега от Хамас са задължени да направят същото. И заинтересованите страни, с помощта на медиаторите Съединените щати, Египет и Катар, трябва да се съберат заедно и да завършат процеса и да установят ясни правила за това как ще изпълняват ангажиментите си", заяви Антъни Блинкен, държавен секретар на САЩ.
"Нямаме нужда от още преговори, имаме нужда да съгласуваме механизъм за прилагане на споразумението. Когато Блинкен казва, че Израел се е съгласил на предложението, и след това Израел казва, че има обновен документ, това означава, че американската администрация се поддава на израелския натиск, а не обратното. Според информацията, която идва от медиаторите, Израел е дошъл в Доха с нови изисквания и дори условия, които противоречат на предложенията на президента Байдън", каза Осама Хамдан, представител на “Хамас”.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

В Техеран започна поклонението пред тленните останки на аятолах Али Хаменей
Nvidia подпомага растежа на изкуствения интелект с модел за споделяне на приходи
Богатите французи се въздържат от инвестиции в страната, обмислят да заживеят в чужбина
Руската армия твърди, че е превзела град Константиновка в Източна Украйна
Тръмп възхвали Америка и критикува комунизма в реч преди тържествата за 4 юли
Водородната икономика е в упадък, но не е победена
Ретро парад с благотворителна кауза събра стотици в Бургас
НАП откри нарушения в 100 обекта по Черноморието за седмица
Украински дронове удариха обекти край Санкт Петербург
13 души са задържани при акцията на ГДБОП във ВиК - Бургас
Няма следа от второто изчезнало дете в река Струма
Рецепта от тефтера на баба: Кьопоолу
Парагвай - Франция
Ясно е в колко часа Гришо излиза на Уимбълдън днес
ОФИЦИАЛНО: Левски преподписа с още един ас + ВИДЕО
Левски се подсилва и с бивш на Цървена звезда?
УЕФА удря рамо на ЦСКА в Европа!
Парагвай ще бие Франция с помощта на... жегата!
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Любовен хороскоп за 6 – 12 юли
Нумерологична прогноза за 4 юли
Синьо лято в маникюра за 2026 (+Снимки)
Хапвайте кайсии за баланс на кръвното и при горещи вълни
Лингорски, БНБ: Еврото няма ефект върху инфлацията
Божанов: Грешка беше, че подкрепихме Десислава Атанасова за КС
Работещите в „Градски транспорт“ – Варна се готвят за протест
Земетресение близо до Варна
Започва юлската кампания за кръводаряване във Варна
Колко струва един ден на морето?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“
Нова мистериозна „врата“ на Марс: Curiosity засне интригуващ обект в кратера Гейл