Ремзи Хасан от Харманли вдигна знамето на „Ислямска държава“, фотографира се и пусна снимката в профила си във Фейсбук. Местни и национални медии отразиха новината, съобщавайки, че Хасан е имам от Харманли. От Главно мюфтийство обаче отрекоха това.
БНР информира, че профилът на мъжа в социалната мрежа е бил блокиран тази сутрин, а за скандалната снимка е била уведомена полицията. В ранния следобед страницата на Ремзи Хасан беше достъпна, но уличаващото фото липсваше.
В профила на мъжа е записано, че той е учил в Устина, Пловдивско, където има училище за имами.
Няколко часа след като гръмна скандалът Главно мюфтийство отрече Ремзи Хасан да е имам и призова медиите да проверяват коректността на информацията си.
„Ремзи Хасан не е в трудово-правни отношения с Мюсюлманско изповедание и не изпълнява длъжността свещенослужител – имам“, обясниха от мюфтийството. Според регистрите на Изповеданието длъжността свещенослужител - имам в Харманли се изпълнява от Али Шеит.
Междувременно местни медии разказаха, че човекът, който държи ключовете от джамията в ромската махала в Харманли, обяснил, че имамът наистина се казва Али, а Ремзи само му помагал.
"Снимката на Ремзи Хасан със знамето е направена на една сватба в Пазарджик", обясни пред журналисти лидерът в махалата Антон Сашев-Айката. По неговите думи след това Ремзи много съжалявал за случката.
Бащата и съпругата на Хасан също отрекоха мъжът да се занимава с противозаконна дейност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.