Уолстрийт преживя исторически успех през последните четири десетилетия. От 1980 г. насам S&P 500 се е увеличил с повече от 5500%. Капиталовите ни пазари са обект на завистта на целия свят и президентът Тръмп възнамерява да ги укрепи допълнително, пише в статия за The Wall Street Journal Скот Бесент, министър на финансите на САЩ.
Президентът признава критичната роля, която Уолстрийт играе във финансирането на американската мечта. Но е ред на Мейн Стрийт да сподели просперитета. Това е водещият етос на неговата смела икономическа програма.
Той иска да гарантира, че работещите семейства няма да бъдат изоставени в следващата ера на икономически растеж - както много от тях бяха изоставени в последната. През първите 100 дни от неговото президентство ние положихме основите за ребалансиране на световната търговия, възстановяване на индустриалната база на Америка и изграждане на икономика, която позволява на Уолстрийт и Мейнстрийт да се издигат заедно.
За да разберем неотложността на това икономическо ребалансиране, е изключително важно да разберем защо то е необходимо на първо място. Началото на 2000-те години представляваше кулминацията на неолиберализма – „краят на историята“, в който деспотизмът щеше да отстъпи място на демокрацията и свободната търговия.
Неслучайно този период бележи и възхода на Китай в световната търговия след присъединяването му към Световната търговска организация през 2001 г. Икономистите Дейвид Автор , Дейвид Дорн и Гордън Хансън идентифицираха „китайския шок“ в доклад от 2016 г. за неравномерните ефекти от либерализацията на търговията: 3,7 милиона американци загубиха работата си. Преместването на производството в Китай представлява 59,3% от загубата на работни места в производството в САЩ и повечето от тези работници изпаднаха в дългосрочна безработица.
Поддръжниците на тази политика на разрушаване на капитала настояваха за компенсиране на загубите чрез преразпределение на богатството – сякаш една милостиня може да излекува семействата и общностите, разрушени от аутсорсинга. В върховен проява на снизхождение, някои академици нарекоха това стратегия за „компенсиране на губещите“. Тя се провали с гръм и трясък.
Въпреки че цената на потребителските стоки спадна, разходите за живот се увеличиха, тъй като разходите за жилища, образование и здравно осигуряване се повишиха. Милиони американци преживяха абсолютен спад в реалните си доходи. Всеки водещ политик игнорира националния разрив, причинен от глобализацията, чак до Доналд Тръмп .
Как да обединим отново страна, разделена от търговия? Как да гарантираме, че всички американци могат да успеят в бъдеще, като същевременно подобрим националната сигурност? Тези въпроси са на първо място за новата администрация. Нашата икономическа програма се стреми да им отговори.
Тръмп възнамерява да въведе началото на най-проспериращото десетилетие в американската история, но не за сметка на духовната деградация на работническата класа. Администрацията е начертала нов курс за икономиката – такъв, който укрепва както производствения, така и търговския сектор. Правим това в три стъпки:
Първо, предоговаряне на световната търговия. Митата са ефективен инструмент за балансиране на международната търговия. Те намаляват търговските бариери в други страни, отваряйки повече пазари за американските производители, като същевременно връщат хиляди работни места в производството.
Икономическата сигурност е национална сигурност. Пандемията от Covid разкри уязвимостите във веригата ни за доставки и риска от зависимост от други страни за критично важно производство. Митата могат да увеличат нашия индустриален капацитет и да укрепят националната ни сигурност чрез връщане на доставките. Те могат също така да генерират значителни приходи.
Второ, превръщането на Закона за данъчни облекчения и работни места от 2017 г. в постоянен вид и приемането на новите данъчни приоритети на президента: без данък върху бакшишите, извънредния труд и социалното осигуряване. Данъчните реформи на Тръмп ще подобрят качеството на живот на американците, засегнати от безразсъдните търговски политики. Напредъкът на тези реформи и превръщането на данъчните облекчения от 2017 г. в постоянни ще осигури сигурност на хората и бизнеса и ще изгради икономически импулс.
Работниците и малките предприятия се възползваха най-много от данъчната програма на Тръмп, насочена към растежа, по време на първия му мандат. Долните 50% от домакинствата отбелязаха по-бързо увеличение на нетното си богатство от горните 10%. Администрацията сега работи в тясно сътрудничество с Конгреса, за да гарантира, че тези мерки няма да изтекат в края на 2025 г. Съветът на икономическите съветници изчислява , че ако не се удължат данъчните облекчения на Тръмп, това би струвало на семейство със среден доход и две деца повече от 4000 долара лична заплата.
Тазгодишният данъчен закон ще възстанови 100% от разходите за оборудване и ще разшири този стимул за изграждане на нови фабрики, за да се ускори реиндустриализацията. Предложеното от президента приспадане на данъка за автокредити за автомобили, произведени в САЩ, ще стимулира по-голямо производство, работни места и данъчни облекчения.
Трето, дерегулиране на икономиката. Америка трябва да строи отново – не само домове и фабрики, но и полупроводници, електроцентрали, центрове за данни с изкуствен интелект и други технологии на бъдещето. Събуждането на нашия индустриален капацитет е ключово за повишаване на заетостта и заплатите сред работническата и средната класа и единственият начин да се конкурираме с Китай за технологично и военно превъзходство.
За да може Америка да гради, правителството трябва да се отдръпне от пътя. Ето защо тази администрация възприема амбициозна програма за дерегулация. Премахването на вредните регулации ще облекчи националния дълг и ще доведе до спестявания за хората и бизнеса. Тръмп вече е спестил на средностатистическо семейство от четирима души 2100 долара, просто като е отменил регулациите от ерата на Байдън. В допълнение към това да помогнем на американците да спестяват, ние искаме да подобрим достъпа им до капитал, като облекчим прекомерната тежест за съответствие върху обществените и други малки банки, които играят ключова роля на Мейн Стрийт, като предоставят заеми за автомобили и жилища.
Неразделна част от програмата за дерегулация е установяването на енергийно господство. Енергията ще подхрани нашето производство. Президентът обяви национална енергийна извънредна ситуация, отвори 1,53 милиона акра в Аляска за енергийно развитие и отмени паузата на администрацията на Байдън върху терминалите за втечнен природен газ. Средната цена на бензина е с 50 цента по-ниска от преди година.
Критиците на икономическата програма на Тръмп атакуват отделните политики поотделно. Тази тактика на подбиране на най-добрите политики игнорира как тези политики са взаимосвързани. Търговията, намаляването на данъците и дерегулацията не са самостоятелни мерки, а взаимосвързани части от двигател, предназначен да стимулира икономическия растеж и местното производство.
Намаляването на данъците и спестяванията от разходи в резултат на дерегулацията повишават реалните доходи за семействата и бизнеса. Тарифите осигуряват облекчение от данъка върху доходите и създават стимули за реиндустриализация. Дерегулацията допълва тарифите, като насърчава инвестициите в енергетиката и производството.
Двигателят вече стартира. За втори пореден месец, петъчният доклад за заетостта извън селското стопанство надмина очакванията, като през април бяха добавени 177 000 работни места. От януари насам са добавени над половин милион работни места в частния сектор. Към това се добавят и намаляващата инфлация и първият спад на потребителските цени от Covid насам.
Това е само запалването на цилиндрите. Американският народ би трябвало да очаква да чуе бръмченето на двигателя през втората половина на 2025 г. С движещи се бутала ще видим повече работни места, повече производство, по-голям растеж, по-стабилна национална отбрана, по-високи заплати, по-ниски данъци, по-малко обременяваща регулация, по-евтина енергия, по-малък национален дълг и по-малка зависимост от Китай – всичко това, като същевременно се поддържа силен долар.
Ето как възстановяваме работническата класа, утвърждаваме отново САЩ като индустриална сила и поправяме грешките на едностранчивите търговски политики. Ето как проправяме пътя за следващото 40-годишно съществуване на Уолстрийт, като същевременно гарантираме, че Мейн Стрийт ще върви успоредно с него. Ето как правим Америка отново велика за всички американци.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.