Задълбочават се скандалите около "Джемкорп" след като днес с пълно единодушие депутатите от 48-ото Народно събрание одобриха временна комисия да разследва как е подписан и прекратен меморандума с Gemcorp/"Джемкорп" по време на кабинета "Петков".
"Не са съвсем фойерверки. Този меморандум беше грубо нарушаване на законовите рамки, по които се сключват подобни споразумения. Дали е отменен или не е, не мога да кажа, има институции. Друг е въпросът, че самият меморандум беше абсурден. Пристига една офшорка в България и ние ѝ предоставяме права да прави всичко в енергетиката - от батерии до лицензиране на ядрено гориво, включително и "Топлофикация София", коментира бившият енергиен министър Румен Овчаров в студиото на "Денят ON AIR".
Но не се ангажира да прогнозира дали в момента има нещо реално зад този меморандум. И ако за клаузата за арбитраж по този документ има много неясноти, то не така е в случая с "Газпром".
Особено след като арбитражен съд в Стокхолм постанови, че финландската компания "Газум" трябва да плати на "Газпром" повече от 300 милиона евро за доставки на газ, заради неспазване на задълженията по схемата "взимаш или плащаш". Овчаров прогнозира, че парите, които България ще трябва да плати ще бъдат на 1 мрлд. евро.
"Обезщетението ще се изчисли на базата на цените, те бяха поспаднали, но пак тръгнаха нагоре и няма да поспадат пак. Всичко ще ни се случи, защото не знаем какво правим. И когато започнат да се случват нещата, ние сме на страната на губещите. Ще има пари да се плати решението на арбитражния съд. Освен това тези 8 млд., които са написали за инвестиции, няма да ги изхарчат. Тези младежи, без да искат или много добре знаейки какво правят, за 8 месеца направиха повече гафове в енергетика от Бойко Борисов за два мандата. Като почнем с "Газпром", ние сме надплатили над 800 млн., до края на годината ще ги докараме над милиард, минем през "Мариците", "Джемкорп". Такива неща ще се случат в България, че не ми се мисли", заяви Овчаров пред Bulgaria ON AIR.
Бившият енергиен министър подчерта също, че никой не коментира какво ще се случи с мините. А като поредна заложена бомба посочи ядреното гориво.
"Ние ще минаваме на неруско гориво - как го правим това? Новото гориво не е същото. При една от украинските атомни централи от 48 заредени касети 10 се оказаха разхерметизирани. Трябва да се докаже безопасността", посочи Овчаров.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow влезе в територия на корекция, докато S&P отчете пети пореден седмичен спад
Кадър на деня за 27 март
ЕК стана жертва на хакерски набег
Г-7 ще гарантира сигурността на Ормузкия проток, но след края на войната с Иран
Л. Тулев: Европейски модел в защита на гражданите и контрол върху AI ще е конкурентно предимство
Русия ще забрани износа на бензин от 1 април заради скока при цените
Мъфини с ягоди и ванилия – рецепта за бърз десерт
Учени разчетоха "кода на старостта" в няколко показателя
Как електромобилите втора ръка се оказаха по-лоша инвестиция от моделите с ДВГ
Русия обяви за "чуждестранен агент" главния герой във филм с "Оскар"
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 28 март
Мачовете по телевизията днес, 28 март
На 78 години върнаха Рой Ходжсън във футбола
Късна дузпа шокира Англия на "Уембли"
Рекорд! Ойарсабал участва в гол в 10 поредни мача за Испания
Нидерландия сложи край на серията от 12 мача без загуба на Норвегия
Таро карта за 28 март, събота
Дневен хороскоп за 28 март, събота
Как се държат зодиите, когато са тайно влюбени
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
„София и хвърчащото креватче“- гледайте премиерната постановка на 29 март
5 навика, които подкрепят хормоналното здраве след 40
Футболист на Черно море донесе победа на младежките национали
Морските спецчасти на България и Великобритания със съвместно учение във Варна
22 години България в НАТО – министърът на отбраната Атанас Запрянов в „Големите последици“ по Bulgaria ON AIR
Рубио с остри критики към Зеленски
Утре вечер въртим стрелките на часовника
Кабинетът обяви пакет от мерки за справяне с последствията от кризата в Близкия изток
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури