Присъствието на вода, открито неотдавна на Луната, може да попречи на работата на астрономите, които разглеждат повърхността на естествения земен спътник като идеално място за разполагане на телескоп, изясниха учени от китайския център за космическа наука и приложни изследвания, съобщава РИА Новости.
Учените отчитат, че запасите от вода на Луната могат значително да облекчат колонизацията на спътника, но Чжао Хуа и неговите колеги изтъкват в доклад пред Европейския конгрес по планетология в Рим, че това може да има и отрицателна страна.
Китайските изследователи твърдят, че разсейването на светлината, предизвикано от молекули вода, изпаряващи се в лъчите на Слънцето, може силно да изкриви резултатите от наблюденията, получени от телескоп, разположен на Луната.
„Изчисленията ни показват, че разсейването ще внесе значителна грешка в резултатите от наблюденията с телескопи“, добавя ученият.
Тези изводи според учените имат особено значение за работата на ултравиолетовия телескоп, който ще бъде установен на борда на спускаемия лунен модул Chang'e-3. Неговото изпращане на Луната, планирано за 2013 г., ще бъде осъществено в рамките на китайската лунна програма Chang'e.
Програмата Chang'e е разделена на три етапа и се развива паралелно на пилотираната космическа програма на Китай. Пускането през октомври 2007 г. на лунния спътник Chang'e-1 се смята за първия етап на програмата. Стартът на Chang'e-2 ще се състои не по-рано от октомври 2010. На третия етап се предполага спускането на Луната на изследователския апарат Chang'e-3 и връщането му на Земята с образци лунен грунт.