IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Владимир Колев, издател: Езиците продължават да са широко отворен прозорец към света

Владимир Колев, издател: Езиците продължават да са широко отворен прозорец към света

Съвсем скоро станаха ясни победителите в тазгодишното 10-то юбилейно национално състезание по немски език, организирано от издателство „Клет България“. То следва модела на сертификатните изпити и се провежда в два кръга – вътрешноучилищен и национален. 17 ученици от цялата страна станаха повод за гордост, като показаха най-добри резултати сред 250 деца и заеха челните позиции.

Всеки участник в състезанието получава сертификат за участие, а победителите в националното КЛЕТ състезание по немски език и подготвилите ги учители се награждават със сертификат и специални предметни награди.

За резултатите от тазгодишното национално състезание по немски език и нуждата от владеенето на чужди езици в днешно време, разговаряме с Владимир Колев, управител на издателство „Клет България“.

Г-н Колев, защо за вас и издателството, което ръководите, е важно да организирате за поредна година националното състезание по немски език?

С удоволствие организираме националното състезание по немски език за 10 поредна година и всъщност това е юбилейно издание на нашата инициатива. Без да преувеличаваме значението на тази десетгодишнина, то тя все пак показва известна зрялост на нашето състезание. То дава стимул на учениците да се съревновават с хора от цялата страна, а състезателният елемент е важен за прогреса в обучението. Също така, тъй като форматът следва модела на сертификатните изпити, това е и една генерална репетиция за изпита за придобиване на сертификат. Голяма част от учениците с профилирано изучаване на чужд език в гимназиален етап имат нужда от този сертификат, за да кандидатстват в университет. Убеден съм, че е много по-лесно за тези, които се явяват на националното състезание през годините, защото свикват с формата, с напрежението, а и разбират къде са слабите им страни, върху които да работят.

Най-голямото ни удовлетворение във връзка с организирането на националното състезание е именно, че допринасяме за подготовката на учениците в изучаването на чужд език, което определено им отваря широко врати към света.

Смятате ли, че децата, а и техните родители, ценят нуждата от това да знаем езици?

Да, определено. Този въпрос сякаш вече не стои пред учениците ни. Мисля, че в днешно време всички хора осъзнават нуждата от това да знаят чужди езици. Владеенето на един, или още по-добре на няколко езика, дава много по-добри възможности за работа и стандарт на живот. Независимо дали учениците ще изберат да живеят в чужбина или у нас, езиците винаги ще са им от полза.

Какво е личното ви мнение - кога трябва да започнем с изучаването на чужд език, предвид че по-малките ученици все още овладяват българския език.

Редица проучвания показват, че е добре изучаването на чужд език да започне в детска възраст и че след пубертета усвояването е по-трудно. Моето мнение е такова не само заради възможностите за асимилиране, а и защото в начален етап учениците имат достатъчно свободно време, което да отделят на това. В по-късен етап от живота, когато навлизат и редица други ангажименти в ежедневието, времето за изучаване на език е много по-малко и процесът е доста по-труден.

Вече са ясни победителите от тази година. Споделете ни малко за тях? Кой български град се справи най-добре?

Ученици от цялата страна показаха много добри резултати, като по брой се отличава София, но това е свързано и с броя кандидати. 17 ученика заеха челните позиции и показаха много високо ниво на владеене на езика. Радостен съм, че у нас има толкова будни и мотивирани деца и искрено ги поздравявам.

Как се отнасяте към твърденията, че автоматичните преводачи и приложенията на телефона ще заменят необходимостта от знание на чужди езици?

По същия начин като към твърденията, че компютърът ще замени учителя. Винаги на първо място ще са индивидуалните особености и човешкото отношение. Чуждите езици са прозорец към света, към други култури и към това да се разбирате наистина добре с хора от други светове. Знанието на език е богатство, което никога няма да бъде заменено.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Спонсорирани публикации
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата