Големите шефове имат доста сходни черти - те комуникират директно и ясно, те са добри и уверени слушатели, те умеят да взимат решения, но в крайна сметка всеки от тях си има и своите негативни характеристики и лоши черти.
Има около пет вида шефове, които са изключително разпознаваеми със своето личностно поведение, което е доста дранзещо за служителите и дори е увековечено в поп културата.
Ето как да се справите с тези трудни шефове:
1. Вечно подозрителният шеф
Подозрителният шеф винаги има усет за риска и за драмата. Той може да бъде лош комуникатор, но обикновено е проницателен.
Подходът ви към този шеф трябва да е следният: Трябва да му признаете, че е умен и справедлив и винаги успява да намери точните методи, за да види работата свършена.
Когато вашият директор е подозрителен, на него му трябва наистина малко материал, за да започне да тълкува погрешно вашето отношение към него и към фирмата. Затова е добре да му представяте всичко в писмен вид, за да предотвратите недоразуменията и да имате доказателство за свършената работа или за проведения разговор.
2. Нарцистичният шеф
Нарцистичният шеф винаги е прав. Той поставя себе си на пиедестал далеч над подчинените си, а към тях е безмилостно критичен. С този шеф обратната връзка е почти невъзможна, освен това той е опериран от чувство за съпричастност.
Подходът ви към този шеф трябва да е следният: За да общувате с такъв шеф, трябва да запазите спокойствие и истинско хладнокръвие. Въпреки това си налагайте да комуникирате с него честно и да му казвате всичко, което се случва в компанията.
По-добре да споделите с него, ако имате съмнения, че ще се появят някакви проблеми в работата, преди те да станат факт. Когато проблемите вече са налице, този шеф ще избухне гневно като вулкан и дано не сте наблизо. В такъв момент можете да се опитате да овладеете напрежението с хумор. Така или иначе няма как да го ядосате повече.
3. Смотаният шеф
Този шеф е мил и любезен със служителите си, но често е или некомпетентен, или начинът му на работа не е особено ефективен, от което страдат всички. Освен това лидерските му способности обикновено куцат.
Подходът ви към този шеф трябва да е следният: Една от най-добрите стратегии за справяне с нерешителния шеф е да го накарате да разбере, че взимането на решения не е толкова страшно, но затова пък е наложително за целия екип. Нерешителността често се дължи на страх от грешка или критика, така че се опитайте да намерите начини да помогнете на този шеф да получи овации, след като вземе каквото и да е решение.
Ако вашият шеф не умее да бъде лидер, използвайте това като една добра възможност за себе си. Поемете водещата роля в дискусията, в работната среща и т.н, особено ако на нея присъстват шефовете на вашия шеф. Винаги използвайте логически аргументи при тези разговори, така че да проличи некомпетентността на вашия директор пред неговите висшестоящи, а вие да блеснете.
Останалото прочетете в Tialoto.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.