Втора вълна на заразата COVID-19 удари Сингапур. През последните дни случаите на коронавирус в града-държава почти са се удвоили, само месец след като страната беше дадена за пример за потискането на заразата без налагането на строги мерки. Само за последните три дни случаите са около 3000.
След първия случай на болен на 23 януари властите в Сингапур педантично проследяват близките контакти на всеки заразен, като същевременно се поддържа усещането за нормален живот по улиците на града-държава. Границите бяха затворени за вероятни преносители на заразата, а тестването и лечението са безплатни.
Мария Павлевска живее от 7 години в Сингапур. Преподава английски език в японско училище и е преводач към посолството на България в Джакарта. Разказва, че с разрастването на заразата мерките стават все по-строги.
"Всеки ден всеки си мери температурата по два пъти и се подписва, ако ходи на работа. При влизане в сгради също се мери температурата и се слага лепенка, че си проверен", сподели Мария пред Bulgaria ON AIR.
От 7 април до 4 май е в сила нова вълна от мерки, може да се излиза само ако е наложително. Според Мария причината за новата вълна от заболели се крие в мигрантите и подценяването на скоростта на разпространението на инфекцията именно оттам. На тези места случаите на заразени с COVID-19 всеки ден са стотици.
"Има строителни работници от чужбина, те живеят в общежития, тези работници са хиляди и тези общежития са изолирани и никой няма право да излиза оттам. Главно случаите са оттам. Има финансова помощ за гражданите, които са загубили работата си. Някои получават по 600 долара за април, други по 800 за три месеца, трети 1000 наведнъж, зависи от схемата за която кандидатстват", разказа още Мария.
"Стойте си вкъщи, мийте си ръцете за поне 20 секунди, спазвайте дистанция, спасете живот, бъдете здрави!", апелира сънародничката ни.

Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
"Арсенал" пречупи "Байер", "Спортинг" с изумителен обрат срещу "Бодьо/Глимт"
"Реал" (М) и ПСЖ елиминираха английските "Ман Сити" и "Челси" от Шампионската лига
Празник на 18 март: Поверия за времето и парите
Времето в сряда: Температури до 12 градуса и значителна облачност
Хороскоп за 18 март: Успех и добри резултати за зодиите
Пудели за продан в магазин: Оставени без вода, храна и постелка
Ливърпул - Галатасарай
Барселона - Нюкасъл
Алонсо почти не усещал ръцете и краката си в Китай
От Ред Бул признаха: Колата ни има много недостатъци
Спортът по телевизията днес, 18 март
Мачовете по телевизията днес, 18 март
Нумерологична прогноза за 18 март
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той