IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Еврошамар в 13 държави

Шведската Партия на пиратите влиза с един депутат в ЕП

Рик Фалквинге, лидер на Партията на пиратите, ликува от резултатите. Снимка: БГНЕС

Рик Фалквинге, лидер на Партията на пиратите, ликува от резултатите. Снимка: БГНЕС

Освен в България, в още 12 държави от съюза правителствата бяха наказани от избирателите на евровота.

Един от най-драматичните провали на управляваща партия на евроизборите е във Великобритания.  

Лейбъристите събраха едва 16 процента, което им осигурява 12 от досегашните 19 места. 

За сравнение – торите взимат 24. Представянето на партията на премиера Гордън Браун е най-слабото в общонационални избори от началото на миналото столетие.

В Австрия социалдемократите, които съставят сегашното правителство, паднаха на 23,8%, което е минус от 9 на сто – исторически най-слабото постижение на партията в общонационален вот.

В Малта управляващите консерватори загубиха срещу социалистите. 

Опозицията очевидно обра дивидентите на критиката за твърде хлабавата политика на правителството по отношение на нарастващия брой емигранти, пристигащи с лодки от Африка.

В Швеция опозиционните социалдемократи се оказаха водеща сила с 25 процента одобрение срещу 19 на сто за управляващата десница. Сериозен напредък отбелязват Зелените, които са удвоили резултатите си от предишния евровот.

Най-ефектен е резултатът на Партията на пиратите, които събират 8% и минават бариерата за влизане в ЕП. 

Пиратите се борят за повече права на интернет потребителите и свободен обмен на файлове в мрежата. 

Подкрепата за тях се повиши лавинообразно, след като четиримата основатели на сайта за обмен Pirate Bay бяха осъдени да платят 2,7 милиона евро обезщетения за нарушени авторски права и получиха по една година затвор.

Дясната опозиция в Унгария, водена от бившия премиер Виктор Орбан, събра впечатляващите 56% срещу 17% за управляващите социалисти.

Те изпреварват само с 2 пункта дясноекстремистката партия.

В Португалия управляващата Социалистическа партия на премиера Жозе Сократеш неочаквано загуби, събирайки 27% от вота, спрямо 32 на сто за опозиционната Социалдемократическа партия. 

Големият победител в Португалия е обединение на радикалната левица и безпартийни кандидати, което удвои резултата си от предишните избори.

В Испания вотът също показа отлив на доверие от управляващите. Опозиционната Народна партия събра 42 процента. Социалистите на премиера Хосе Луис Родригес Сапатеро получиха 38 на сто.

В Гърция социалистите от ПАСОК изпревариха с 2% дясната управляваща Нова демокрация. В ЕП ще бъде представена обаче и гръцката Комунистическа партия, която събра 8%.

В Словения дясната опозиция пребори управляващите социалдемократи с 27 срещу 18 процента.

Дясната опозиция в Кипър също изпреварва управляващите, макар и с 1 процент.

В Ирландия дясноцентристката Fianna Fail на премиера Брайън Коуън взе около 24%, което е с 6 на сто по-малко от предишните избори, и загуби водещото си място в страната. 

Опозиционната Fine Gael е взела 29 процента. В резултата анализатори виждат оценка за вътрешната политика на премиера Коуън. 

Ирландия, наричана „Келтски тигър“ заради бурното си икономическо развитие през последното десетилетие, е сред най-сериозно засегнатите държави от финансовата криза.

В Естония опозиционната Центристка партия изпреварва с повече от 10 пункта реформаторите на премиера Андрус Ансип, който събра едва 15% одобрение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата