"Нека процесът започне!", заяви президентът Доналд Тръмп след телефонния си разговор в понеделник с президента Владимир Путин за започване на преговори за прекратяване на войната между Русия и Украйна. И след толкова много кръвопролития, това наистина е благочестива надежда. Папа Лъв XIV иска да бъде домакин на преговорите във Ватикана.
Но за да разреши този конфликт, Тръмп трябва да се справи с пречките, които стоят на пътя към постигане на пробив в споразумението, пише The Washington post. Путин в момента дори не приема прекратяване на огъня. Тръмп му угоди, като се съгласи в понеделник, че "условията за това прекратяване на огъня ще бъдат договорени между двете страни, както е възможно само защото те знаят подробностите". Това е форма на магическо мислене.
Тръмп трябва да организира този процес по-последователно, иначе ще се провали. Администрацията използва объркваща поредица от тактики: Първо, тя предложи ограничени прекратявания на огъня за енергийната инфраструктура и морските области. Това не доведе до никъде, затова екипът на Тръмп каза на двете страни да изготвят клаузи. Те бяха коренно различни, така че Тръмп се насочи към лични преговори. Това се провали в Истанбул, така че в понеделник процесът се превърна в процес между Тръмп и Путин.
Първият и най-голям проблем е, че Путин не е показал никакви доказателства, че иска мир. Той все още иска победа, което той отново описа след разговора в понеделник с фразата "елиминиране на коренните причини за кризата". Това е код за убеждението му, че Украйна не може да бъде европейска страна, както иска, а трябва да остане под руска хегемония.
Путин започна войната срещу илюзията, че Украйна не е истинска държава и няма да се бори упорито за своя суверенитет. Колко грешеше. Русия е понесла приблизително 800 000 жертви и ранени , а за три години огромната ѝ армия дори не е успяла да превземе Донецк. Когато оръжията замлъкнат, Русия ще започне да се съобразява с огромната глупост на Путин. Нищо чудно, че той предпочита да продължи да се бори.
Втора пречка е идеята на Тръмп, че Русия представлява потенциална икономическа златна мина за Съединените щати. Тръмп го повтори в понеделник с характерната хипербола: "Има огромна възможност Русия да създаде огромно количество работни места и богатство, когато войната приключи. Нейният потенциал е НЕОГРАНИЧЕН."
Още от 80-те години на миналия век Тръмп се е вкопчил в идеята, че Русия може да бъде бизнес печалба. Този ентусиазъм е подхранван от съветника на Путин Кирил Дмитриев, възпитаник на Харвардското бизнес училище, който се е срещал с руския пратеник на Тръмп Стив Уиткоф. Но икономистите, които изучават Русия, казват, че тази визия е погрешна. Русия продължава да бъде корумпирана и лошо управлявана икономика, която все още зависи до голяма степен от износа на енергия и минерали. През последните десетилетия тя е по-скоро западаща, отколкото възходяща държава.
Ако Тръмп имаше по-реалистична икономическа оценка, щеше да види по-добър икономически залог в Украйна. Тя е твърде корумпирана, но войната създаде иновационна екосистема в Киев, която може би е най-продуктивната в Европа. Вместо да купува дронове от Иран, Украйна изгражда свои собствени, във все по-сложни пакети. Вместо да търси подаяния, украинският министър на отбраната Рустем Умеров ми каза този месец в Киев, че търси партньори за инвестиции в отбраната.
Трето погрешно схващане е, че една осакатена Украйна може да бъде принудена да се предаде. Версията на Тръмп за този гибелен сценарий е фразата „нямате карти“, която той често повтаря на президента Володимир Зеленски. Но се оказва, че Украйна има една много мощна карта, а именно силната подкрепа от Европа.
Европейците осъзнават, че ако Путин смаже Украйна, той ще пребалансира отношенията за сигурност на целия континент. Те виждат доказателства за амбициите му в новите военни бази, граничещи с Финландия и балтийските държави, както и в кампанията на Путин за паравоенни саботажи срещу поддръжниците на Украйна. Някои европейци ми казаха, че според тях Русия вече е във война с НАТО.
Тръмп няма да може да натика лоша сделка в гърлото на Зеленски, защото европейските съюзници са готови да се съпротивляват. И те най-накрая развиват военната мощ, за да наложат позициите си. Новият канцлер на Германия Фридрих Мерц планира да увеличи разходите за отбрана на страната си до 5 процента от брутния вътрешен продукт. Миналата седмица той обеща, че правителството „ще осигури всички финансови ресурси, от които се нуждае Бундесверът, за да се превърне в най-силната конвенционална армия в Европа“.
Украйна може да постигне приемлива сделка в предстоящите преговори, ако Путин види, че Киев е готов да продължи да се бори с европейска помощ - и малко необходимо сателитно разузнаване от Съединените щати. Чух тази увереност, изразена от висши министри в кабинета на Зеленски по време на срещи в Киев този месец. Те искат мирната инициатива на Тръмп да успее. Но се готвят за вероятността тя да се провали.
Тръмп е упорит и страстен защитник на мира в Украйна. Той често го нарича „кървава баня“, както направи и в понеделник. Но ако иска да успее, трябва да осъзнае, че решаването на този конфликт не е бърз „обръщане“. По-близо е до изграждането на нова фабрика, отколкото до сделка с недвижими имоти.
Хенри Кисинджър, може би най-добрият посредник в съвременната дипломатическа история, отправи полезно предупреждение: „Всеки преговарящ, който се съблазнява да вярва, че личността му води до автоматични пробиви, скоро ще се озове в специалното чистилище, което историята е запазила за онези, които се измерват с признание, а не с постижения.“
Тръмп има шанс да помогне за посредничеството при постигането на споразумение, което би сложило край на най-жестокия конфликт на нашата епоха. Но ако не намери търпение за твърди и добре организирани пазарлъци с Путин, Украйна няма да има друг избор, освен да се оправя сама – оставяйки черна петна за Тръмп, а не почетен знак.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.