Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че темата за руско-украинските мирни преговори се е превърнала в "заговор" срещу Москва, предаде Анадолската агенция.
Говорейки на кръгла маса за уреждането на украинския конфликт с участието на посланиците на 35 държави в Москва, Лавров заяви, че Западът се опитва "да обърне всичко с главата надолу".
Русия е готова да отговори на всички сериозни инициативи по руско-украинското уреждане и тази позиция не се е променила, каза той и добави, че "всички топки" по отношение на организацията на процеса между Русия и Украйна са в полето на Киев.
Според него проблемът е, че вместо да насърчава справедлив процес, Западът се опитва да привлече страните от световното мнозинство към подкрепа на инициативата на украинския президент Володимир Зеленски, която той нарече "мирна формула".
"Западът от месеци твърди, че тази "мирна формула" е единствената основа за преговори. Тя тръгва от невинни теми и след това стига до целта, с която е измислена - нанасяне на стратегическо поражение на Русия, възстановяване на границите на Украйна такива, каквито са били през 1991 г., изправяне пред военен съд на руското ръководство, принуждаване на Русия да плати репарации, а след това "по милост" да се съгласи да подпише мирно споразумение", заяви първият дипломат на Русия.
Според външния министър Западът се опитва да убеди страните от Африка, Азия и Латинска Америка да подкрепят инициативата на Зеленски "само в онези точки, които им харесват", което е "открита измама".
Лавров определи подобни действия като "опит за въвличане на нормалните държави в абсолютно нереалистично, русофобско, ултимативно начинание" с цел да се използват имената им, за да се покаже "нарастваща подкрепа".
"Това са точно онези мръсни методи, които Западът използва не само по отношение на Украйна, но и в много други области на световната политика", разкритикува той.
Коментирайки забележките на държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен, който заяви, че Украйна ще бъде готова за преговори, когато Русия се съгласи, Лавров попита дали Блинкен знае, че президентът на Украйна е забранил мирните преговори с всички руски официални лица по време на президентството на Владимир Путин.
Сергей Лавров разкритикува украинската страна, че търси начини да изнася зърното си, което няма да доведе до отмяна на санкциите срещу Русия.
Министърът също така твърди, че САЩ изкупуват всички оръжия, за да ги изпратят в Украйна, с цел да освободят пазара за американските производители на оръжие.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 28 март
Въздушният транспорт в САЩ е счупен, но има начин да се поправи
Петролните и газови компании отново се насочват към проучванията
Криптовалутите създадоха семейна драма в една от водещите швейцарски банкови династии
От купувачи към продавачи, или как централните банки обръщат пазара на злато
Преговорите за бюджета на ЕС до 2034 г. зависят от резултатите от изборите в Унгария
Плодовете поевтиняха, зеленчуците и млечните продукти поскъпват
Лятното часово време повишава риска от инфаркт и инсулт
Шофьор удари полицай с колата си при проверка на пътя до Белица
Кола блъсна пешеходци в центъра на Дарби, има ранени и задържан
Сабаленка отново триумфира в Маями
Постно без Роналдо: Мексико и Португалия спукаха топката, трагедия помрачи мача
Португалия без Роналдо срещу Мексико в исторически мач на обновения „Ацтека“
Хвалбите за Веласкес от Испания нямат край
Най-голямото щастие споходи звезда на ЦСКА
Гранд купува вратаря на ЦСКА, от засада дебне и клуб на боса на Гьозтепе на Мъри Стоилов
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Уморени дори след сън? Кои са 5-те скрити пречки за пълноценния сън?
Нумерологична прогноза за 29 март
Пудинг с чиа, кокосово мляко и плодове
Таро карта за 29 март, неделя
Как да избереш плочки за баня според размера на помещението и светлината?
Сложиха паметна плоча за загиналите на Петрохан и Околчица
Какъв ще е денят ви според картите таро?
Виц на деня - 29 март
Ето какво ще е времето днес
Седмичен хороскоп 30 март - 5 април 2026
Черно море Тича загуби от Спартак (Плевен) във Варна
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите