Стратегията на Белия дом да въоръжи търговските си партньори да се присъединят към усилията му за икономическа изолация на Китай далеч не е сигурен успех, казаха икономически анализатори, цитирани от Newsweek.
Въвеждането на "реципрочни" мита от президента Доналд Тръмп - или данъци върху вносните стоки - разбуни пазарите, повиши риска от рецесия в САЩ и пося несигурност по света. Тръмп казва, че този ход е необходим, за да се сложат край на „несправедливите“ мита върху американските продукти, да се намалят търговските дефицити и да се върнат работните места в производството в САЩ.
Въвеждането на митата от администрацията беше непоследователно, като някои тарифи бяха върнати в рамките на часове и 90-дневен прозорец, даден на много страни за преговори. Китай беше изключение, като отвърна на удара със собствените си тежки мита и накара Тръмп да обяви по-нататъшно увеличение на митата.
„В разпадаща се глобална търговска среда Америка иска да провери напредъка на Китай в създаването на география на веригата за доставки и търговски договорености, които са по-пристрастни към Китай, отколкото към САЩ“, каза Джордж Магнус, сътрудник в Китайския център на Оксфордския университет и бивш главен икономист в UBS, каза пред Newsweek.
Откакто Тръмп започна търговската война срещу Китай по време на първия си мандат, САЩ се стремят да намалят зависимостта си от производствената централа, която има значителен контрол върху ключовите вериги на доставки от фармацевтични продукти до минерали, които са критични за отбранителните технологии, както и потребителски стоки.
За да нагнетят допълнително топлината срещу Китай, служители на администрацията на Тръмп оказват натиск над 70 търговски партньори на САЩ да намалят търговията с втората по големина икономика в света и дори да въведат свои собствени мита, писа The Wall Street Journal миналата седмица, цитирайки източници, запознати с дискусиите.
Тази стратегия, според съобщенията подкрепена от министъра на финансите Скот Бесент , е предназначена да бъде умножител на силата, който може допълнително да ухапе китайската икономика, която се бори със забавящия се растеж, слабото вътрешно търсене и дълготрайната криза на жилищния пазар. Това може да принуди Пекин да преговаря.
Но вместо да преговаря, китайският президент Си Дзинпин е в разгара на офанзива за чар , опитвайки се да събере подкрепа от близката Югоизточна Азия към Европа.
След години на по-тясно сътрудничество със Съединените щати по отношение на Китай поради опасения за националната сигурност и предполагаемото китайско индустриално свръхпредлагане, някои съюзници на САЩ в Европа отблъскват Вашингтон и дори сигнализират, че обмислят относително размразяване на търговските отношения с Китай.
„Китай е втората по големина икономика в света и според мен би било много глупаво да не се ангажираме. Това е подходът на това правителство“, каза финансовият директор на Обединеното кралство Рейчъл Рийвс пред The Telegraph.
Китайското министерство на търговията осъди в понеделник "тормоза" на Вашингтон и предупреди: "Умиротворяването не носи мир и компромисът не се зачита".
Магнус посочи смесения отговор досега от основните търговски партньори на САЩ на усилията за изолиране на Китай.
Той прогнозира, че те ще възприемат подхода на „седене на оградата“ – с цел да продължат да задълбочават връзките в центрираната в Китай верига за търговия и доставки, като в същото време запазят достъпа си до САЩ, които представляват близо една трета от световния потребителски пазар.
„Тръмп ги обявява за блъф, като на практика ги моли да направят своя избор. Дали сега или по-късно, подозирам, че някои, макар и не всички, важни страни от гледна точка на претоварване и инвестиране, ще играят заедно с Тръмп“, каза Магнус.
Въпреки че много страни, приятелски настроени към Съединените щати, се надяват да намалят зависимостта си от търговията с Китай, те може да не вярват на Тръмп да не постигне собствената си двустранна сделка с Пекин и да ги остави в беда, „особено, тъй като той толкова често напомня на света колко много харесва и уважава Си Дзинпин“, добави Кинг.
„Докато не спрем да водим ненужни битки с нашите приятели и съюзници, за съжаление мисля, че всяка страна ще бъде сама за себе си.
Независимият икономист Анди Сие смята, че Китай е по-добре подготвен да се окопае в дългосрочен план в сравнение с първия мандат на Тръмп.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.