Въпреки сериозния обществен натиск за промяна и продължаващите протести правителството не възнамерява да бърза с реформите и ще остави преструктурирането на едни от най-тежките сектори за края на мандата, коментира под глава "Сега".
Кабинетът ще отложи за втората половина на управлението си реформата на здравната система, като още отсега е ясно, че темата ще породи напрежение между БСП и ДПС. Най-рано през 2015 г. могат да се очакват промени в пенсионната система и обещаното въвеждане на семейно подоходно облагане. Това се разбра при представянето на управленската програма на кабинета в парламента.
В друга статия "Сега" определя отчетът на правителството, озаглавен "100 мерки за 100 дни", като "копие на плана "Орешарски", гарнирано с повече числа и допълнено с псевдомерки, които всъщност са задължения и рутинни действия на администрацията". В документа наред с познатите популистки ходове като намалението на цената на тока с до 5 процента и вдигането на социални помощи има и такива откровено нелепи и смехотворно наречени "мерки" като "промени в устройствения правилник на спортния тотализатор", проведени срещи с туристическия бранш, откриване на граничния пункт при Маказа, пускане на новопостроени магистрални отсечки и др., констатира изданието.
Междувременно "Капитал" конкретизира до какво успя да доведе протестът: "Пеевски е аут; Гражданин се пише с голяма буква; Политиката пак е важна; Замразяване на спорните решения, са само част от изводите, до които изданието достига.
"Протестът започна като бунт срещу олигархията, превърнаха го във вулгарна за угасналата синя десница, а днес се заражда в смес от кич и зле насочен гняв Уморените протестъри скачат срещу всеки, който им казва горчивата истина, но не и срещу онези, които ги изиграха", констатира в интервю за "24 часа" журналистът Иво Христов.
Пред "Дума" депутатът от Коалиция за България Георги Гьоков отчита: "За 100 дни правителството свърши много работа и оценката ми е положителна за цялостната му политика. В социалната сфера кабинетът "Орешарски" направи толкова, колкото други правителства за цял мандат не са направили. Ще спомена само намаляването на тока, пакета от мерки за младежка та безработица, майчинските за втората година, помощите за първокласниците. Нови 60 хиляди българи получиха достъп до енергийните помощи, които, ако се прибавят към останалите 210 000, става ясно, че 270-280 хил. души вече дишат по-свободно."
По повод обвиненията, че програмата на кабинета "Орешарски" е нереалистична, депутатът от ДПС Алиосман Имамов коментира пред "Дума": Основната характеристика на тази програма е, че очертава ясно приоритетите на управлението. За разлика от правителството на ГЕРБ, където нямаше никакви или почти никакви опити да се надникне в бъдещето или да се определят приоритетите на управлението. От ГЕРБ не си направиха труда за четири години в парламента дори да внесат една програма. Правителството на Орешарски дава ясна представа за това какви са управленските му намерения, по какъв начин ще работи и в какви посоки. Инвестиционната политика е един от основните акценти в тази програма, защото има решаващо влияние по отношение на заетостта.А оттам - косвено отношение и към доходите на хората."Въвеждане на доброволно задължително здравно осигуряване по подобие на втория стълб в пенсионната система обсъжда правителството. Това е един от вариантите за здравна реформа, съобщава на първа страница "24 часа", позовавайки се на министър Таня Андреева.
"Сто дни са изключително кратък срок и само наивниците и политиканите могат да смятат, че ще се случи нещо съществено", казва пред "Преса" председателят на столичната лекарска колегия Милан Миланов. "Единственият изход за България, не само за здравеопазването, е увеличаването на доходите. Но не с 20 лв. Да вдигаме минималната работна заплата, а доходите ни рязко да скочат, в пъти. Нека да помислят как да го направят. Дори бих предложил нещо, което може да прозвучи еретично - да се вземе заем. При това сериозен заем", препоръчва Миланов.
Къде е бродил скандалният крайслер подслушвач на МВР през размирния февруари и белязания с политически обрати март, докато уж се е намирал по документи в гаража? Отговор на този въпрос дава на първа страница "Труд": Около 10 дни, докато си отиваше кабинетът "Борисов" и се съставяше служебно правителство, автомобилът с техниката за снимане, подслушване и записване е бил базиран близо до Дом 8 на резиденция "Бояна". Оттам той е могъл да фиксира всички посетители и разговори на държавния глава Росен Плевнелиев в президентската вила "Калина" и на главния прокурор Сотир Цацаров в дома му. "Труд" се позовава на сигурен източник от екипа, разследващ незаконното подслушване.
Наркотици вече се пренасят и в междуградските автобуси у нас, алармира под глава "Новинар". Чичо и племенник са били арестувани за трафик на хероин. Двамата са задържани във вторник
след акция на полицията.
Първи бунт на бежанци избухна снощи в София, след като 57-годишна сирийка почина, докато чакала линейката в четвъртък вечер, анонсира под глава "Преса". Бежанците обвиниха за смъртта й закъснелия лекарски екип.След засилването на имигрантската вълна от Близкия изток през последния месец, МВР отчете ръст на престъпленията, извършени от бежанци. Много от тях престъпват закона, за да се нахранят, алармира "Сега".
На първа страница "Дума" допълва: Готовност да приютът бежанци от Сирия заявиха Лопушанският и Чипровският манастир. Величкият епископ Сионий, викарий на Видинския митрополит Дометиан вече е изпратил официално писмо до държавната Агенция за бежанците, в което предлага манастирът да предостави напълно безплатно убежище на сирийски бежанци. Духовникът добави, че в светата обител имат възможност да се грижат за хората, които бягат от войната и търсят подслон за себе си и децата си.
Пред "Стандарт" Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО-БНД, коментира темата: "Половината хора, които преминават границата, не са сирийци, а са от Алжир, Мали, Афганистан и къде ли не. Т.е. не са никакви бежанци, а просто нелегални имигранти. Които турските власти съвсем съзнателно пропускат към България и Гърция. Само че гръцко-турската граница е 170 км, но се охранява от 1800 полицаи, а нашата е 274 км - от 45. Трябва да се възстанови т.нар. кльон -граничните заграждения. Това е техническата страна на въпроса. А иначе проблемите са два. Първо, Агенцията за бежанците трябва коренно да промени работатаси, като по най-бърз начин установява кой е бежанец, и кой - нелегален имигрант. И второ - ЕС да поеме издръжката им, която сега тежи на българския бюджет."
"Днес светът напомня времето от Великото преселение" е заглавието над интервю в "Монитор" с писателят Владимир Зарев. "Водени от копнежа си за по-светъл и богат живот огромни групи от хора се преместват и преселват в различни други точки по света. Макар и без война в последните двадесет години ние загубихме над милион и половина наши сънародници, които потърсиха подслон, социален просперитет и осъществяване в страните от Европейския съюз, в САЩ и в Канада. В тази възможност да бъдем "граждани на света", да пътуваме свободно се осъществява индивидуалната ни свобода, човешкото ни право на лично достойнство и на избор. И ще добавя, ние сме твърде чувствителни, когато наши сънародници емигранти биват посрещнати като непълноценни, второразредни, натрапили се хора в съответната страна. В същото време забравяме, че побегналите от изтреблението и ужаса на войната сирийци също имат право на по-добра и щастлива участ", коментира Зарев.
"Задава се страхотно поколение актьори. Обнадежден съм", споделя в интервю за "Сега" актьорът Малин Кръстев. "Водя школа към Младежкия театър вече шеста година и през октомври ще направим приемен изпит за новите кандидати. В началото малко се съмнявах дали ще успея, за мен те бяха от седящото пред компютъра поколение. Подозирах, че не са така чувствителни. Трябваше да направим кастинга, за да получа първите "шамари" от това поколение. Явяваха се деца, които те разплакват. Жестоко съм се лъгал. Това е много чувствително, интелигентно, интересно поколение. На петнадесетгодишна възраст се вълнуват от Маркес, Камю, Сартр", отбелязва Кръстев.
В интервю за "Труд" актьорът Любо Нейков разказва: "От пет години мисля за емиграция. Където и да е, само да не е тук, при жълтокафява атмосфера. Защо сам да се навеждам да пия от калната вода? При положение че в съседство има чиста минерална, даже бутилирана. Спира ме само наличието на хора като Стоянка Мутафова, Кубрат Пулев, Йордан Йовчев, Ивет Лалова, Христо Стоичков... Мисля да си сложа снимка на тези хора в офиса, за да ме мотивират да остана.
"Човекът се е изморил да мисли, не му се терзае", смята писателят Чавдар Шинов. В отговор на въпрос за "Новинар" той споделя с разочарование: "Шекспир е пълнил театъра си, но с "Хамлет" и "Зимна приказка"... Сега, за да събереш публика, трябва да качиш на сцената трима мъже на токчета и да ги накараш да говорят за стомашното си разстройство." Според Шинтов всеки сам избира как да живее и колко да е свободен. "Моето усещане е, че предишната несвобода се замени с една друга потискаща несвобода - тази да нямаш пари, да нямаш работа. Да, сега сме свободни. Чувам как днес хората говорят за Амстердам, както аз едно време за Каспичан. Но е и вярно, че само с хляб не се живее, но и без хляб не се живее", изтъква писателят.
Силвестър Сталоун и непобедимата ме компания ще блокират магистрала "Хемус" в събота, информира на първа страница "Стандарт". Екшън на живо ще могат да гледат преминаващите в участъка между виадукта "Бебреш" и тунела "Топли дол" от 8 до 19 часа днес. Запознати със сценария предупреждават шофьорите да преминават с повишено внимание заради пукотевиците и каскадите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.