Малко след нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. централният площад на полския град Жешув е препълнен с доброволци, които раздават пареща храна на безсънните бежанци, които са се струпали през границата, за да се спасят от войната. Градът се превръща в артерия за стотици хиляди разселени и получава символично признание от президента Зеленски като „град-спасител“. Миналия месец тълпи на същия площад аплодираха мъж, който обвини украинците, че третират поляците „като гадняри“, пише The Times.
Славомир Менцен, който участва в президентските избори в Полша на 18 май, излезе на сцената под бурни аплодисменти на 10 април, за да изтъкне своята „революция на здравия разум“, която включва спиране на разпространението на лявата идеология, запечатване на полските граници и либерализиране на притежанието на оръжие. Той се прицелва и в един милион украински бежанци в Полша, които Менцен обвинява, че обиждат поляците и „не проявяват никаква благодарност“.
В миналото смятан за крайнодесен кандидат, делът на този огненокос гласоподавател нарасна до 13%, което се дължи отчасти на недоволството на поляците от имиграцията.
Той също така предизвика противоречия, заявявайки, че се противопоставя на абортите за жертви на изнасилване – което той нарича „някакъв вид неприятност“ – и се обяви срещу Зелената сделка на Европейския съюз.
Преди това той се е рекламирал заради своята достъпност, като е бил домакин на събития „Бира с Менцен“, за да обсъждат политика на халба бира – може би една от многото крафт бири под собствената му марка, с имена като „Реч на омразата“ и „Белият IPA е важен“.
Въпреки че голяма част от реториката му остава твърде крайна за масовата публика, нападките срещу украинците набират скорост, тъй като общественото настроение се влошава към мигрантите. А с 1,6 милиона последователи в TikTok, Менцен успява да се докосне до политическото съзнание на младите поляци.
Младите избиратели негодуват срещу идеята, че могат да им бъдат отнети възможности, каза Войчех Пшибилски, политически анализатор. „Това е важен политически въпрос сред групите, които виждат украинците като конкуренция на работната сила, например нискоквалифицираните хора или по-младите.“
„Някои поляци смятат, че макар войната да е лоша ситуация, тя не регресира, така че руснаците не оказват непосредствен натиск да прогонят хората [от Украйна].“ Той каза, че някои поляци смятат, че Украйна има капацитета да издържа вътрешно разселеното си население.
Украинците усещат ефекта. Оксана Пестрикова, която координира подкрепата за бежанците в хуманитарната организация „Украински дом“ във Варшава, заяви, че украинците в Полша са се превърнали в резерв в оспорваната президентска надпревара в Полша.
„Хората казват, че децата в училище и хората на опашка за лекар им казват да се приберат вкъщи в Украйна“, каза тя. „Преди три години беше много по-гостоприемно, но сега хората ми казват, че избягват да говорят на украински в градския транспорт и на улицата.“
Менцен не е единственият кандидат, който се е опитал да се възползва от тази промяна в настроението. Карол Навроцки от националистическата партия „Право и справедливост“ критикува украинското правителство, като наскоро отправи призив към Зеленски за „липса на благодарност и липса на способност да провежда международна политика“.
Продължителните протести заради зърнената криза между Полша и Украйна и болезнените политически сблъсъци заради клането на поляци във Волиня от украински националисти по време на Втората световна война оставиха лош отпечатък, а умората от войната започна да си дава сметка.
Твърди се, че Гражданската коалиция, управляващият политически съюз, обмисля реформа на детските надбавки, за да ограничи плащанията на социални помощи само до мигранти, които работят и плащат данъци в Полша. Схемата за временна закрила на ЕС за украинци изтича през март следващата година.
Професор Рафал Панковски, експерт по десен екстремизъм, заяви, че кандидати като Менцен и Гжегож Браун, друг крайнодесен популист, са изградили мощна база, като са се възползвали от антиукраинските настроения в социалните медии. „Този вид настроения се разпространяват и върху другите кандидати, така че дори водещите кандидати са започнали да използват антиукраински език“, каза той.
Само 25% от поляците са имали положително мнение за украинците в проучване на мозъчния тръст „Центрът Миерошевски“ през декември 2024 г. През 2022 г. този процент е бил 83%. Същото проучване показва, че повече от половината поляци миналата година са смятали, че мащабът на помощта, предоставяна на бежанците, е твърде голям.
Доналд Туск, полският премиер, се надява, че изборите ще бъдат спечелени на първия тур от кандидата на неговата партия „Гражданска платформа“ Рафал Тшасковски, кмет на Варшава . Туск е в противоречие с настоящия консервативен президент Анджей Дуда, който според него е осуетил опитите му за реформи чрез президентско вето, откакто първият дойде на власт на парламентарните избори през 2023 г.
Тшасковски е намалял в анкетите през последните месеци, но остава лидер с около 31 процента подкрепа. Навроцки, който беше разтърсен от скорошен скандал с апартаменти, е на второ място с 26 процента.
Менцен няма прогнозирания дял от гласовете, за да спечели изборите, но неговите поддръжници биха могли да определят победителя, ако гласуването стигне до втори тур между двамата водещи претенденти.
Панковски заяви, че има риск Тшасковски да загуби гласове на такъв балотаж, ако бъде възприеман като „компромисиращ либералната си идентичност в търсене на подкрепа от крайнодясните“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.