IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Идеята за контрол на граждански структури върху властта

Идеята за контрол на граждански структури върху властта

 Съединението прави силата

На теориите на властовата система и  властовия режим няма да се спирам (те са известни), за да изведа на преден план и изложа становището си относно популярното напоследък и в България схващане, че развитието на гражданските структури и контролът им върху властта е панацеята на взаимосвързаните политически, социални и икономически проблеми.

 Най-напред ще отбележа, че идеята за контрол на граждански структури върху властта, от една страна, е архаична (датира от времето на елинските полиси), от друга – напомня работническо-селските съвети на Съветска Русия, и от трета – дълбоко наивна. Какво конкретно имам предвид?

          Идеята за контрол на граждански структури върху властта не отрича ролята на партиите като инструмент за и на властта и същевременно смята, че именно партиите са генераторът на взаимосвързаните политически, социални и икономически проблеми. Най-бързото решение на тези проблеми е да се дръпне шалтерът на генератора им (такова в частност е наивното искане на протестиращите за забрана на партиите). Обаче коментираната идея не е за такова решение - тя е за решение на взаимосвързаните политически, социални и икономически проблеми чрез контрол на граждански структури върху властта, т.е. контрол на непартийни формации върху дейността на партиите, които обикновено едно обещават, а друго вършат като вземат властта. Очевидно тази идея е парадоксална. Тя е и неосъществима, а и поради това е чиста проба утопия.

 Без власт и племе не може да съществува. Как са наречени и как би трябвaло да са нарекат формациите, които се борят за власт и упражняване на власт, е без значение. Не е съществувала, не съществува и няма да съществува държава без власт. Не е съществувала, не съществува и няма да съществува държава без политически, социални и икономически проблеми. Държава без такива проблеми е чистo умозрителна конструкция, архаичната версия на която е държавата на Платон, а нейн образ и подобие е комунистическата държава на Маркс и Енгелс, „доразвита“ от Ленин.

 Задачата за построяване на идеална (перфектна) държава е безумна задача. В частност тази истина не е прозряна и е невъзможно да се прозре от хората с „оперирани“ от софистическата комунистическа пропаганда мозъци, които считат, че Горбачов е причината на сгромолясването на империята СССР. Обективно не Горбачов, а обстоятелството, че СССР бе рожба на изпълнение на безумната катастрофална задача за построяване на перфектна държава, е причината на сгромолясването на СССР.

В една действително демократична държава, т.е. държава, която изцяло е базирана на принципите на научната теория на демократичната държава,  не е нужен контрол на граждански структури върху властта. А що се отнася до споменатите принципи, за  тяхната специфика говорят в частност и кръжащите една след друга крилати български поговорки „От всяко дърво свирка не става“ и „Всяка жаба да си знае гьола“.

 Причината на политическите, социалните и икономическите проблеми на датиращата де юре и де факто от 1991 г. държава на гражданите на България е обстоятелството, че тази държава не е действително демократична държава. Тя е държава, в която, образно казано, от всяко дърво свирка става и всяка жаба не си знае гьола.

Не партиите (били те стари или нови), чийто основен принцип е „Разделяй и владей“, не и непартийните формации, а само и единствено гражданите на България могат да си направят действително демократична държава.

 Граждани на България, съединявайте се за действително демократична държава!

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата