IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Германия се съгласява да постигне целта на Доналд Тръмп за разходи от 5% от БВП

Други членове на НАТО реагираха отрицателно

Снимка: Reuters

Снимка: Reuters

Германските лидери заявиха, че ходът е "промяна на парадигмата", която "трябва да се случи". Много шум се вдигна около подновените призиви на  президента на САЩ Доналд Тръмп към членовете на НАТО да изразходват 5% от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбрана. Някои реагираха положително, като например балтийските държави (и бившите съветски републики ) Естония и Литва, и западноевропейската държава  Белгия , която преди това беше  една от най-скъпещите се членове на НАТО, пише Крисчън Д. Ор, старши редактор по отбраната в National Security Journal (NSJ) и  19FortyFive.

Други членове на НАТО реагираха отрицателно. Ярък пример е Португалия -  през март тази година напускащият министър на отбраната на Португалия Нуно Мело изрази съмнение дали Лисабон ще последва препоръката на португалските военновъздушни сили (Força Aérea Portuguesa; FAP) да закупи  F-35 Lightning II на Lockheed Martin, въпреки огромната полза, която FAP би получила от добавянето на този  изтребител от пето поколение стелт към арсенала си.

Сега друга западноевропейска членка на НАТО направи изненадващо изявление в подкрепа на целта на Тръмп за 5 процента: Германия.

Голямата новина идва от репортерката на британския  вестник Daily Mail  Оливия Алхузен в статия, публикувана отново в MSN на или около 15 май 2025 г., озаглавена "Германия прави сензационно съобщение за разходите за НАТО след натиск от президента на САЩ".

А именно:

"Новото германско правителство изненада  съюзниците от НАТО  в четвъртък, като представи планове за увеличаване на разходите за отбрана, за да се постигне целта от пет процента от БВП, поискана от президента на САЩ  Доналд Тръмп  ...  Министърът на външните работи Йохан Вадефул  направи обещанието ден след като  германският канцлер Фридрих Мерц , който е на поста малко повече от седмица, заяви, че коалиционното му правителство възнамерява да има „най-силната конвенционална армия в Европа“... Генералният секретар на НАТО Марк Рюте представи план членовете да постигнат целта от пет процента, като изразходват 3,5 процента от БВП за военни разходи и 1,5 процента за други мерки за сигурност, като инфраструктура и киберзащита... Вадефул, говорейки на среща на НАТО в Турция, посочи предложението на Рюте да се достигнат „петте процента, които президентът Тръмп поиска“ и заяви, че „ние го следваме там".

За да смекчи потенциалното вълнение и ентусиазъм, Алхузен побърза да добави, че  германският финансов министър Ларс Клингбайл  е изразил по-предпазлива нотка, казвайки, че "ще похарчим повече за сигурност, но колко ще бъде това, ще видим в споразумението, постигнато на срещата на върха на НАТО", която ще се проведе през юни в Хага.

Въпреки това малко безпокойство от страна на Клингбайл, статията завършва с оптимистична нотка, цитирайки Родерих Кизеветер, бивш висш германски военен офицер и политик от  партията Християндемократически съюз на Мерц, който нарече обявеното решение "промяна на парадигмата" и добави, че "това няма да се случи за една нощ, но трябва да се случи".

Тази промяна на парадигмата не можеше да дойде твърде рано: на 13 февруари репортер на Ройтерс написа статия с доста обяснително заглавие: „ 50% бойна готовност“: Германия пропуска военни цели въпреки реформата на Шолц .“ Въпросният Шолц е предшественикът на Мерц на канцлерския пост, Олаф Шолц, който високомерно „обеща  след руската инвазия  да реформира порутената германска армия, но три години по-късно обещанието да се осигурят на НАТО две дивизии – обикновено около 40 000 войници – до 2025 и 2027 г. се сблъсква със сериозни неуспехи, заявиха повече от дузина военни служители, законодатели и експерти по отбрана.“

Освен това,  незадоволителното представяне на бойното поле – в Украйна – от страна на германските  основни бойни танкове „Леопард“  и  гаубици Pzh 2000  хвърли  някога прехвалените и страхувани военно-промишлени възможности на Германия  в неласкава светлина.

Времето ще покаже дали това ново увеличение на разходите ще промени възприятията за военната мощ на Германия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата