Белите мечки са се отделили от кафявите преди 70 000 години

Това е сравнително скоро според еволюционните стандарти
20 сеп 2024 14:30, Елка Василева
8
Белите мечки са се отделили от кафявите преди 70 000 години
Снимка: архив, БГНЕС

Белите (полярни) мечки са се отделили от кафявите си родственици само преди 70 000 години - сравнително скоро според еволюционните стандарти, пише Физ орг., позовайки се на датско изследване.

Екип от молекулярни еколози от Копенхагенския университет е установил, че именно по това време белите мечки са развили уникални характеристики, които са им позволили да оцелеят в сурова и мразовита среда.

В своето изследване, публикувано в списание BMC Genomics, екипът анализира геномите на бели мечки, кафяви мечки и двойка фосилизирани полярни мечки. Целта на изследователите е била да научат повече за времевата линия, свързана с развитието на характеристики като бяла козина и способност за оцеляване на диета с високо съдържание на холестерол.

Предишни изследвания са показали, че белите мечки са тясно свързани с кафявите, но досега не беше известно кога двата вида са се разделили. С настоящото изследване екипът от Дания си поставя за задача да намери отговора.

Някои от основните различия между кафявите и белите мечки са цветът на козината им, но също така и видовете козина. Кафявите мечки имат един слой козина, а белите мечки - два, които им помагат да запазват топлината си и да остават сухи.

Полярните мечки са развили и способността се хранят с по-тлъсто месо, без това да им вреди. Ако кафявите мечки се хранеха по този начин, те щяха да развият сърдечносъдови болести и да умират млади.

За да научи повече за това кога са се разграничили двата вида, екипът е анализирал геномите на двата вида мечки, и най-вече гените, свързани с вида и цвета на козината и функциите на сърдечносъдовата система.

Сравнявайки геномите на 119 бели мечки, 135 кафяви мечки и двойката фосилизирани полярни мечки, изследователите са открили различия, датиращи отпреди около 70 000 години. Това предполага, че те са развили уникалните си характеристики много по-скоро, отколкото се смяташе досега.

Екипът е открил по-конкретно седем гена, свързани с приспособяването към полярни условия. Сравнението също така показва, че дивергенцията е била по-постепенна, отколкото учените са предполагали.

Изследователският екип стига до заключението, че различията в гените, свързани с адаптацията на белите мечки, вероятно са били повлияни от техните родственици, живели към края на последния ледников период.
(БТА)

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от Звезди
Топ 6 на най-красивите актриси от турски сериали
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
0
 
! Отговори
Darwin awards преди 2 седмици
Преди 70 000 години, мечките са били петнисти, като далматинци, а после са се разделили на бели и черни/кафеви. Белите мечки всъщност са черни, а козината им е прозрачна. Това че изглеждат бели е илюзия.
7
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Ще дойде време белите хора да се отделят от черните
6
3
 
4
 
! Отговори
Войводата преди 2 седмици
1. Не само това2. САЩ са успели чрез пътуване назад във времето (смеете се но 90% от американците вярват че тяхното правителство има тази технология да живеят наркотиците) да заснемат този процес на 3. филм
5
4
 
0
 
! Отговори
Биолог преди 2 седмици
Кво ще стане ако кафяв мечок наклеца бяла мечка? Мечка зебра ли?
4
2
 
1
 
! Отговори
Влади преди 2 седмици
Съществуват мечки, създадени от кръстосването на гризли и бели мечки, а около 1-2млн. години след разделянето на двата вида е възможно да създават поколение.
3
3
 
2
 
! Отговори
балканджи Мишо преди 2 седмици
И аз се определям като "бяла мечка" *** са ми някак противни и миризливи.
2
6
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
А руската мечка, кога се е отделила
1
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 седмици
Помня ги като се разделяха. Как лети времето...