Шестима палестинци са убити и 365 са ранени при днешните сблъсъци между палестинци и израелската армия по границата между Израел и Ивицата Газа, предаде Асошиейтед прес, цитирайки палестинското здравно министерство.
Ранените включват протестиращи, ранени от бойни и гумени куршуми. Други пострадаха от сълзотворен газ, употребен от войската в опит да спре тълпите, излезли да участват в "Големия поход на завръщането".
Причина за протеста е отказът на еврейската държава да допусне завръщането на палестинските бежанци по родните земи, отнетите им при основаването на Израел преди 70 г., и да отмени блокадата на Ивицата Газа, която днес се контролира от радикалното палестинско движение "Хамас".
Протестното движение започна днес и се очаква да продължи шест седмици. Първият ден на протестите съвпада с "Деня на земята", когато палестинците почитат паметта на шестима невъоръжени палестинци, убити при сблъсък с израелските сили по време на демонстрация срещу конфискацията на земи на 30 март 1976 година.
Въпреки обещанията на управляващите от "Хамас" протестите покрай граничната ограда да бъдат мирни, Израел изпрати подкрепления на силите по границата с Газа, а главният израелски военен говорител - бригаден генерал Ронен Манелис, заяви, че армията е готова да се справи с размириците. Късно снощи броят на войниците по границата е бил удвоен, включително броят на снайперистите, бойците от специалните части и военизираните сили на гранична полиция, които специализират в контрол на размирици.
Израел иска да избегне насилие, но няма да позволи на тълпите да преминат оградата, подчерта Манелис.
Хиляди жители на Газа се събраха в шестте палаткови лагера, всеки от които е разположен на неколкостотин метра от границата. Оттам много хора се насочиха към граничната бетонната ограда, някои от тях хвърляха камъни по войниците, които отвръщаха с огън и сълзотворен газ. Военните твърдят, че стрелят само по "главните подстрекатели" в тълпите.
В слово пред десетките хиляди протестиращи, събрали се край границата, шефът на политическото бюро на "Хамас" Исмаил Хания каза, че започващият днес поход е "послание към Тръмп". "Не може да има компромиси за Ерусалим, няма алтернатива на Палестина, няма друго решение, освен завръщане" по изконните палестински земи, подчерта той.
/БТА/

S&P 500 затвори почти без промяна в очакване на решението на Фед за лихвите*
Stellantis ще работи с естонски стартъп за внедряване на автономни коли в Европа
Защо се очаква цените на батериите да паднат отново през 2026 г.?
Капитан Калчев: България не реагира адекватно в ситуацията с танкера "Кайрос"
Макрон призова за преразглеждане на подхода на ЕЦБ към паричната политика
Растежът на софтуерния сектор в България се забавя, но запазва значителен принос към БВП
Нагло паркиране в София: Гаражи непрекъснато са блокирани
Сигнал от Бургас: Контейнер за боклук е оставен в центъра на ключово кръстовище
Най-актуалните тенденции при коледните украси за 2025 г.
Рецепта за коледни меденки с портокал и канела
Рецепта за вита баница със спанак и сирене
Гъбите - вкусна алтернатива на месото с ниско съдържание на сол
Спортът по телевизията днес, 10 декември
Мачовете по телевизията днес, 10 декември
След драма с ВАР: Ливърпул разплака Интер
Барса обърна и Айнтрахт, неочакван герой с дубъл
"В Реал Мадрид има голям натиск." Пеп защити Алонсо
Локо София маха двама българи
Дневен хороскоп за 10 декември, сряда
Златен петък: Пари и късмет за 3 зодии на 12 декември
Кога кашлицата трябва да ни притеснява?
Fibank представи традиционния си благотворителен календар в подкрепа на художествената гимнастика
3 витамина, без които женското тяло не може – ето как да разпознаете дефицита
Постен хляб „венец“
България е сред водещите държави в света по връзка с природата
Зеленски иска актуализиран план за мир с Русия до 10 декември
Младеж пусна кадри как се вози на покрива на автобус в София
Радев проговори дали и кога може да създаде партия
Полицията във Варна с важна информация за утрешния протест
Касите на БНБ ще работят извънредно две съботи заради еврото
Китай бързо настига САЩ в научните постижения
Температури до -98°C: Къде се намира най-студеното място на Земята
Под Гренландия са засечени температурни аномалии
Телескопът XRISM е открил хлор и калий в останките от свръхнова
Нови впечатляващи изображения на 3I/ATLAS: На 19 декември кометата ще приближи Земята
Зелена светкавица над Андите: Фотограф засне рядко атмосферно явление