"Днес е страхотен ден за науката и човечеството. Първите резултати от нашите клинични изследвания на ваксината срещу COVID-19 от фаза 3 съдържат доказателства за способността на нашата ваксина да предотврати COVID-19." Това обяви д-р Алберт Бурла, председател и главен изпълнителен директор на Pfizer, пред журналисти.
Ваксината BNT162b2, която компанията разработва заедно с BioNTech е била ефективна при 90% от доброволците, които не са имали SARS-CoV-2 инфекция при първия междинен анализ на ефикасността. В проучването са участвали 43 538 участници, като досега не са наблюдавани сериозни проблеми, които да водят до опасения за безопасността. Едва 94 доброволци са се заразили с COVID-19 след приемане на ваксината.
Все още обаче се събират данни за безопасността на ваксината. Когато учените са напълно сигурни, ще бъде отправено запитване за одобрение към Американската администрация по храните и лекарствата. Това може да се случи най-скоро в третата седмица на ноември.
"Постигаме тази критична точка в нашата програма за разработване на ваксина в момент, в който светът се нуждае най-много от нея, когато нивата на заразяване всеки ден поставят нови рекорди, болниците се приближават до запълване на пълния си капацитет, а икономиките се опитват да отворят отново. Благодарение на днешните новини ние сме една значителна стъпка по-близо до предоставянето на ваксина за хората по целия свят. По-близо сме до така необходимия пробив, който да помогне да се сложи край на тази глобална здравна криза. Очакваме с нетърпение да споделим допълнителни данни за ефикасността и безопасността, генерирани от хиляди участници през следващите седмици.", каза още д-р Алберт Бурла.
"Първият междинен анализ на нашето глобално проучване от фаза 3 предоставя доказателства, че ваксината може ефективно да предотврати COVID-19. Това е победа за науката и глобалните усилия за съвместна работа", каза проф. Угур Шахин, съосновател и главен изпълнителен директор на BioNTech. "Когато тръгнахме на това пътешествие преди 10 месеца, се стремяхме да постигнем точно това. Особено днес, докато всички сме в разгара на втора вълна и много от нас живеят в локдаун, още повече оценяваме колко важен е този етап на нашия път към прекратяване на тази пандемия. Ще продължим да събираме допълнителни данни, тъй като процесът продължава да се следи за окончателен анализ, в който трябва да са натрупани общо 164 потвърдени случая на COVID-19."
Фаза 3 на клиничните изпитания на BNT162b2 започна на 27 юли и до момента в нея участват 43 538 души, 38 955 от които са получили втора доза от кандидата за ваксина до 8 ноември 2020 г.
Приблизително 42% от глобалните участници и 30% от американските участници имат расов и етнически разнообразен произход. Процесът продължава да се следи, като проучването ще оцени и възможността кандидатът за ваксина да осигури защита срещу COVID-19 при тези, които са били изложени преди това на SARS-CoV-2, както и дали препаратът може да служи като профилактична ваксини срещу по-тежко заболяване от COVID-19.
Компаниите са публикували актуализирана версия на протокола за проучване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Мицотакис отхвърли възможността ЕС да участва във военни операции край Иран
Държавата предлага на аукцион двугодишни облигации за 150 млн. евро за трети път тази година
Автовишка под наем или покупка – кое е по-изгодно за бизнеса?
Може ли България да спечели от транспортната криза чрез пристанищата във Варна и Бургас
Отмяна на срещи или ранно напускане - любима тактика за натиск на Доналд Тръмп
Брюксел най-накрая реши да обърне внимание на стартъпите
Хванаха десетки пияни и дрогирани шофьори само за денонощие
Отиде си легендата на кукления театър Слава Рачева
Как да съчетаваме дамските анцузи модерно и удобно?
Шест години затвор за 19-годишния, убил с колата си трима души в Разград
Крадци ограбиха дома на звезда от "Рома" и го заключиха заедно със семейството му
Вече всеки мечтае за 0:0 срещу Левски
Реферът от Лудогорец - ЦСКА ще свири Левски - Черно море
Крие ли нещо? Флик отказа да говори за Барса
Левандовски: Режете ми парите, оставам в Барса!
БФС глоби солено ЦСКА заради расизъм
Писна им от него! Милан продава намусения Леао
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Пера и блясък: Тоалети на Vanity Fair Oscar Party 2026 (+Снимки)
Могъщи поверия за Благовещение
И ПП-ДБ регистрираха листата си във Варна
Отиде си Слава Райчева, гласът зад "Педя човек, лакът брада"
Горанов за Портних: Често са ни бъркали през години
„Дон Жуан от Сохо“ идва във Варна на 29 март
Ученици от Варна се представиха силно на национално състезание по финансова грамотност
Варненската опера посвещава концерт на 101-годишнината на тенор Никола Николов
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита
Китайски инженери представиха концепция за „полухуманоиден“ робот за лунна база
Китай одобри първия в света комерсиален невроимплант за възстановяване на движения