IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Ще отмени ли Тръмп санкциите срещу Русия и какви ще са последствията?

Тръмп показа готовност да се откаже от дългогодишни съюзи

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

САЩ и техните съюзници наложиха хиляди санкции на Русия след нахлуването ѝ в Украйна в опит да забавят военната машина на Москва. Тъй като президентът Доналд Тръмп се опитва да договори прекратяване на конфликта, администрацията му намекна за облекчаване на тези ограничения и заплаши с нови мерки, за да ускори нещата, пише Bloomberg.

Трудно е да се каже дали Тръмп действително ще предприеме мерки за затягане на санкциите. Само за един ден той заяви, че е „много ядосан“ на руския президент Владимир Путин и предупреди, че купувачите на руски петрол могат да бъдат засегнати от т.нар. вторични мита, ако Русия възпрепятства сключването на мирно споразумение - само за да смекчи тона си часове по-късно, заявявайки, че не смята, че Путин ще „отстъпи от думата си“.

Ако Тръмп избере пътя на облекчаване на санкциите, той би могъл да отмени почти всички мерки на САЩ на своя глава. Но той не разполага с напълно свободна ръка. Предполага се, че за отмяната на най-тежките американски ограничения ще се изисква одобрение от Конгреса. А за да премахне международните санкции, Тръмп ще трябва да убеди партньорите си в Европа и другаде да отменят собствените си пакети.

Възможността за облекчаване на санкциите се използва като разменна монета от администрацията на Тръмп в преговорите с Русия за прекратяване на войната в Украйна. Освен за мир, тук става дума и за търговския интерес на САЩ. Тръмп вижда икономическа възможност в пренастройването на отношенията между Русия и Америка - сближаване, което не толкова отдавна би било немислимо.

Президентът на САЩ заяви на своята платформа „Правда“, че е обсъдил с Путин „големи сделки за икономическо развитие“ по време на разговора през февруари, докато Кремъл заяви, че двамата лидери са говорили в последвалия разговор за сътрудничество „в икономиката и енергийния сектор в бъдеще“.

Преговарящите от страна на Русия се опитаха да използват влиянието на САЩ върху международните санкции, за да издействат отстъпки в мирните преговори, настоявайки, че облекчаването на санкциите е предварително условие за всяко споразумение за примирие с Украйна в Черно море. Тези искания включват разрешаване на Руската селскостопанска банка да се свърже отново със SWIFT - глобалната комуникационна мрежа за разплащания, от която големите руски финансови институции бяха изхвърлени в опит да се осуетят трансграничните трансакции.

Руската икономика се бори с висока инфлация и свит пазар на труда, въпреки че се оказа много по-устойчива на санкциите, отколкото мнозина очакваха, след като постепенно насочи дейността си към военното производство. Русия се адаптира към западното ограничаване на цените на петрола и санкциите срещу корабите, като намери желаещи купувачи в Китай и Индия и използва „флот в сянка“ от танкери, за да продължи да превозва барели по света. Това, което би могло да се окаже по-вредно от свързаните с петрола санкции, е, ако ценовият спад, наблюдаван в началото на април, се задържи заради последиците от тарифната война на Тръмп и увеличаването на добива от ОПЕК+.

Що се отнася до финансовите санкции, Русия от години се отдалечава от долара и еврото в отговор на ограниченията, наложени след анексирането на Крим през 2014 г. Преминаването към търговия в други валути беше ускорено от мащабните санкции, въведени след пълномащабното нахлуване в Украйна.

САЩ и техните съюзници също се опитаха да окажат натиск върху Москва, като замразиха активи на руската централна банка на стойност над 300 млрд. долара, предимно в Европа. Русия разполага с буфер, в случай че тези активи никога не бъдат възстановени - според изчисления на Bloomberg увеличената стойност на златните резерви на страната може да компенсира около една трета от загубите.

Според Питър Пиатецки, съосновател и главен изпълнителен директор на Castellum.AI, който съставя база данни за глобалните програми за санкции, той има правомощията да отмени повече от 90% от санкциите на САЩ с изпълнителна заповед.

Алтернативно Тръмп може да реши да запази санкциите и да издаде дерогации или лицензи, които да позволят на фирмите да правят бизнес с целевите организации. Той може също така да подкопае надзора върху нарушенията на санкциите. През февруари администрацията на Тръмп закри KleptoCapture - международна работна група, създадена от президента Джо Байдън, за да следи за прилагането на санкциите срещу Русия.

Преди да напусне поста си, през януари Байдън подписа изпълнителна заповед, която ще затрудни едностранното прекратяване на някои санкции от страна на Тръмп. Със заповедта бяха преименувани някои от руските субекти и тези санкции бяха подчинени на закон, който изисква Конгресът да бъде уведомен за всяко намерение за отмяна на мерките. Целите включват „Газпром нефт“ и „Сургутнефтегаз“ - две от най-големите руски петролни компании, както и няколко други видни лица, фирми и борси.

Ако Тръмп реши да премахне тази категория санкции, уведомлението до Конгреса ще предизвика 30-дневен период за преразглеждане и Камарата на представителите и Сенатът ще могат да гласуват, за да блокират отмяната на ограниченията. Мярката ще трябва да премине и през двете камари и ще се нуждае от подкрепа от две трети, за да не бъде отменена с правото на вето на президента.

Макар че Тръмп може да черпи известна увереност от факта, че републиканците имат мнозинство в двете камари и до голяма степен не желаят да нарушават програмата му, много депутати от ГП публично подкрепиха Украйна. Някои от тях дори се присъединиха към двупартийните усилия за налагане на повече санкции на Русия, ако Путин откаже да участва в добронамерени преговори за прекратяване на огъня или наруши евентуално споразумение. Следователно републиканците могат да бъдат изправени пред труден избор, ако бъдат помолени да подкрепят облекчаване на санкциите за агресора Русия при липса на надеждно решение за мир.

Когато през 2022 г. Русия започна пълномащабната си инвазия в Украйна, тя беше 11-ата по големина икономика в света. За да бъдат санкциите достатъчно съществени, за да окажат въздействие, няколко правителства координираха отговорите си. Григорий Мариничев, адвокат по ценни книжа в Morgan Lewis & Bockius LLP в Ню Йорк, изчисли, че към април 2025 г. има 80% припокриване между санкциите на САЩ, Обединеното кралство и Европейския съюз.

Администрацията на Байдън положи специални усилия да съчетае много от своите санкции с тези на Групата на седемте и други държави. Тези съгласувани действия включваха три ключови ограничения: изключване на руските банки от SWIFT, налагане на санкции на руската централна банка и замразяване на нейните държавни активи, както и налагане на ценови таван от 60 долара за барел руски суров петрол.

Тръмп може да оттегли САЩ от тези режими на санкции, което ще ги отслаби, но не може да ги отмени сам. SWIFT, например, е със седалище в Белгия и трябва да спазва законите и санкциите на ЕС. Отмяната на ограниченията, наложени от блока, ще изисква единодушно одобрение от 27-те му държави членки.

Коалицията от европейски лидери изключи възможността за облекчаване на санкциите срещу Русия на срещата на върха в края на март и посочи, че всъщност може да направи обратното, за да окаже допълнителен натиск. Санкциите са потенциален лост, с който Европа може да получи подкрепа в ръководените от САЩ мирни преговори. Официалните лица в региона обаче се движат по тънка линия. Ако Тръмп ги сметне за пречка за постигане на край на войната, той може да накаже европейските икономики с допълнителни мита.

Тръмп показа готовност да се откаже от дългогодишни съюзи в преследване на своята програма „Америка на първо място“. Ако той изтегли САЩ от многостранните санкции срещу Русия, докато Европа запази позицията си, бизнесът и инвеститорите ще бъдат принудени да се ориентират в нова мозайка от ограничения.

Но много инвеститори може да останат колебливи относно завръщането си в Русия, като се има предвид колко бързо пазарът се превърна в парий преди това. Съществува репутационен риск от твърде рано възстановяване на връзките с държава, отговорна за най-големия конфликт в Европа след Втората световна война, както и финансов и правен риск, ако санкциите не бъдат отменени или по-късно възстановени.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата