IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Етапите на любовта

Етапите на любовта

Етапите на любовта
рискове и възмжности във всеки един от тях
 
 
 
Различни са поводите и причините, поради които хората се срещат и общуват. Любовта се заражда и развива именно в процеса на това общуване и преминава през седем етапа на емоционално развитие. Макар и да не са строго отделени един от друг, всеки един от тях има своите особености, състояние и възможности. Всяка любов, колкото и да е уникална по своя характер, преминава през голяма част от тези етапи. И колкото по-малък е броя на етапите в любовта, толкова по-трайна и силна остава тя. Във всеки от тези етапи индивидите в двойката трябва да се опитват да се опознават по-добре, да разбират другия, да оценяват постъпките и отношението му и да коригират своето поведение в интерес на съществуването на любовта. Всяка любов е компромис, но много често си заслужава да правим компромиси в името й.
Как започва любовта? С обикновено
Любопитство
 
Хората се срещат в службата, на работата, в магазина, в театъра или просто в обща компания. Първото външно привличане поражда любопитство и желание да се опознае даден човек по-добре. Започва разговор и ако първоначалното впечатление от интелекта, самочувствието и креативността на партньора отговаря на нашите разбирания и изисквания, се определя нова среща. При общ интерес тези срещи зачестяват и дават възможност на двойката да се опознае взаимно.
Това е периода на проучване, който не крие никакви опасности и дава възможност разумно да се преценят качествата на пратньора. Трябва да сме наясно, че малките пропуски в поведението или проявена нетактичност в отношенията, които на този етап ни се струват незначителни и дори смешни, по-късно могат да прераснат в сериозни пречки и да породят конфликти. Хубавото на този период е, че можем да оценим рационално, без намесата на емоции, качествата на партньора.
Много важно е в този период да се оцени коректността, искреността и чувството за отговорност на партньора. И най-невинната лъжа е признак за сериозни проблеми по-късно. В този период двойката не е обвързана по никакъв начин и ако има неискреност, тя показва несигурност и слабост на проявилият я. И не бива да се пренебрегва.
Ако до месец интереса един към друг отслабне и срещите се разредят, в скоро време двойката се разделя и най-често двамата не остават дори приятели. Ако взаимният интерес се засилва, приятелските срещи водят до влюбване, при което и двамата изпадат в
Еуфория
 
Това е етапа, изпълнен с най-много емоции, с най-много мечти и желания. Но и с най „замъгления” поглед. Розовите очила пречат да се види действителността, каквато е. Партньора се идеализира и не се допуска дори мисълта за евентуални различия. Всички недостатъци на партньора се приемат с усмивка. Създава се усещане за безметежност и вечност на състоянието на влюбеност. Често се появява разсеяност в работата, пренебрегване на някои основни правила в службата или работата, нарушаване на някои стереотипи в поведението към приятелите. Притъпяват се изградени в двамата морални норми. Двойката се стреми да демонстрира чувствата си пред света, да показва близостта си. В този етап всички външни съвети, препоръки и намеси са излишни. Те не могат да достигнат до съзнанието на влюбените и пораждат само недоумение от външната намеса. Често приемат тази намеса, като неразбиране, като ревност, като завист или стремеж да се прекъсне връзката. Изгражда се чувство за самодостатъчност и двойката е склонна да пренебрегне и най-разумните съвети.
На този емоционален етап няма взаимно проучване, няма упреци, няма остри думи. Състоянието на влюбеност е най-хубавият период за една двойка и е добре тя да се стреми да го продължи максимално дълго.
Но както любопитството, и този етап не продължава много дълго. Постепенно силата на първоначалните чувства отслабва и настъпва известно „отрезвяване”. Постига се спокойствието на истинската
Любов
 
Най-интересният, най-стабилен и пълноценен период от живота на една двойка е истинската спокойна и пълна любов. При достигане на истинската любов, двойката постига равновесие на чувства и емоции и се връща в обичайният си приятелски кръг. В този период започват да се забелязват недостатъците на партньора и да се правят опити да се приемат или да се накара другият да промени някои свои навици, стереотипи на поведение и общуване. Преобладаващо е желанието за промяна в поведението, с цел запазване и засилване на любовта.
Според Фройд, този период продължава две, две и половина години, но аз мисля, че някои двойки остават завинаги в него. Това е време, в което и двамата трябва да проявяват търпимост, разбиране, разум и добронамереност, за да запазят любовта си. Важно е да осъзнават взаимната си потребност и отговорностите към семейството си. И двамата трябва да разбират, че са отделни личности и всеки от тях има своите виждания и разбирания за живота и отношенията с останалите. От това не трябва да се правят трагедии, а да се проявява разбиране и търпимост. В името на любовта човек трябва да прави много компромиси в своя живот, защото това чувство не може да бъде заменено с никое друго. И защото опората и разбирането, които човек намира в семейството си, не може да намери никъде другаде.
Стремежа за взаимност, за допълване, за общи дейности и общи занимания може да бъде основа за добро разбирателство и желание за близост. Двамата вече са се опознали достатъчно, разбрали са своите силни и слаби страни, своите добри и лоши навици. Остава да ги приемат и да живеят щастливо в любовта. Взаимното доверие е изключително важно за продължителността на една връзка. Затова то трябва да се дава в аванс и да се поддържа постоянно. Всеки един от партньорите в двойката трябва да разбира необходимостта от личен живот на другият и да се съобразява с това. Личното свободно време, личнните интереси и занимания са много важни за някои хора и не трябва да се пренебрегват и ограничават. Всяко ограничение, дори добронамереното, води до отбарнителна позиция и неприятни чувства.
В този период от отношенията си двойката може с лекота да преодолява всякакви пречки и неприятни ситуации. С добронамереност може да се тушират всички неприятности и да се живее в истинска хармония. Затова е важна и устойчивостта на двойката към външна намеса. Завистта, неприязънта, клюката и интимните намеци, идващи от външни хора, не трябва да се приемат като даденост, а двойката трябва да ги споделя, обсъжда и отхвърля. Само откритостта и осъзнатата добронамереност могат да противодействат на външни усилия за внасяне разногласие в отношенията между двама влюбени.
Нормалният човешки живот не е изпълнен само с хубави неща. Появяват се и някои неприятни ситуации и задължения, с които двойката трябва да се справя и преодолява. Всяко такова изпитание трябва да води до засилване връзката между двамата и желание за съпричастност. В никакъв случай не бива да се допускат взаимни обвинения и нападки. При ситуации с емоционално натоварване трябва да се внимава за всяка казана дума и да се оценява как тя би се приела и разбрала от другия. Изтърваните в спора думи често оставят дълготрайна следа в съзнаието и поведението на партньора. Дори след отшумяване на спора и дори забравяне на причината за възникването му, непремерените думи се загнездват в съзнанието и остават там. Добре е да се научим да забравяме неприятните ситуации, спорове или думи. Това е трудно, но не е невъзможно. Неприятните случки затормозяват съзнанието и ни подготвят за отбранителна или нападателна позиция при всеки следващ спор. Те създават в съзнаието ни своеобразен склад, в който се натрупват отрицателни емоции и действат синергично дори при незначителни поводи.
Ако не се тушират и преодолеят тези отрицателни емоции, и двамата започват да гледат на своята връзка с
 
Раздразнение
 
На този емоционален етап, в резултат на натрупани отрицателни емоции, премълчани или недоизказани взаимни обвинения, дори и някои дребни забележки или простъпки, се приемат от другия като обида или опит за намеса във вътрешния му мир. В интерес на любовта и добрите отношения в такъв случай и двамата трябва да се стремят да оценяват трезво постъпките на другия, да ги разбират и приемат. Усилията към взаимно разбирателство и връщането към спомените от периодите на влюбеност и любов могат да помогнат за преодоляване на всички различия и недоразумения на този етап.
В омент на спорове, скандали и взаимни обиди могат да помогнат някои от способите за осъзнаване причината на спора или раздразнението. Както и тяхната степен на значимост. Например, ако и двамата се опитат да запишат на лист хартия причината за раздразнението един от друг и какво точно биха искали от партньора си, лесно ще осъзнаят колко незначителен е повода за спор и колко малко усилия са необходими за преодоляване на различията.
Много двойки остават дълго време на този етап в емоционалните си отношения и се примиряват с живот, изпълнен с напражение, взаимни нападки и скандали. В името на децата, социалният имидж или задължения към родители и близки, двамата остават да живеят заедно в условия, които никога не са искали за себе си или за другия.
Полагайки усилия и двамата могат да излязат от този „омагьосан кръг” на вечни разправии и да се върнат към етапа на любовта, която вече са изживели и оценили. И двамата не бива да си позволяват връзката им дълго да се застоява на този етап и да направят всичко възможно, защото все още е възможно, за преодоляване на всички различия и постигане на взаимно уважение и зачитане.
Защото състоянието на перманентно раздразнение в отношенията между двамата може да доведе до
 
Отчуждение
 
Отегчени от непрекъснатите спорове, последователно или едновременно и двамата се затварят в себе си. Заживяват в свой вътрешен свят и престават да изпитват нужда един от друг. В началото на своето отчуждение и двамата изпитват остра необходимост от общуване и съжаление за отишлите си добри времена, но раздразнението и гордостта не им позволяват да потърсят път един към друг.
Трудно е, но дори и от този етап на отчуждение, двамата могат да намерят общи интереси и да възродят връзката си. Необходимо е много търпение и осъзната необходимост от взаимност. На практика се случва така, че и двамата правят опити за сближение и ако другият не отговори адекватно и навреме се стига до задълбочаване на отчуждението и изневяра – виртуална, физическа и духовна.
Виртуалната изневяра се изразява в търсене на контакти в мрежата и общуване с непознати хора. Това дава известно успокоение и замества липсата на вербални контакти с партньора. Виртуалните връзки понякога могат напълно да изместят реалните физически контакти и да задълбочат отчуждението. Желанието непрекъснато човек да стои пред монитора и да търси виртуалните си познати се превръща в своеобразен вид мания и зависимост. Този вид връзка все още не е истинска изневяра, но задълбочавайки отчуждението, кара хората да търсят реални контакти с виртуалните си познати. Най-често тези срещи завършват с еднократен секс, след който и двамата остават разочаровани и без желание за нови срещи. Оказва че, че това не е човека, който сме си представяли пред монитора.
Това е последният стадии, в който двойката може да се върне към нормални отношения и да възроди частично отношенията на доверие, уважение и добронамереност. Ако пропусне този момент, двойката е обречена на раздяла. И колкото по-бързо стане тя, толкова по-малко травми ще остави в двамата. След такава раздяла двамата дори могат да останат приятели.
Ако бъде пропуснат този момент, виртуалните контакти могат да прераснат в трайна връзка и да се задълбочат. Тук идва духовната изневяра, когато човек престава да мисли за предната си вързка и мислите му изцяло са насочени към новата. „Хванал се за сламката” човек изпада в нова еуфорична възбуда и не вижда подводните камъни на новата връзка, с човек който дори не познава добре. Мисълта, че с предната си вързка е загубил излишно време, през което е можело да бъде „щастлив” довежда до
 
 
 
Озлобление
 
Основната причина за озлоблението е чувството за загубено време, за собствена заблуда в другия, за излъгани очаквания и разрушени илюзии. На този стадии не може да се говори за помирение и връщане към нормални отношения. Всяко нещо, което прави единият, се възприема от другия като неправилно, като нарочно предизввикателство и опит за обида. Зачестяват взаимните обвинения и обиди, двамата престават да се срещат заедно с общи приеятели, а при среща с тях предпочитат да не говорят за другия. Въпреки изцяло отрицателното поведение и отношение един към друг, и давмата се дразнят от усмивката на другия или от контактите му с общи приятели и познати. Често това довежда до обвинения към приятелите, че предпочитат да контактуват с „другия” а пренебрегват „потърпевшия”. Добре е, и двамата щом осъзнаят, че вече се намират в този стадии на отношенията си, да побързат да се разделят. От тук нататък не може нищо да се направи и всеки ден, прекаран заедно води до натрупване на нови отрицателни емоции и обиди.
Озлоблението е сравнително кратък етап в емоционалните отношения между двамата и бързо води до умора от непрекъснатите разправии, взаимни обиди и скандали. Това неминиумо довежда до взаимно
 
Безразличие
 
Това е последният възможен емоционален стадии в отношенията между двама души, които само преди години са били влюбени и щастливи заедно. И двамата осъзнават безсмислието на скандалите, обидите, разочарованията и опитите да променят другия. Престават да се забелязват взаимно и живеят по-лошо от случайни съквартиранти. Вече не се интересуват и не се дразнят от постъпките на другия и не се опитват да влияят на поведението му. Отношенията между двамата са станали необратими и нищо не може да ги върне в предишни стадии.
Тук раздялата е наложителна, въпреки че има двойки които години наред остават да живеят в едно жилище и дори да си разменят понякога дребни реплики. Ако такава двойка има деца, няма по-лошо нещо за емоционалното им израстване и възпитанието им. Родителският пример е изключително важен за развитието на децата и едно такова поведение в семейството може да деформира емоционалното и социалното им поведение завинаги.
 
 
Всяка двойка трябва много добре да оценява състоянието на отношениията си и да прави всичко възможно за запазване на добронамереността и взаимното уважение. Ако могат правилно и трезво, без предубеждения да преценяват в какъв от изброените стадии се намират отношенията им, хората могат да предприемат адекватни стъпки за подобяването им или да решат, че трябва да се разделят.
 
 
  Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата