Иранските военновъздушни сили са започнали изграждането на нови закалени съоръжения за големи тежки изтребители в 3-та тактическа авиобаза на службата, разположена на 47 километра северно от Хамедан - съоръжение, известно като авиобаза Хамедан, пише Military Watch Magazine.
Сателитни снимки, показващи строителството, подхраниха спекулациите, че съоръжението скоро може да приеме изтребители Су-35 , за които е потвърдено, че са поръчани от Русия. Твърденията в този смисъл се подкрепят от размерите на закачалките, които са твърде големи за изискванията на съществуващите самолети на Иран. Разположено в западната част на страната, съоръжението е добре позиционирано, за да позволи на ескадрила Су-35 да реагира бързо на заплахи от въздушни нахлувания от регионалния архив на страната Израел или от членката на НАТО Турция, която също е домакин на голям брой западни военни самолети. Базата се намира и близо до иранската столица Техеран и няколко ключови ядрени съоръжения. Широкият боен радиус на Су-35 от над 2000 километра също позволява на самолета много удобно да проектира мощност над сушата в Близкия изток или да минава през Ормузкия пролив от военновъздушната база Хамедан.
Остава значителна вероятност Су-35, доставени на Иран, да бъдат разделени между две или повече съоръжения, което ще им позволи да покриват повече региони на страната и ще ограничи уязвимостта на флота от удари по всеки конкретен. Силно укрепената подземна авиобаза Eagle 44, представена за първи път в началото на февруари 2023 г., също изглежда е била построена за приемане на Су-35, въпреки че остава да се знае дали единица ще бъде постоянно базирана там или вместо това е предназначена да може да приема ротационни разполагания несигурен. Основно предимство от разпръскването на Су-35 в множество съоръжения е, че самолетите са единствените с не остарели сензори в иранския флот и по този начин могат да служат като умножители на силата за единици, разполагащи с по-стари изтребители като F-4E и F-14 . Присъствието дори на малък брой Су-35 може драстично да подобри осведомеността за ситуацията, да намали чувствителността към заглушаване и потенциално дори да помогне за насочване на радарно насочвани мисии към техните цели, ако на по-старите самолети е инсталирана ефективна система за връзка за данни. Радарът Irbis-E на изтребителя е над два пъти по-голям от този на американските F-16, F-18 и F-35 и е единственият в иранската служба, който използва електронно сканирана решетка.
Су-35 днес като цяло е най-способният клас изтребители в руската служба за оборудване на множество полкове и се основава на дизайна на изтребителя за превъзходство във въздуха Су-27 Flanker . Смята се, че самолетът е спечелил много повече убити във въздуха от всеки друг клас изтребители след Студената война, главно поради централната му роля във войната в Украйна, като Су-35 са участвали в големи въздушни битки с украински изтребители от четвърто поколение където постигнаха съкрушителни победи в първите седмици на войната. Забележителните характеристики включват интегрирането на изтребителя на триизмерни двигатели за векторизиране на тягата за изключителна маневреност, неговата много висока издръжливост, която му позволява да надмине далеч всеки западен клас изтребител, и разполагането на три допълнителни радара , включително два радара с L-обхват в корените на крилото, оптимизирани за откриване на стелт самолети и извършване на електронни атаки. Изтребителят е съвместим и с ракетата въздух-въздух R-37M, която има обсег до 400 километра при изстрел от високи скорости и височини, скорост от 6 Маха и голяма бойна глава от 61 килограма. Ракетният клас позволява на Су-35 да представляват голяма заплаха за поддържащи самолети като танкери и AEW&C, както и за бомбардировачи, далеч извън обсега на отмъщението на техния ескорт. Разполагането на R-37M може да позволи на иранските Су-35 да дадат особено значителен принос за отбраната на страната, дори ако самолетите са разположени само в ограничен брой, като никой от противниците на страната не използва ракети с подобен клас далечни разстояния.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.