На сайта на НАСА са публикувани уникални снимки на звезди, галактики и астероиди, направени от космическия телескоп WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer). Изпратен в Космоса на 14 декември 2009 г., WISE завърши основната част от своята мисия – да състави карта на небето в инфрачервения диапазон – на 17 юли 2010 г.
Телескопът на стойност 320 млн. долара беше предвиден за 10 месеца работа в основен режим, след което се изчерпа охлаждащата течност, необходима за работата на детекторите.
WISE "ослепя" с две от четирите си "очи", но НАСА реши да не прекратява проекта и да пренасочи телескопа към търсене на астероиди и комети. "Топлата" мисия на апарата, наречена NEOWISE, струваше на НАСА още 400 000 долара. Тя стартира в началото на октомври 2010 г. и завърши в началото на февруари 2011.
Телескопът е направил над 1,8 млн. снимки и е открил над 33 500 нови астероида, 19 комети и повече от 120 околоземни обекта. Засега са публикувани едва около половината от снимките, предвидени за широката общественост, а всичките фотографии ще бъдат показани през пролетта на 2012 г.
Смята се, че данните, събрани от телескопа WISE, може да съдържат деветата планета Тихи – газов гигант с маса от една до четири маси на Юпитер, от вътрешната граница на облака на Оорт, около 15 000 пъти по-далеч от Слънцето, отколкото е Земята. Такова предположение изказаха авторите на хипотезата за скритата планета – астрономите от Университета Луизиана Джон Матиз и Даниъл Уитмайър.
За времето на своята работа телескопът е направил снимки на мъглявините Сърце и Душа в съзвездието Касиопея (представени на снимка 1), което се намира на 6000 светлинни години от Земята. Мъглявината Сърце напомня на истинско човешко сърце, а разположената до нея Душа повече прилича на нейното символично изображение, заради което е получила това поетично наименование. Тези мъглявини според експертите на НАСА работят като големи "звездни фабрики" – в тях тече процес по активно звездообразуване.
WISE е заснел облак около умираща звезда в съзвездието Кил, напомнящ на следа от целувка, и знаменитата мъглявина Розета в съзвездието Еднорог, открил е едно от най-студените кафяви джуджета на около 18-30 светлинни години от Земята. Неговата температура се оценява на 600 келвина, докато температурата на повърхността на Слънцето достига 6000 келвина.
И още, и още… Тук можете да видите още снимки от WISE.
Космическият телескоп официално приключи работа в 22,00 часа българско време на 17 февруари 2011 г., когато апаратът получи последна команда и премина в "спящ" режим.