IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Ню Йорк Таймс: Засили се руската хватка върху газа за Европа


Обратно в новината

Коментари

Напиши коментар Коментари

49
Аз казах
преди 17 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Комунизма ще се завърне с цялото си величие и сила!Greatness and power!
отговор Сигнализирай
48
musicman
преди 17 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
:))))) абе смешкооо,ти да не работиш към Е.ОН,та проглуши ушите на форума с тоя твой "Тагесшпигел"???? или си от.....шепата "костовисти",стачкуващи щото знаят че непременно ще им се потърси сметка,като как така са допуснали да се случи това?!? (посещението на Путин у нас).......щото между впрочем точно когато *** (разговарящо само с теменужките си),беше премиер подписа капитулационното споразумение да си затворим АЕЦ-а!!!!!!!!!!! а за несвършена работа (при това МНОООООГО добре платена,се иска бая голяма сметка!!!!)а тия многознайковци от "Тагеспшигел" що не вземат да дадат едно съветче на Е.ОН да поинвестират мааааалко средства в електропреносната мрежа (която обслужват) и изобщо в това с което са се хванали,а само цицат париците ни без да са сложили едно евроцентче на масата за България?!?!?!!!!! в отговор на полиглота,поназнайващ твърде добре английския : ДА!!!! DIVERSIFY,означава "разнообразявам",но също така има и други значения,като "влагам капитал в различни предприятия","произвеждам продукция" и т.н.
отговор Сигнализирай
47
шишо бакшишо
преди 17 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
А са да видим като са толкова отворени от ЕС и Америка какво ще направят.
отговор Сигнализирай
46

преди 17 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Просто го съобщавам като факт:Баба Ванга винаги е казвала че България и Русия трябва да си сътрудничат и че само тогава ще бъдем добре.
отговор Сигнализирай
45

преди 17 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
A Kakwo prechi EC da si naprawi i drugiq gazoprowod i shte ima konkurenciq t.e. po-ewtin gaz?
отговор Сигнализирай
44

преди 17 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Ами естествено, Грийнпиис и по други места сдоколкото е известно, изпълняват политически поръчки. А интересно какво казват за АЕЦ, които планират да построят Румъния, Гърция и Турция. Явно има значение не самата централа, не локалната икономика на нашата страна и нашето финансово състояние ами само *** им игрички. Защо затвориха 1 и 2 блок. Нещо много двоен аршин се получава. Евала на Полша и Гърция, май от тях трябва да вземем пример как се защитава собствения интерес в ЕС.
отговор Сигнализирай
43
sas
преди 17 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Защо изтрихте поста на този преди мен?Човекът просто попита това газопровода ли е на снимката?? :)))))))
отговор Сигнализирай
42
sas
преди 17 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
:)))))Не! На снимката е метрото! :))))))))))
отговор Сигнализирай
41
jako - II
преди 17 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
При това се пренебрегва фактът, че само на 14 километра от площадката земетресение през 1977 разрушава многобройни сгради и отнема 170 човешки живота.Да се строи такъв реактор в район с висока сеизмична активност е игра на руска рулетка, предупреждава Касчиев пред Тагесшпигел.Неутрални български експерти и природозащитници са единодушни: планираната АЕЦ е ненужна и икономически във висша степен нецелесъобразна. България е една от най-бедните страни в Европа. Енергията в страната се пилее по най-безотговорен начин. Дори при днешното разхищение е изчислено, пише берлинският вестник, че България и в бъдеще няма да изпитва недостиг на енергия и без новопланираната, опасна за цяла Европа АЕЦ.Материал в Тагесшпигел дава нов повод за размисъл на българския читател върху истинския смисъл на необичайната откровеност на руския посланик в Брюксел Чижов, че АЕЦ "Белене" щяла да бъде троянският кон на Русия в Европа. И върху това, кои интереси са за него жизнено важни и кои го обвързват отново с една агресивно експанзивна, потъпкваща всекидневно принципите на демокрацията и добросъседството сила.
отговор Сигнализирай
40
jako
преди 17 години
Харесвам 0 Не харесвам 0
Българската атомна енергетика продължава да тревожи европейската общественост. В предколедния си брой големият берлински либерален всекидневник Тагесшпигел отделя много място на планираната АЕЦ Белене, като я нарича опасна, скъпа и ненужна.Вестникът остро критикува положителното становище на Европейската комисия и лично на комисаря Андрис Пибагс за строежа на Белене. В необичайно прям за често пъти обтекаемите коментари в немските медии текст Тагесшпигел пише, че сега след решението на Пибагс българското правителство има шанс да получи заявените кредити от Евроатом или от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Това би имало прецедентно значение за европейската атомна политика като цяло и би застрашило сигурността на милиони граждани на ЕС, пише влиятелният берлински всекидневник.Експертът на Грийнпийс Ян Хаверкамп се опасява, че положителното становище на ЕК маркира възраждането на атомната енергетика в Европа. Цитирани са неговите думи, че от 20 години не са инвестирани финансови средства на Евроатом в строителство на нови реактори. Уникалното е, че сега за пръв път може да се финансира строителството на руски реактор в рамките на ЕС.Ето защо Тагесшпигел смята, че Белене заплашва да се превърне в троянския кон на руската атомна промишленост като й отвори вратите към ЕС. Досега западните банки са много резервирани, когато става дума да се финансират проекти от този сектор в Източна Европа. Румъния, Словакия и в Прибалтийските държави имат вече подготвени планове за 15-на атомни реактора. Сегашното одобрение на ЕК за Белене може да се превърне в сигнал, от който да се възползва руското атомно лоби, което има най-добри шансове за изпълнение на проектите.При това далеч не само природозащитници смятат, че планираното строителство на руски реактори в България е опасно, прекалено скъпо, икономически нецелесъобразно и излишно. В.Тагесшпигел цитира пространно Георги Касчиев, бивш председател на Комитета за използване на ядрената енергия за мирни цели, който вижда изключително висок риск в проекта АЕЦ Белене. Става дума за руски реактори, които до сега не са използвани никъде в оперативен промишлен режим. Техническото им качество е съмнително, казва експертът. Георги Касчиев предупреждва,че в България липсва квалифициран персонал за строителството и експлотацията на подобно съоръжение. В страната няма създадена надеждна култура на сигурността, няма и идея за решаване на проблема със съхраняването на радиоактивните отпадъци.Най-големият риск за хората и за околната среда обаче, казва Георги Касчиев пред берлинския всекидневник, е местоположението на централата. Вестникът припомня, че проектните работи по Белене са започнати през 1984 г. са спрени през 1991 г. след продължителни граждански протести. Нови български правителства вадят през 2001 плановете от чекмеджето и преди две години възлагат на руския концерн Атомстройекспорт изграждането на два реактора. При това се пренебрегва фактът, че само на 14 километра от п
отговор Сигнализирай
Новини