IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Кризата с фентанила даде възможност за търговски преговори между САЩ и Китай

Фентанилът е пряко свързан с някои от митата на Тръмп, но не с всички

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Според запознати с въпроса лица в двете столици протестът на Пекин към Вашингтон във връзка с фентанила открива възможност за търговски преговори между двете страни, като проправя пътя за двустранна среща в Швейцария този уикенд, пише The Wall Street Journal.

В продължение на седмици САЩ и Китай търсеха начини да се оттеглят от търговските ембарго, които по същество бяха търговски ембарго „тит за тит“. В края на април китайците изпратиха на администрацията на Тръмп въпроси, с които искаха да получат яснота за това как президентът иска Китай да се справи с трафика на химическите съставки, използвани за производството на фентанил, казаха хората. В отговор Белият дом е предоставил на Пекин списък с предложения.

Царят по сигурността на китайския лидер Си Дзинпин, Уан Сяохун, частно е изразил интерес към по-нататъшно взаимодействие с представители на Тръмп за решаване на въпроса, като евентуално се срещне с тях в САЩ или друга държава.

Според запознатите списъкът на екипа на Тръмп включвал искане Пекин да изпрати силно послание към лицата, участващи в трафика на химикали, известни като прекурсори. Такива послания биха могли да включват предупреждения за строги наказания. Прекурсорите, произвеждани от китайски компании и често продавани по интернет, се пренасят от Китай към престъпни групи в Мексико и други страни, които произвеждат фентанил и го пренасят в САЩ.

Сега двете страни се подготвят за това, което ще бъде първите преки разговори за търговията между висши служители от двете страни по време на втория мандат на президента Тръмп.

Размяната на мнения относно фентанила се разглежда от двете страни като стъпка към намирането на изход от враждебността между двете най-големи икономики в света, която разтърси световните пазари и бизнеса. На този фон, според запознати с въпроса, министърът на финансите Скот Бесент и търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър, както и техният китайски колега, вицепремиерът Хе Лифенг, се споразумяха през последните няколко дни да се срещнат в Швейцария в края на тази седмица.

Срещата се състоя, след като Бесент в неделя заяви пред хора на частно събитие в хотел Peninsula в Бевърли Хилс, Калифорния, че неговите приоритети включват сключване на нови търговски споразумения със страни от Азия, според източник от събитието. Бесент каза пред събралите се в кулоарите на Глобалната конференция на Института Милкен, че е бил особено впечатлен от търговската рамка на Индонезия, без да предоставя допълнителни подробности, добави източникът.

Първоначалните стъпки на Тръмп за налагане на нови мита върху китайски стоки доведоха почти до срив в отношенията между САЩ и Китай. Тръмп наложи 145% общи мита върху Пекин, който от своя страна наложи 125% мита върху американския износ за Китай. Пазарите по целия свят се покачиха в сряда след обявяването на преговорите в Швейцария.

Китайски представители прекараха месеци в опити да се свържат с вътрешния кръг на Тръмп, но безуспешно. След това, през последните няколко седмици, Тръмп и членовете на кабинета му публично говориха за активни разговори с китайската страна - твърдения, които Пекин оспорваше до края на миналата седмица.

В първи признак на смекчаване на обстановката, китайското министерство на търговията заяви в петък, че Пекин оценява коментарите и съобщенията от американски служители, които „изразяват готовността си да преговарят с Китай за митата“.

Той, вицепремиерът, който действа като дясна ръка на Си Дзинпин в икономическото отношение , вече е трябвало да бъде в Швейцария от петък до понеделник, преди да се ангажира да се срещне с Бесент и Гриър, според хора, консултиращи се с китайски представители. След това той, произнасян като „хм“, ще посети Франция като част от усилията на Пекин да привлече Европа на фона на обтегнатите отношения с Вашингтон.

Събитията съвпаднаха с встъпването в длъжност в сряда на бившия републикански сенатор Дейвид Пърдю като посланик на САЩ в Китай. Самопровъзгласил се за наблюдател на Китай с богат корпоративен опит в Азия, Пърдю беше гласовит съюзник на Тръмп в Сената и подкрепяше усилията за противодействие на предполагаемите военни и икономически заплахи от Пекин. Не беше ясно дали ще пътува до Швейцария за разговорите.

На въпрос за очакванията му от срещите, Тръмп каза в сряда: „Ще видим“ и посочи значителния търговски дефицит с Китай. Той каза, че не е склонен да намали тарифите, за да стимулира преговорите с Пекин. Тръмп също така заяви, че иска Пердю да насърчи стабилността в Индо-Тихоокеанския регион, да спре потока от фентанил и „да търси справедливост и реципрочност за американския работник“.

Както американски, така и китайски представители посочиха, че основната цел на срещата в Швейцария е деескалирането на напрежението, което доведе до пресъхване на двустранната търговия, увеличавайки инфлационния натиск в САЩ и заплашвайки да потопи Китай в дълбока рецесия.

През последните дни Бесент определи нивата на тарифите, наложени от встъпването в длъжност на Тръмп, като неустойчиви. Министърът на търговията Хауърд Лътник заяви в скорошно интервю за CNBC, че Бесент планира да се занимава директно с Китай, докато ще се съсредоточи върху десетки други страни.

Някои служители на Белия дом се надяват, че преговорите в Швейцария биха могли да доведат до началото на края на това, което те описват като „пълно търговско ембарго“ между двете страни, според служител на администрацията. Не е ясно обаче колко широко разпространено е това настроение сред помощниците на Тръмп. По-специално, Питър Наваро , старши търговски съветник на Тръмп, няма да присъства на предстоящите преговори в Швейцария.

Фентанилът е пряко свързан с някои от митата на Тръмп, но не с всички. Скоро след началото на втория си мандат, Тръмп наложи 20% тарифи на Китай заради ролята му в кризата с предозирането с наркотици, която убива десетки хиляди американци всяка година. Пекин отказа да се ангажира, като китайските власти твърдяха, че САЩ използват проблема с фентанила като претекст за търговската си атака срещу Китай.

Тази позиция се оказа грешна преценка на ръководството на Си. Оттогава Тръмп повиши американските вносни мита върху китайски стоки до 145%. Тези по-високи американски мита дойдоха, след като президентът обяви така наречения си реципрочен тарифен режим за много държави, стремейки се да ребалансира световната търговия към по-благоприятни условия за САЩ.

Администрацията на Тръмп обмисля намаляване на 145% мита - в някои случаи с повече от наполовина - в опит да деескалира напрежението с Пекин. Представители на администрацията също така заявиха, че САЩ няма да действат едностранно и ще трябва да видят някакви действия от Пекин.

„Това е окуражаващ напредък“, каза Тинг Лу, главен икономист за Китай в Nomura, визирайки предстоящата среща в Швейцария. „Но пазарите може да се нуждаят от по-ниски очаквания относно темпото за постигане на истинска сделка за намаляване на митата.”

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата