IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec Megavselena.bg
BGONAIR Live

Неразгаданите тайни на планетата

Кой е въпросът, на който най-много учени искат да отговорят

Неразгаданите тайни на планетата

Как да се предскаже земетресение? И за учените това е въпрос №1.

Със специална анкета за най-големите загадки на Земята SPIEGEL събира отговорите на 288 изследователи от Германия, Дания, Финландия, Великобритания, Норвегия, Австрия, Швеция, Швейцария и САЩ.

Номер едно с почти 21% от гласовете е въпросът как да се предскаже земетресение.

От 100 години учените напразно търсят сигнали, от които да се разбере за предстоящ трус.

Направени са измервания на десетки процеси: електрическо напрежение и движение на газове под земята, разтягане на земната кора, или промени в нивото на световния океан, но нито един от тях не се оказва достатъчно надежден.

Въпреки редовните съобщения за необичайно поведение на котки и кокошки преди земетресение, животните също се оказват не достатъчно точни датчици.

Най-вероятно животните реагират, както и хората, на предварителни трусове. Понякога те предхождат същинското земетресение, но не винаги.

На второ място – с 20% от гласове, в анкетата на SPIEGEL се нарежда въпросът как точно се променя климатът.

Има едно безспорно откритие в климатологията – парниковите газове от автомобили, фабрики, електроцентрали и домакинства загряват въздуха.

Около мащаба и влиянието на очакваното глобално затопляне обаче все още има неясноти. Докладът на ООН за изменението на климата, който обобщава новите данни на всеки две години, показва много празноти в познанията.

Само по себе си удвояването на съдържанието на въглероден двуокис би затоплило въздуха в близост до земята с един градус. Доколко въглеродният двуокис ще затопли земята на практика обаче, зависи най-вече от количеството изпарена вода, а оценките за това се различават значително.

Как е възникнал животът, е загадката, подредена на трето място с 10,4% от гласовете на учените.

През 1953 година тайната на живота изглежда разгадана. Стенли Милър, докторант в Чикагския университет, прави в колба подобие на първичния океан – поставя под влиянието на изкуствени мълнии смес от метан, сероводород, амоняк и вода – електрическото разреждане трябвало да предизвика химически реакции.

Изненадващо се образували аминокиселини, мастни киселини и захар. От този бульон, надявали се учените, скоро ще изпълзят първите бактерии. Чакат ги и досега.

До днес геохимиците не са направили съществен напредък в обясняването на възникването на живота.

За да се образува белтък, хиляди аминокиселини трябва да се подредят в точно определен ред. При това първичните субстанции на живота трябва да могат да се размножават. За това са необходими носители на информация – РНК и ДНК вериги, чрез които да се възпроизвеждат нови белтъци.

Първичните субстанции на живота се се образували стъпка по стъпка в продължение на стотици милиони години. Геохимиците се опитват да ускорят процеса на сътворението в лабораторни условия и да го документират с изчисления.

През май в научното списание Nature британски учени съобщиха за малък успех. Те са открили химична реакция, при която неорганични молекули успяват да свържат прародител на РНК. Някои учени смятат, че тези първи стъпки на живота са се случили в термални извори на дъното на океана. 

На четвърто място сред най-интересните въпроси учените нареждат вътрешността на Земята.

Вътрешността на Слънцето е проучена по-добре от центъра на Земята. От Слънцето се излъчват електромагнитни сигнали, от които могат да се разберат подробности за вътрешността му.

На родната ни планета обаче сондите трябва да спрат на 12 километра дълбочина.

Ако сравним Земята с ябълка, дори не е пробита кората. За проучването на вътрешността на планетата се използва най-вече анализ на сеизмичните вълни. Принципът е като изследване с ултразвук, но „снимките“ са много по- неконтрастни от тези на човешкото тяло.

Единодушие има все пак по строежа на Земята. Под тънката твърда повърхност и горната земна мантия се намира вътрешната мантия. Въпреки че тя обхваща около 4 пети от планетата, за строежа й се знае твърде малко.

Следващи в Топ 10 на тайните, които учените искат да разгадаят, са: как да се сдобием с енергия, която не пречи на околната среда и как могат да се предскажат вулканичните изригвания.

На последните две места са загадката на тектониката на плочите и как е изглеждала планетата в предисторическите времена. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата