IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Златна треска в Перу: В лова на злато може да има само хаос

Перу е шестият по големина производител на злато в света

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

В дълбините, където някои намират богатство, перуанските изпълнители на охранителни услуги са със завързани очи, съблечени са голи и ръцете им са вързани. Един от тях издаде едва чут вик за помощ. Такава нямаше да има, пише The Times.

13-те мъже, които са били държани като заложници в златната мина „Подероза“ в Патаз, провинция в северната част на Перу, са заснети как са застреляни един по един. Екзекуторите им се стараят да се уверят, че те все още могат да бъдат идентифицирани, когато кадрите са изпратени на семействата им. „Целете се във врата“, каза един от тях по-рано този месец. „Не в главата.“

Макар че точният мотив за нападението остава неясен - изпълнителите на охранителни услуги са охранявали мината от престъпни банди - предупреждението е категорично: въпреки 15-месечното извънредно положение и изпращането на военни за възстановяване на реда, в лова на злато може да има само хаос.

Дори отвъд престъпните владения, в които царят насилие, безнаказаност и печалба, варварството на бандите, занимаващи се с незаконен добив на полезни изкопаеми, се отразява в цяла Латинска Америка. От Мадре де Диос в Амазония до богатите на злато долини на Андите, нарастващите цени на златото по света превръщат един нарастващ проблем за правителствата в неотложна криза.

В отговор на убийствата, перуанското правителство разшири извънредното си положение в няколко региона, въведе полицейски час в Патаз и разположи над 1100 членове на въоръжените сили в района, както и наложи едномесечна забрана за добив на добив.

Малко вероятно е това да спре бума в незаконния добив. Между януари 2024 г. и май тази година стойността на златото скочи с 58%, тъй като инвеститори по целия свят търсеха сигурност в благородния метал по време на период на икономическа несигурност. Централните банкери на Перу изчисляват, че замразяването на производството ще струва на страната 200 милиона долара загубено производство.

Перу е шестият по големина производител на злато в света, но за разлика от страни, където мините се управляват от мултинационални конгломерати, все по-голяма част от златото му преминава през незаконни и неформални канали. Много от тях са на места като Патаз, който е в извънредно положение от февруари миналата година.

Поради глобалното търсене на злато, бандите са се преориентирали от отглеждането на наркотици към добива. Според Звеното за финансово разузнаване на Перу, незаконният добив е генерирал 9 милиарда долара незаконни приходи между 2014 г. и миналата година, надминавайки трафика на кокаин като най-печелившата незаконна търговия в страната.

В момента индустрията представлява приблизително 60% от изпраните активи в Перу. Уил Фрийман, сътрудник в Съвета по външни отношения, заяви: „Без съмнение, най-важното нещо, което може да се случи, за да се потисне незаконният добив, би било спад в цените на златото, но не виждам това да се случи скоро.“

Смята се, че само в Патаз действат най-малко седем банди, въпреки че други оценки сочат, че може да има до 15 различни престъпни групи, включително „ Трен де Арагуа“ – венецуелска транснационална банда, известна с изнудване и поръчкови убийства.

Междувременно Reinfo, държавен регистър, предназначен да помогне на дребномащабните миньори да преминат към легален преход, се превърна в вратичка, позволяваща на хиляди нелицензирани операции да избягват надзор и предоставяща на бандите средства да действат безконтролно.

Нарастващото недоволство се подхранва от обвинения в безразличие към кризата от страна на правителството на президента Болуарте.

Хосе Луис Перес, бившият министър на вътрешните работи на Перу, заяви: „Извънредното положение е безполезно, то е чисто реактивна мярка. Въоръжените сили не искат да бъдат там, не знаят какво правят там, не се използват достатъчно. За съжаление, това е пълна бъркотия.“

Дългогодишната политическа нестабилност – Перу е имало петима президенти през последните седем години и 15 различни министри на вътрешните работи от 2021 г. насам – отслаби институциите и съдебната система. Държавният апарат е на практика парализиран пред лицето на нарастващата престъпност и насилие, твърди Перес. 

„Падаме свободно, вече не разпознавам страната си, това е пълна катастрофа. Това е чиста неефективност, чиста некомпетентност и съучастие“, каза той.

Болуарте и Делия Еспиноза, главен прокурор на Перу, се сблъскаха относно начина, по който президентът се справя с престъпността, а Конгресът беше критикуван за прекалено отстъпчивост към изискванията на незаконните индустрии. „Незаконната минна индустрия има свое собствено лоби и има влияние“, каза Фрийман.

Това беше повторено и от Перес. 

„В Конгреса има престъпни организации, които ще си създават закони в собствените интереси, сключвайки пактове“, твърди той. „Конгресът създава закони за тях [престъпните групи], защото [политическите партии] са се превърнали в престъпни организации.“

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата