Русия ще засили глобалното си присъствие в морето. За бойно дежурство в Средиземно море ще бъде създадена групировка от 5-6 кораба. Това заяви главнокомандващият на ВМФ адмирал Виктор Чирков. Той не изключва възможността, че при нужда аналогични съединения ще бъдат създадени в Индийския и Тихия океан.
Миналата седмица министърът на отбраната Сергей Шойгу увери, че Русия разполага с всичко необходимо за създаването и осигуряването на оперативното съединение на ВМФ в този район на Световния океан на постоянна основа.
През януари Русия проведе най-големите за десетилетието морски учения в Средиземно море. В тях участваха кораби от Балтийския, Северния и Черноморския флот. След тези маневри беше взето решение, че руските военни кораби трябва да продължат службата си там. В района бяха изпратени 4 големи десантни кораби, разказва военният експерт Виктор Баранец:
- Съвършено очевидно е, че Средиземно море се превръща в център за силово влияние върху страните от региона от страна на НАТО, САЩ и други държави. Естествено, това не може да остане извън полезрението на Русия. Ние прекрасно виждаме как се развива ситуацията около Сирия. Затова не можем да оставим без внимание решението на този фактически глобален въпрос.
Опитът за създаването на ескадрата в Средиземно море може да бъде разпространен и в други региони. Главнокомандващият ВМФ адмирал Чирков не изключи това. Ако е необходимо, съобщи той, ръководството на флота ще предложи на правителството и президента да бъдат създадени на постоянна основа оперативни съединения от кораби в Тихия и Индийския океан. Коментирайки изявлението, съветникът на началника на Генералния щаб на ВС на Русия, бившият командващ на Черноморския флот Игор Касатонов заяви:
- Ние традиционно се намираме в тези океани, а по-точно - в най-важните за интересите на Русия райони. Имахме пристанището Камран във Виетнам, много добре подготвено в инженерен план. Имахме редица други пунктове, в който хвърлят котва руските кораби. Русия има интереси в тези райони и нашите сили ще се намират там толкова, колкото трябва.
Зоните на Тихия и Индийския океан да станат центрове на световната политика. Неслучайно, именно там САЩ и Китай нарастват военното си присъствие. И Русия от своя страна възнамерява да реагира адекватно на тази тенденция.