Няма да има предпазна клауза за България, но скоростта на промени е твърде бавна. Това пише в доклада на ЕК за правосъдие и вътрешен ред в частта за България.
С този доклад слагаме край на разговора за предпазна клауза, което е голяма стъпка напред, коментира министърът по европейските въпроси в оставка Гергана Паси.
Все пак не трябвало да изпадаме в еуфория, защото критиките в доклада били обосновани.
В документа има 21 препоръки за България и 16 за Румъния.
Има инерция по отношение на реформите в двете страни, но това трябва да бъде подкрепено от по-силна политическа воля по отношение на корупцията и борба с организираната престъпност в България, се казва в третия годишен доклад на комисията.
Той разглежда напредъка на страната ни и Румъния от миналото лято до сега.
Страната ни трябва да предприеме още мерки за борба с корупцията и организираната престъпност.
В областта на борбата с организираната престъпност ЕК подчертава, че убийствата продължават, а известни престъпници не са задържани. Нужни били доказателства, че политическата класа се е заела да изкорени първопричините за проблема.
В частта за реформата в съдебната власт се казва, че всеки напредък в борбата с измами с еврофондове ще бъде ограничен, ако не продължи реформата.
Съществуват сериозни притеснения във връзка с необосновани забавяния в съдебните производства, смята още комисията.
Протакането идвало от прекомерната формалност на наказателната процедура и известна пасивност от страна на съда, както и, изглежда, неограничените възможности на подсъдимите да възпрепятстват производството.
По отношение на корупцията ЕК отбелязва, че въпреки изобилието на данни за измами в обществения сектор, включително сближаване с организираната престъпност, отговорните агенции не появяват инициатива да започнат разследване.
Има твърде малко проверки, започнати по собствена инициатива, а не по жалба или административно разпореждане, констатира Брюксел.
Обяснението за липсата на инициатива е в ограничената политическа подкрепа за по-деен подход в борбата с измамите и корупцията, която поражда чувство на несигурност у служителите, ако има опасност това разследване да разкрие корупция по високите етажи.
В тази връзка се предлага България да помисли за създаване на специализирани структури за съдебно преследване по дела за корупция по високите етажи. Те трябва да бъдат функционално и политически независими от правителството.
Механизмът за наблюдение продължава и следващият доклад ще излезе през лятото на 2010 година.
ДАНС трябва да остане да съществува, но да има изведени приоритети и да се ограничат възможностите за дублиращи функции с МВР. Така разчете доклада бъдещият вътрешен министър Цветан Цветанов. Документът бил критичен, но обективен.
ГЕРБ подкрепя идеята за създаване на специализирани органи за разследване и осъждане на корупцията по високите етажи на властта. Така можело да се ограничи изтичането на информация и да се носи персонална отговорност от тези звена.
Новите управляващи щели да се съобразят с всички констатации в доклада.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.