Потенциалният план на Катар да предостави на САЩ джъмбо джет на стойност 400 млн. долара, който да бъде използван като Air Force One, подчертава как малката държава от Персийския залив успява от години дипломатически да надмине своята тежест: Тя разполага с много пари и е готова да ги похарчи.
Управляващата монархия в страната е изсипала милиарди долари, получени от огромните си запаси от природен газ, в американски институции, главно в армията и университетите, като същевременно е увеличила разходите си за лобисти, за да настрои политиката в своя полза. Все повече републиканци и демократи критикуват стремежа на президента Тръмп към самолета, като твърдят, че той поражда опасения за националната сигурност, пише The Wall Street Journal.
Тръмп защити предложението за самолета, като заяви, че би било глупаво да не го приеме.
Високопоставен служител на администрацията заяви в сряда, че Тръмп се надява самолетът да бъде готов за използване до края на годината и не обмисля да се откаже от плана. "Изборът е да приемеш подаръка и да спестиш на американските данъкоплатци стотици милиони долари. Няма никакви обвързващи условия нито по договор, нито по подразбиране", каза служителят и добави: „Това е прекрасен самолет на прекрасна цена и какво лошо има в това?“
Говорител на посолството на Катар във Вашингтон заяви, че юристи от военните ведомства на двете страни разглеждат евентуалното прехвърляне на самолета. „Катар няма да получи нищо в замяна на евентуалното прехвърляне между правителствата“, заяви Али Ал Ансари, като го нарече „отражение на силните отношения в областта на сигурността“ със САЩ.
През 2018 г. турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че управляващият емир е дарил Boeing 747 на Анкара, след като е чул, че тя е заинтересована от покупката. Бившият премиер на Катар веднъж каза пред телевизионен интервюиращ, че предишният емир е дал личния си Boeing 747 на покойния йеменски владетел Али Абдула Салех.
Кампания за политическо влияние помогна за края на кариерата на бившия сенатор Робърт Менендес , който беше осъден през януари на 11 години затвор. Сред обвиненията: използване на положението му, за да накара Катар да насочи милиони долари инвестиции от държавен фонд към бизнесмен от Ню Джърси, който е дал на законодателя стотици хиляди долари подкупи, някои от които платени в златни кюлчета. Нито един катарски служител не беше обвинен в неправомерни действия.
Друг случай на търговия с влияние разтърси мозъчния тръст на Института Брукингс през 2022 г., когато Федералното бюро за разследване разследва твърдения, че неговият президент, пенсионираният четиризвезден генерал от морската пехота Джон Алън, тайно е лобирал пред служители на националната сигурност и законодатели на САЩ, за да получи американска подкрепа за Катар в спора му с други страни от Персийския залив. Алън подаде оставка от Брукингс, а Министерството на правосъдието по-късно прекрати случая, без да повдигне обвинения. Алън отрече да е извършил нарушения или да е приемал каквито и да било такси за усилията си срещу Катар и заяви, че по това време е работил в интерес на САЩ.
Катар съчетава икономически държавнически умения, практикувани от много други американски партньори и съюзници, включително многомилиардни покупки на оръжия и друго оборудване, които помагат за преплитането на съдбата му с тази на Америка, с някои по-нетрадиционни договорености. Всичко това е подсилено от изключителното му богатство и малкия му размер - неговият фонд от 524 милиарда долара държи еквивалента на повече от 1,5 милиона долара на гражданин. В сряда държавната Qatar Airways обяви по време на посещението на Тръмп, че планира да закупи 210 самолета Boeing в сделка, която Белият дом оцени на 96 милиарда долара.
Резултатът е страна с земна маса като Кънектикът, която се радва на огромно влияние във Вашингтон и има място на масата за преговори по множество геополитически въпроси, където иначе дори не би била на последно място.
Съвсем наскоро страната прегърна и Trump Inc. Миналия месец катарски министър се появи заедно с Ерик Тръмп , когато представиха планиран луксозен голф курорт с марката на Тръмп, който се строи от частна компания в рамките на по-голям катарско-държавен проект. Сделката между Катар и предприемача е сключена преди изборите, съобщи катарски служител.
Катарски фонд също се обедини с фонд от ОАЕ, за да инвестира още 1,5 милиарда долара със зетя на Тръмп, Джаред Кушнър, за неговия първи фонд за частни капиталови инвестиции миналата година, преди изборите. Кушнър каза, че е казал на инвеститорите си, че не трябва да очакват ползи в резултат на това.
Стремежът на Катар към влияние се дължи до голяма степен на несигурното му местоположение в регион, осеян с конфликти: Сгушен в Персийския залив между два гиганта - Саудитска Арабия и Иран - той постоянно се тревожи, че ще бъде заличен от картата. В допълнение към осигуряването на западната подкрепа, Катар финансира телевизионната мрежа Ал Джазира, давайки ѝ влияние в целия арабски свят, и налива пари в по-големи, но по-бедни държави, както и в групи, включително ислямистки бунтовници в Сирия в разгара на гражданската война в страната.
Американската стратегия на страната се корени в обширна военновъздушна база, разположена в центъра на полуостровната държава. Катарците са похарчили над 8 милиарда долара от 2003 г. насам за изграждането и поддръжката на Ал Удейд, където се намира Централното командване на САЩ и около 10 000 американски военни, което позволява на САЩ да водят войни в Близкия изток.
Базата беше от решаващо значение за многогодишните кампании в Ирак и Афганистан, включително изтеглянето през 2021 г., и остава важна предна оперативна позиция за борба с тероризма. Миналата година САЩ се съгласиха да удължат присъствието си в базата с още едно десетилетие. Тръмп ще се обърне към войските там в четвъртък, преди да завърши катарската част от четиридневната си регионална обиколка .
Ансари, говорителят на посолството, заяви, че Катар е „незаменим партньор в областта на сигурността и енергетиката“ за САЩ и нарече партньорството му с администрацията на Тръмп „много продуктивно“. Той каза, че САЩ винаги ще бъдат ключова дестинация за катарските инвестиции, което създава работни места за американците.
Приблизително по същото време, когато базата се подготвяше за изграждането си, Катар започна да плаща на водещи американски университети за управление на кампуси на катарска територия. Според данни на Министерството на образованието на САЩ, сега Катар е най-големият чуждестранен спонсор на американски университети, предоставяйки над 6 милиарда долара през последните 15 години чрез дарения или договори с училища, включително Корнел, Джорджтаун и Нортуестърн.
Голяма част от тези пари са свързани със сателитни кампуси, които са се появили в клъстер близо до столицата Доха, известен като Образователен град, където малки предни кампуси на Тексаския университет A&M и Карнеги Мелън са домакини на стотици катарски студенти в авангардни сгради.
Прекомерно високите нива на финансиране на висшето образование предизвикаха критики от началото на войната на Израел в Газа от страна на републиканските законодатели и администрацията на Тръмп заради твърденията, че парите от Катар и други арабски държави изкривяват обучението за Израел и региона. Министърът на образованието Линда Макмеън посочи Катар в изявление от 23 април относно изпълнителна заповед, разширяваща надзора върху чуждестранните образователни дарения.
Ансари отрече, че Катар се намесва в учебната програма на която и да е американска образователна институция или има каквото и да е влияние върху американските университети, наричайки това „умишлена дезинформация“ от „кампания от лоши актьори“, целяща да отслаби отношенията със САЩ и да подкопае посредническата роля на Катар във войната в Газа.
По пътя Катар увеличи разходите си за лобисти във Вашингтон. Важен повратен момент дойде през 2017 г., когато съседите от Персийския залив наложиха въздушно и търговско ембарго след зелена светлина от Тръмп по време на първото му посещение в Рияд. Катар засили застъпничеството си във Вашингтон, като се ангажира с редица лобистки фирми, за да наложи позицията си пред законодателите и Белия дом.
Списъкът му с регистрирани лобисти и PR фирми надхвърля 18 – струващи над 6,5 милиона долара през 2024 г. – включително поне четири нови фирми от януари насам, показват федералните данни.
Лобистите на Катар заливат служителите на Конгреса с актуална информация по въпроси като войната в Газа и сигурността. Някои се обаждат и изпращат съобщения на отделни законодатели, включително републиканския сенатор Линдзи Греъм от Южна Каролина , показват разкритията.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.