Премиерът Бойко Борисов и министрите му дойдоха в парламента, за да присъстват на гласуването от депутатите на подадената от него оставка.
До тази решителна крачка от страна на Борисов се стигна след загубата на кандидата за президент на ГЕРБ Цецка Цачева.
Самата Цачева обаче отказа да се раздели с поста шеф на парламента, защото цялата група на ГЕРБ била зад нея и продължи да е председател на Народното събрание, макар че остана втора в битката за „Дондуков“ 2 след соцпретендента Румен Радев.
Борисов вече предупреди своите депутатите, които са най-много, да приемат хвърлената от него оставка.
Според него президентският вот е очертал ново мнозинство - на БСП, ДПС, ДСБ и Патриотите. Нека си направят правителство и да управляват. Ако имат нужда от кворум, ние ще им правим, обяви той в нощта на балотажа.
Оказа се обаче, че нито една партия не иска да съставя правителство в рамките на това Народно събрание, така че въпрос на време и на конституционна процедура е да се насрочат предсрочните избори.
Президентът Росен Плевнелиев вече прати искане до Конституционния съд да се произнесе дали той има право да ги насрочи, след като остават едва три месеца от мандата му или пък ще трябва да се изчака новоизбраният държавен глава Румен Радев да встъпи в длъжност и да определи датата на вота.
Депутатите днес ще гласуват втората оставка на Борисов. На 20 февруари 2013 г. той се отказа от властта заради протестите на "Орлов мост".
"Ние имаме достойнство, чест. Властта ни я е дал народът, днес му я връщаме", заяви тогава Борисов и допълни, че не желае кръв по улиците.
"Не мога да гледам окървавен Орлов мост. Всяка капчица кръв за нас е петно. Аз не мога да гледам парламент, ограден с ограда. Нито ни е цел властта, нито ни е изгода, ако трябва да се пазим от народа", заяви Борисов през 2013 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.