Съкращаването на щата на администрацията с 10 процента трябва да стане до 2006 година, каза министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев днес при представянето на екипа на министерството.
По думите на министър Василев темата за съкращаването на администрацията е обсъдена и на съвета на коалицията. Опитът от подобни стъпки на други правителства сочи, че това се възприема положително от обществеността, отбеляза той.
Министър Николай Василев представи днес своите трима заместници в министерството - юристът Мария Дивизиева, докторът по икономика Ангел Иванов и психологът Бужка Лукич.
Общата численост на персонала в административните звена на министерството е 188 щатни бройки, като от тях около 45 са от досега съществуващите бройки, а за останалите ще бъдат обявени конкурси. По думите на Василев с по-малък щат е невъзможно да се създаде едно министерство. Той заяви, че модернизацията в държавната администрация е един от важните приоритети в периода преди и след приемането на България в ЕС.
Министерството на държавната администрация и административната реформа /МДААР/ ще отговаря за организационното развитие на административните структури, които включват общините, областните управи, централни ведомства, министерства и агенции. Това по думите на Василев предполага бъдещи промени в закона за администрацията.
Към структурите на министерството преминават Институтът по публична администрация и европейска интеграция, както и Центърът за преводи и редакции. Към ведомството ще има и инспекторат за държавната администрация, който ще контролира назначаването и освобождаването на държавни служители, както и спазването на закона.
Министерството има и задачата за изграждането на електронно правителство, каза Василев като допълни, че имат ангажимента и да подпомагат всички звена от администрацията да предоставят повече онлайн услуги за гражданите.
Модернизация на администрацията в България, мащабно обучение на всички държавни служители в професионални умения, чужди езици и информационни технологии, както и изграждане на електронното правителство са сред приоритетите на новото ведомство, каза още Василев.

Brexit направи Великобритания по-бедна
Италиански компании настъпват в Германия
Румънският президент нов министър-председател след оттеглянето на Еуджен Томак
Войната на САЩ с Иран ще бъде във фокуса на срещата на страните от Г-7
Украйна нанесе удари по руски химически завод и склад за гориво
Великобритания задържа в Ламанша танкер от сенчестия флот на Русия
Сомвати Амавася на 15 юни: Промени за 4 зодии според индийската астрология
Борисов за "Боташ": Най-проваленото нещо за България, и днес даваме 600 000 евро на турците
Умряла риба във Варненското езеро - проверка на място не установи проблеми
Войната по пътищата: Всеки ден пияни и дрогирани шофьори рискуват животи
Цените рязко падат: Кои храни поевтиняха през седмицата, някои с 20%
Разкриха незаконна нива с канабис край Сандански
Везенков: Дълго време ще помним 2026 година
Чудото Цолов: Работим повече от всеки друг в шампионата
ЦСКА не се шегува! Червените „взривяват“ България с играч, струващ 8 млн. евро
Левски спори с унизил Лудогорец за играч за 1,5 млн. евро
ЦСКА се похвали с огромно постижение!
Трима австралийски национали са родни в бежански лагери
Защо да използвате в готвенето керамични чинийки ренде?
3 напитки, които стимулират метаболизма веднага след ставане
3 постни супи, които засищат
Нумерологична прогноза за 14 юни
50 детски игри за лятна ваканция без екрани
Кремообразна паста с кайма и чеснов сос
"Карантината" получи международното отличие "Син флаг"
Борисов: Радев е прав. Асен Василев ни качи на шейната
Кола на "Пътна помощ" и пет автомобила изгоряха при пожар
Тръмп: Споразумението с Иран е близо
Басейнова дирекция с първи коментар за умрялата риба във Варненското езеро
Арестуваха мъж заради закана за убийство и побой над жена
Открит ли е извънземен живот? Какво всъщност мислят учените
„Хъбъл“ засне рояк от галактики
Мъж, изпаднал в клинична смърт, разказва за срещата си с Бог в рая
Учени дават обяснение на странен шум, който милиони хора по света чуват късно вечер
Опровергано: Пирамидата в Индонезия не е толкова стара, колкото се твърдеше
SpaceX излиза на борсата с най-голямото първично публично предлагане в историята