Консумацията на бяло вино и розе расте все повече у нас за сметка на червеното вино. България традиционно се смята да производител и консуматор на червено вино, но в момента на вътрешния пазар продажбите на бяло и червено вино са почти изравнени.
Според Радослав Радев, председател на Националната лозаро-винарска камара (НЛВК), търсенето на вино у нас расте. Розето пък, което преди 10 г. имаше нулев пазарен дял, сега заема 15 на сто от продажбите на вино у нас. "Тази тенденция обаче не е характерна само за нашите ширини, а се наблюдава във всички пазари на вино във света", отбелязва Радев пред вестник "Стандарт".
Според него другият фактор, който през последните години оказва силно влияние върху пазара на вино у нас, е растящото количество на вносните вина. "Много от родните ресторанти и някои от специализираните магазини предлагат голям подбор от вносни вина", посочва Радев. Българинът като цяло обаче обича да пие родни вина. Най-голямо у нас е търсенето на вината от средния ценови сегмент - от 7 лв. до 10 лв.
"Понятието "хубаво вино" е доста субективно. За да открием "своето" вино сред останалите, трябва да опитваме различни вина", съветва Радев. Що се отнася до качеството на родните вина, той посочва, че повечето от производителите ни вече имат собствени лозови насаждения и имат възможност да контролират качеството на суровината от лозето до бутилирането, което е гаранция за пълна проследимост на продукта.
Въпреки позитивните тенденции обаче консумацията на нелегалния алкохол в страната се отразява и на пазара на виното. Повече от половината гроздова реколта се преработва извън винените предприятия и то не за семейна консумация, както е по закон, а за да бъде продадена на пазара. Има много домашни вина, които се продават край пътя", казва Радослав Радев.
"Производството на ракия изисква технологично изправно оборудване и професионални умения. Нелегалното производство често се замаскира под етикета "домашна ракия". Ако правиш ракия, за да я продаваш, тя не е домашна. Това е престъпен бизнес", категоричен е шефът на НЛВК. Той посочва, че българинът пие повече вино, отколкото ракия. "Това също е сред световните тенденции в начина на хранене и на употребата на напитки. Дори с поколенията и с промяната в начина на живот спада консумацията на спиртни напитки. Но за България ракията е традиционен продукт", казва Радев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Операция "Спасяването на Виктор Орбан": докъде е готов да стигне Тръмп?
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Засилени мерки по пътищата в Гърция преди великденските пътувания
Нов метод за бързо затопляне на Марс чрез изкуствени аерозоли
Късна емисия
Без допинг на Зимните олимпийски игри Милано-Кортина
"Локомотив" (Пловдив) с минимален успех над "Локомотив" (София)"
Рецепта от тефтера на баба: Класически козунак със стафиди
Джъд Тръмп отнесе Робъртсън и стигна финала в Манчестър
Везенков и Олимпиакос превзеха върха в Евролигата
Още един сериозен претендент за промоция за Висшата лига
Крило на Фламенго хлътна по секси студентка + СНИМКИ
Яки пачки в Добруджа, за да спънат Левски
Локо Пловдив тресна 10 от Локо София
Празнуваме Лазаровден
Таро карта за 4 април, събота
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Камион блъсна и уби слязъл от возилото си шофьор на "Марица"
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век