Сръбският президент Александър Вучич обяви, че националната петролна компания на Сърбия НИС, която се намира под американски санкции от 9 октомври, ще получи лиценз от правителство на САЩ и ще продължи дейността си, предаде националната сръбска телевизия РТС.
Той каза това на съвместна пресконференция вчера с унгарския премиер Виктор Орбан в северния сръбски град Суботица. В изявлението си Орбан увери Вучич, че Унгария ще сподели със Сърбия енергийните си ресурси.
„Ние сме подготвени и гражданите не трябва да се притесняват, държавата предприема всички мерки, една от които е сътрудничество с нашите унгарски приятели", каза Вучич и уточни, че освен решението на американското правителство за лиценза за НИС, за което е информиран, че е положително, се очаква решение и на Държавния департамент на САЩ.
"Ще споделим всичко (eнергийните си ресурси), което имаме, със Сърбия", каза Орбан в Суботица.
По време на общата пресконференция с Вучич, говорейки за енергийната ситуация в Унгария, Виктор Орбан заяви, че страната няма значителни находища на петрол и газ и че всъщност "живее от руски внос".
Унгарският премиер припомни, че е успял да получи от САЩ освобождаване на Унгария от американските санкции и обяви, че утре ще преговаря за петрол и газ в Москва.
Александър Вучич и Виктор Орбан се намират в Суботица, където им бе връчена награда от фондация „Ищван Пастор".
Двамата лидери се срещат в момент, когато от бе потвърдено, че унгарската петролна компания МОЛ е една от трите кандидатки да купят мажоритарния дял на руската страна в НИС.
В началото на януари САЩ обявиха, че заради войната в Украйна и "вторичния риск" ще наложат санкции върху единствената петролна компания в Сърбия НИС, която е мажоритарна собственост на руския петролен гигант "Газпром". Вашингтон поиска пълното излизане на руския капитал от компанията, но руската страна обяви едва преди седмица, че е готова да продаде своя дял.
Преди дни сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще предостави срок от 50 дни на руската страна, за да продаде мажоритарния си дял в НИС, като посочи, че знае за трима кандидат купувачи, но без да ги назовава.
Сръбската държава притежава 29,9 процента от акциите на НИС, докато основен собственик остава „Газпром нефт" с 44,9 процента. В края на септември базираната в Санкт Петербург компания „Интелиджънс" (Intelligence), свързана с „Газпром", придоби дела от 11,3 процента на компанията-майка „Газпром".
НИС бе поставена на 10 януари под санкции от САЩ, които встъпиха в сила на 9 октомври, след като 8 пъти бяха отлагани.
От 25 ноември рафинерията в Панчево в близост до Белград работи на т.нар. "тих режим" преди съоръжението окончателно да спре, ако до часове НИС не получи лиценз за дейността си. /БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Активите на инвестиционните фондове у нас растат до 13,8 млрд. лева в края на 2025 г.
Британската Boohoo планира да набере 35 млн. паунда, докато преговаря с кредитори
Германия и Франция с предложения за опростяване на финансовите правила на ЕС
ЕС включи Виетнам в черния данъчен списък
Мисията на Мелони - да убеди Европа и Тръмп да бъдат приятели
Аvendi с нова корпоративна идентичност
Шанс за живот след смъртта: Украински войници замразяват сперматозоиди преди фронта
Три български салати в Топ 10 на най-добрите: "Овчарска" и "Снежанка" биха "Гръцката"
Ветеринари се борят за живота на куче след брутално дране в село Стояново
Тежка катастрофа затруднява движението към София
„Сектор Г“ и "Кюстендилеца" изригнаха за ЦСКА
Звезда изпусна Англия заради контузия – днес блести в ЦСКА
Все по-близо до финала: Ето как изглежда новият дом на ЦСКА
Парис Хилтън (+18)
Отложиха финала в слоупстайла при жените от Олимпийските игри
Гидженов ще свири ЦСКА 1948 - Левски в Бистрица
Родопски клин за Сирни заговезни
Цветове за късмет в годината на Огнения кон за всяка зодия
Кардиолог: След 40 всеки трябва да знае сърдечния си статус
5 модела, които ще са най-носените обувки през 2026
Какво да ядем преди цикъл, за да намалим апетита
Как се иска прошка на Сирни заговезни
Зам. кметът на Варна Павел Попов отговори на Иван Портних по казуса с математическата гимназия
Ако изборите бяха днес: Румен Радев първи с 33,3%, следват го ГЕРБ и ПП
Завърши шахматната надпревара от Общинските ученически игри във Варна
Премахват два инвазивни вида от списъка с обезщетения при сеч във Варна
Ваня Добрева: МЗ абдикира от решаването на проблемите в МБАЛ "Св. Анна"
21-годишен варненец е в ареста заради кражба на... 11 палета
Невероятно: Намериха бактерии, устойчиви на съвременни антибиотици, на 5 хил. години
Откриха резервоар с прясна вода под земята: 7 пъти по-голям от реките в света
Астрономи откриха градивни елементи за живот в ядрото на бъдеща звезда
Експерти извличат кислород от реголит с помощта на слънчева светлина
Предстоят две космически разходки на МКС през пролетта
Миризма на развалени яйца разреши мистерията на екзопланетите