Доц. д-р Ивона Даскалова е началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната към ВМА-София. Завършва Медицинска академия, София. Има признати специалности по вътрешни болести; ендокринология и болести на обмяната; клинична фармакология и терапия. Специализира в световно известни университети в Германия и САЩ.
Доц.д-р Ивона Даскалова има богат практически и мениджърски опит в изпълнението на международни програми в областта на захарния диабет. Автор е на редица научни публикации.
Президент е на Българска диабетна асоциация.
Може ли да се говори за пандемия от затлъстяване?
Телесното тегло е показател с голямо значение за правилното физическо развитие, здравето и работоспособността на всеки организъм. То зависи от редица фактори - възраст, пол, раса, физиологично състояние, морфологични особености на организма, трудова дейност, социална среда, географски условия, двигателна активност и особено от храненето.
Затлъстяването е сериозен медико-социален проблем в световен мащаб. Според Световната здравна организация сега между 45 и 58% от населението над 14-годишна възраст в САЩ, Канада, Нова Зеландия е с наднормено тегло, а в някои части на Германия, Англия и Чехословакия, този процент надхвърля 50%. Броят на хората със свръхтегло прогресивно се увеличава, като в момента заболяването представлява глобален проблем. В последните 10 години честотата на болестното свръхтегло се е увеличила с 10 до 40% в повечето европейски страни, което говори за наличието на пандемия.
Какво е положението в нашата страна?
Проучвания през 60-те години на миналия век показват, че в България около 22,5% от активното население има наднормена телесна маса, а в Добруджа - 31,3%. 40 години по-късно близо 60% от хората над 18-годишна възраст са с наднормено тегло, 20% със затлъстяване.
Успоредно с увеличаване честотата на болестното свръхтегло нараства и честотата и тежестта на протичане на артериална хипертония, захарен диабет, дислипидемии. България е на едно от първите места в света по смъртност от мозъчен инсулт и миокарден инфаркт.
Наднорменото тегло и затлъстяването са свързани с повишен риск от сърдечносъдови заболявания, захарен диабет тип 2, високо кръвно налягане и ракови заболявания. Последиците за здравето варират от хронични усложнения, които влошават качеството на живот, до настъпването на преждевременна смърт.
Каква е връзката между висцералното затлъстяване и диабет тип 2?
Напоследък се доказа, че за появата на сърдечносъдовите усложнения при затлъстяване, най-голяма роля играе увеличената висцерална мастна тъкан. Обиколката на талията е индиректен маркер за висцералната мастна тъкан. Висцералното затлъстяване е най-чест предшественик на диабет тип 2, тясно свързан с наличие на инсулинова резистентност и главен рисков фактор за развитие на сърдечносъдови заболявания.
Обиколката на талията е индиректен маркер за висцералната мастна тъкан. С повишен риск са жени с обиколка на талията повече от 80 см и мъже с обиколка на талията над 94 см.
Честотата на затлъстяване се повишава и в детска възраст...
Нарастването на затлъстяването в детска възраст заслужава особено внимание. Проблемът е глобален и засяга неизменно държавите с ниски и средни доходи. През 2007 г. 22 милиона деца в света под 5-годишна възраст са с наднормено тегло. Повече от 75% от тях живеят в страни с ниски и средни доходи. Затова и Световната здравна организация определя борбата с този проблем като едно от най-важните предизвикателства на 21 век.