Spotify заплашва да се оттегли от Турция след спор заради плейлисти, които се подиграват съпругата на президента Ердоган и по-специално твърденията за нейните разточителни разходи и златна тоалетна.
Батухан Мумджу, заместник-министърът на културата и туризма, обвини стрийминг платформата в хостване на „съдържание, което е насочено към нашите религиозни и национални ценности и обижда вярванията на нашето общество“. По-специално, добави той, „коварни и провокативни“ плейлисти, насочени към съпругата на Ердоган, Емине, са „несъвместими с културните и морални ценности на нашата нация и са насочени към единството и солидарността на нашето общество“.
Особено провокативни бяха „плейлистът на Емине Ергодан“, „Песни, които Емине Ердоган слушаше, когато златният ѝ кран се счупи“ и „Песните, които Емине Ердоган слуша, докато чисти двореца“.
През 2015 г. семейство Ердоган бяха обвинени, че имат златна тоалетна в президентския си дворец - разкошен комплекс от 1000 стаи в Анкара, чието изграждане струва 400 милиона паунда. Двойката отрече твърденията, а президентът заяви, че ще подаде оставка, ако някога бъде намерена златна тоалетна. Той също така заплаши да съди лидера на опозицията, който първи направи твърдението, което по-късно беше оттеглено.
Турското правителство поиска шведската стрийминг компания да отвори физически офис в страната, а органът за защита на конкуренцията започна разследване дали Spotify е участвал в антиконкурентни практики.
Spotify сега вдигна летвата, заплашвайки да изтегли услугите си от страната. Източници от компанията казаха пред The Times, че платформата не е готова потребителите ѝ да бъдат цензурирани и докато работи за сътрудничество с турските власти, оценява всички сценарии, включително „паузиране на дейността си на пазара или пълно излизане от Турция“.
Разследването на конкуренцията на Анкара срещу Spotify, което беше обявено миналата седмица, се фокусира върху това дали компанията е дала по-голяма видимост на някои изпълнители и е участвала в нелоялни практики при разпределението на авторските възнаграждения.
Мумджу също обвини Spotify миналия месец, че не подкрепя местна музика, смятана за турска фолклорна или арабеска. Той публикува в X:
„Въпреки че международните дигитални платформи като Spotify имат значителна потребителска база на турския пазар, те нито са създали местно представителство, нито са поели отговорност за подкрепата на местната музикална култура. Освен неизпълнението на данъчните задължения, даването на приоритет на сензацията пред качеството в алгоритмите за съдържание – популяризирането на съдържание, което насърчава жаргон, насилие и употребата на забранени вещества в плейлисти – е неприемлив избор.“
Миналата седмица обаче Ifod, турската организация за свобода на словото, заяви, че музиката на лявата фолк група Grup Yorum е блокирана в Spotify след заповед на правителството.
Spotify заяви, че спазва „всички приложими закони“ и ще сътрудничи на разследването, въпреки че липсват „подробности за обхвата или фокуса на проверката“.
Spotify, която стартира в Турция през 2013 г., има милиони потребители в страната, но пазарът не е ключов двигател на приходите. Технологичната компания се сблъска с турските власти през 2021 г., когато медийният регулатор заплаши да премахне „неподходящо“ съдържание на платформата, която е дом на подкасти, критични към правителството.
Последният път, когато Spotify заплаши да се изтегли от държава, беше през 2023 г. по време на спор с Уругвай относно нов закон за авторското право през 2023 г. Спорът в крайна сметка приключи... споразумението беше уредено и Spotify остана. Турското правителство беше потърсено за коментар.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.