IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Далечна галактика дава данни за най-ранните звезди

Формирали се само няколкостотин милиона години след раждането на Вселената

Снимка: архив, Reuters

Снимка: архив, Reuters

Учени изследваха междузвездния прах в най-ранната, най-отдалечената галактика, наблюдавана с помощта на големия радиотелескоп АЛМА (ALMA - Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) в Чили, съобщи ЮПИ. Изследването хвърля нова светлина върху формирането на звезди в ранната Вселена.

На снимки, направени от АЛМА, галактиката A2744 YD4 се вижда така, както е изглеждала, когато Вселената е била на едва 600 милиона години, т.е. когато са се формирали първите звезди и галактики.

"A2744 YD4 не само е най-отдалечената галактика, наблюдавана от АЛМА, но и откриването на толкова много прах навежда на мисълта, че ранна свръхнова вече я е замърсила", заяви Никълъс Лапорт от Лондонския университетски колеж.

Космическият прах е съставен от малки частици силиций, въглерод и алуминий, които изграждат звездите и се разпръскват в междузвездното пространство при звездни експлозии.

Учените успели да изследват състава на A2744 YD4, защото светлината й е изкривена и увеличена от масивния междинен галактичен куп Абел 2744, т.е. благодарение на феномен, известен като гравитационна леща.

Натрупването на космически прах от A2744 YD4 позволява на младата галактика да започне да произвежда звезди с ускорени темпове, от порядъка на 20 нови звезди годишно.

"Тези темпове не са необичайни за толкова отдалечена галактика, но свидетелстват колко бързо се е формирал космическият прах в A2744 YD4 - отбеляза астрономът Ричард Елис от Лондонския университетски колеж и Европейската южна обсерватория. - Нужното за целта време е едва около 200 милиона години, т.е. наблюдаваме галактиката малко след формирането й."

Това показва, че най-ранните звезди са започнали да се формират само няколкостотин милиона години след раждането на Вселената.

Резултатите от изследването са публикувани в Astrophysical Journal Letters.
 

/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата