Уикендът в САЩ беше белязан от две масови стрелби - в Дейтън, Охайо и Ел Пасо, Тексас. Разследващите се заеха да уточнят какво е накарало двама американци да открият огън по съгражданите си, но всички следи сочат към идеологията на бялото превъзходство, расизма и радикализирането.
Лесният достъп до оръжия, които могат да убият поне 14 души в 30 секунди, също е фактор в случая.
Експертите побързаха отново да подчертаят, че САЩ е една от държавите с най-много масови стрелби в развития свят. Само от началото на годината до сега в Америка е имало 248 случаи на масова стрелба.
Вчера американският президент Доналд Тръмп обаче побърза да заклейми видео игрите, съдържащи насилие, за подстрекатели за подобни агресивни актове. Според него трябва незабавно да се спрат, или ограничат, продажбите на видео игри.В речта си Тръмп обвинява интернет за радикализацията на онези, които извършват масови стрелби и подобни атаки.
Експертите обаче са на друго мнение. Те подчертават, че има твърде малко доказателства в подкрепа на тезата, че агресията от видео игрите се пренася в истинския свят.
"Игрите стават само по-реалистични", обяснява пред CNN Андрю Пржебилски, професор в университета в Оксфорд. Според него с времето все повече хора са започнали да играят и то от все повече страни.
"Но единственото място, където тази теза все още се поддържа, че игрите и насилието са свързани, е САЩ", настоява професорът.
Все пак това не е случайно. Проучване от 2015 г. от американската психологическа асоциация намира "връзка между насилствените видео игри и увеличаване на агресивно поведение, възприятия и афект".
Някои проучвания обаче сочат нещо съвсем различно. Според други учени видео игрите не само не предразполагат младите към демонстриране на агресивно поведение в реалния свят, а всъщност се превръщат в отдушник и така агресията е освободена във виртуалния свят, а не върху истински хора.
Според проучване от 2016 г. криминалистите са регистрирали спад в престъпленията в дните, непосредствено след пускането на нови игри. Това е всъщност лесно обяснимо - ако хората са у дома, пред екрана и играят, то по подразбиране не са навън с оръжие в ръка.
Според Андрю Пржебилски, дори и някои малки проучвания да са открили взаимна връзка между видео игрите и насилието в реалния свят, то рядко се взимат предвид страничните фактори. Той подчертава, че исторически погледнато момчетата по-често играят видео игри и също така са по-склонни де демонстрират агресивно поведение от момичетата.
Агресията обаче, подчертава ученият, не означава задължително, че някой ще започне масова стрелба.
"Няма съмнение, че когато една игра е трудна, фрустрираща или загубиш, се ядосваш", посочва той. Екипът му провел експеримент, при който в лабораторни условия усложнили нивото на добре познатата ни игра "Тетрис", при което хората, участвали в експеримента, показали по-високи нива на агресия.
"Въпросът, който трябва да си задаваме е, дали наистина хората излизат и започват масова стрелба след като загубят в "Call of Duty"?", пита той. Според него това не е така и подчертава - повечето хора не прибегват до насилие след като изгубят на голф.
Според международните статистики САЩ е на четвърто място по възрастни, които често играят видео игри. Преди тях са Китай, Саудитска Арабия и Тайланд. И трите държави нямат проблем с масовите стрелби, което кара учените да си зададат въпроса - къде тогава е проблемът?
Андрю Пржебилски подчертава, че обвиняването на видео игрите за насилието, вместо да се потърси истинската причина за проблема, само вреди на решението.
"Търсим лесни отговори, вместо да се изправим пред трудните истини", отбелязва ученият.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.